نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > گزارش - سوریه 
اخبار > بحران سیاسی ترکیه آخرین برگه‌های برنده آنکارا را به آتش ‌کشید
 


شماره خبر :١٧٠٢١٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/24    ا   ١٢:٢٦

بحران سیاسی ترکیه آخرین برگه‌های برنده آنکارا را به آتش ‌کشید
تنشی که درپی سقوط سه خمپاره از سوریه به خاک ترکیه بین آنکارا‌-‌دمشق آغاز شد و اردوغان در حال دامن زدن به آن است، ثابت‌ می‌کند آنکارا به خوبی دریافته تمام برگه‌های برنده خود در قبال دمشق را از دست داده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بحران سیاسی ترکیه آخرین برگه‌های برنده آنکارا را به آتش ‌کشید

 تنشی که درپی سقوط سه خمپاره از سوریه به خاک ترکیه بین آنکارا‌-‌دمشق آغاز شد و اردوغان در حال دامن زدن به آن است، ثابت‌ می‌کند آنکارا به خوبی دریافته تمام برگه‌های برنده خود در قبال دمشق را از دست داده است.

به گزارش بیداری اسلامی ، به نظر می‌رسد که در دولت اردوغان جار و جنجال به اوج خود رسیده و ناتو را واداشت تا ظرف کمتر از 24 ساعت تدابیری برای «اقدامات ضروری» اتخاذ کند که ترکیه بدون توضیح یا تشریح ماهیت این اقدامات از ناتو درخواست کرده است. 

پس از این اقدامات بود که آنکارا از پارلمان خود مجوز حمله نظامی به کشورهای دیگر [سوریه] برای مدت یک سال و در مواردی را به دست آورد که آن را ضروری می‌دید و در واقع این مصوبه پس از آن صادر شد که ناتو نتوانست، قطعنامه یا تصمیمی اتخاذ کند و تنها به بیانیه‌ای اکتفا کرد که حتی تهدید هم نمی‌نمود.

از سوی دیگر جار و جنجال‌های ترکیه در محافل دیپلماتیک سوریه با آرامش و خونسردی مواجه شد و در این راه دمشق خط مشی سیاسی را دنبال کرد که از ابتدای بحران با آن برخورد کرده بود، در حالی‌که حادثه شلیک خمپاره به اراضی ترکیه حتی توسط رسانه‌های سوریه نیز مورد توجه قرار نگرفته بود تا اینکه شاهد واکنش آنکارا در قبال آن گلوله‌باران‌ها بودیم.

در این راستا «عمران الزعبی»، وزیر اطلاع رسانی سوریه به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت گفت تا نماینده سوریه در سازمان ملل نیز تاکید کند که دمشق اقدامات لازم و ضروری برای تحقیق درباره عاملان این حادثه را آغاز کرده است.

این تشدید و افزایش تنش‌ها بین سوریه و ترکیه چندان عجیب یا غافلگیرکننده نیست، چون تا زمانی‌که ترکیه نقشی اساسی را در بحران سوریه بازی کند، این روند ادامه دارد، نقشی که با آماده کردن اردوگاه‌هایی برای پناهجویان سوری پیش از انکه حتی یک مورد آوارگی به ثبت برسد، آغاز شد تا به مسلح کردن و آموزش دادن تروریست‌های گروهک ارتش آزاد و استقبال از رهبر این گروهک «ریاض الاسعد» رسید.

این درحالی است که حادثه شلیک چند خمپاره از خاک سوریه به ترکیه و متقابلا حادثه جدید یا اولین در نوع خود نیست و چنین مواردی در طول ماه‌های گذشته هم مشاهده و با پاسخ ترکیه مواجه شد، اما هیچ‌گاه به نشست ناتو نرسید و همین موضوع است که سوال برانگیز است و موجب شده تا معارضان ترک این اقدام اردوغان را تلاش وی برای هموار کردن زمینه دخالت نظامی کشورهای خارجی در سوریه بیان کنند

در واقع به اعتقاد معارضان ترک آنچه هم اکنون جریان دارد، بازی ساخته و پرداخته دولت ترکیه پس از شکست افراد مسلح ر حلب است، به ویژه آنکه در این بحبوحه اخباری درباره خروج اجباری و به عبارت بهتر اخراج ریاض الاسعد از ترکیه نیز منتشر شد که بسیاری از تحلیلگران این اقدام وی را جدایی الاسعد از معارضان مسلح عنوان کردند که از تحقق هرگونه پیروزی میدانی بازمانده و نتوانسته بودند، خود را به عنوان نماینده مردم سوریه در عرصه بین المللی معرفی کنند و این آنها را به شدت تحت فشارهای بین المللی قرار داده است.

یادداشتی که پارلمان ترکیه صادر کرده و به دولت عدالت و توسعه اجاره اقدام نظامی علیه سوریه را داده است،‌ در واقع موجب شده تا مناقشه‌ها برسر سیاست دولت اردوغان در قبال سوریه بار دیگر از سر گرفته شود.

این درحالی است که نظرسنجی‌های صورت گرفته در ترکیه نیز نشان داده که افکار عمومی ترک‌ها مخالف سیاست‌ حمله نظامی ترکیه به سوریه هستند، حتی اگر مجوز چنین اقدامی توسط سازمان ملل متحد صادر شود.

نظرسنجی صورت گرفته توسط اندیشکده آمریکایی «مارشال» نشان می‌دهد که 57 درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی مخالفت خود با سیاست‌های ترکیه در قبال سوریه را بیان کرده‌اند. همچنین نظر سنجی‌ صورت گرفته توسط اندیشکده ترک «اندی – آر» از مخالفت 67 درصد شرکت‌کنندگان و نظر سنجی اندیشکده «غزیجی» از مخالفت 64 درصد شرکت‌کنندگان در نظر سنجی حکایت دارد و این نظرسنجی همچنین نشان داد که 29 درصد طرفداران و اعضای حزب عدالت و توسعه مخالف سیاست دولت حزب خود در قبال سوریه هستند.

«فایز الکریم»، تحلیلگر سیاسی و استراتژیک سوری در این ارتباط به فارس گفت که این بار نیز تحریک سوریه ناموفق است، چون ترکیه به خوبی می‌داند که اعلام جنگ به سوریه به مثابه خودکشی واقعی آنکاراست که به خودکشی سیاسی آن اضافه و موجب می‌شود تا به جای سیاست «به صفر رساندن مشکلات» با سیاست «به صفر رساندن روابط» مواجه شود، چون در این جنگ بی‌تردید چین و روسیه و ایران در کنار سوریه خواهند بود، برخلاف ترکیه که غرب را چندان مشتاق در کنار خود نمی‌بیند.

الکریم در ادامه افزود: در زمانی که هنوز ماهیت و هدف واقعی این حادثه هنوز مشخص نشده و خمپاره‌ها در مناطقی فرود آمده‌اند که ترکیه آنها را در اختیار افراد مسلح سوری قرار داده، به نظر می‌رسد که چنین واکنشی توسط آنکارا بسیار مبالغه‌آمیز و حبابی سیاسی تبلیغاتی به نظر می‌آید و کسب مجوز حمله نظامی توسط نخست‌وزیر ترکیه اینگونه به ذهن تداعی می‌کند که اردوغان اگرچه خواهان جنگ نیست، اما ترکیه از آن چندان هم دور نیست.

این کارشناس امور سیاسی و استراتژیک در پایان گفت که چه بسا مصوبه پارلمان ترکیه و دادن مجوز حمله نظامی به دولت اردوغان کارکردی آنی داشته باشد، به عبارتی این مجوز می‌تواند تا حدود زیادی وابسته به شرایط نبرد حلب باشد، به خصوص اینکه مجوز پارلمان ترکیه پس از آن صادر شد که دمشق اعلام کرد که برای یک‌سره کردن تکلیف نبردها در حلب 30 هزار نظامی را به همراه توپ و تانک راهی این منطقه خواهد کرد و این نیرو می‌تواند، سرنوشت نهایی نبرد حلب را روشن کند و شکست و ناکامی بزرگی برای «ارتش آزاد» رقم بزند و به این ترتیب ترکیه دستاویزهای لازم برای تبدیل مناطق شمال سوریه به مناطق جدا یا بنغازی دوم را از دست بدهد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار