نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > گزارش - سوریه 
اخبار > مثلت «بندر - حمد - اردوغان» برای برون رفت از باتلاق سوریه
 


شماره خبر :١٦٩٧٠٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/23    ا   ١٤:٣٥

مثلت «بندر - حمد - اردوغان» برای برون رفت از باتلاق سوریه
حضور غیر منتظره رئیس دستگاه جاسوسی عربستان در قطر و دیدار با سران این کشور حاکی‌ است که مثلت «ریاض- دوحه و آنکارا» خود را از ادامه حرکت علیه دمشق ناتوان می‌بیند و برای نجات از باتلاق بار دیگر دست به کار شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مثلت «بندر - حمد - اردوغان» برای برون رفت از باتلاق سوریه

حضور غیر منتظره رئیس دستگاه جاسوسی عربستان در قطر و دیدار با سران این کشور حاکی‌ است که مثلت «ریاض- دوحه و آنکارا» خود را از ادامه حرکت علیه دمشق ناتوان می‌بیند و برای نجات از باتلاق بار دیگر دست به کار شده است.

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از بنیاد اخوت اسلامی، خبرگزاری قطر در بیانیه ای اعلام کرد: " شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی" در قصرش از "بندر بن سلطان" شاهزاده عربستانی استقبال کرد. در این بیانیه همچنین آمده است که در خلال این دیدار دو طرف درباره روابطی که عربستان و قطر را به یکدیگر مرتبط می‌کند و راه‌های تضمینی برای حمایت از این روابط و تقویت آن در همه زمینه ها در کنار موضوعات مورد اهمیتمشترک بحث و تبادل نظر کردند.

 

در ادامه بیانیه با اشاره به نشست مشترک بین رئیس دستگاه جاسوسی عربستان و "شیخ تمیم" ولیعهد قطر آماده است: شاهزاده سعودی و هیئت همراهش ناهار را میهمان ولیعهد بودند که مسئولیت چند پرونده مهم به دست وی است.

 

بیانیه مذکور همچنین به علت این سفر غیر منتظره یا ماهیت موضوعات و محورهای مورد مذاکره دو طرف هیچ اشاره ای نکرده و از این نشست تصاویری هم منتشر نشده است.

 

کارشناسان بر این مسئله تاکید دارند که "بندر بن سلطان" یکی از قویترین شخصیت‌های عربستانی است که خواستار مقابله با ایران و تضعیف نفوذ آن در منطقه آن هم به هر طریق ممکن است. در این حال دوحه نیز به این موضوع با جدیت از طریق حمایتش از تفکر تغییر نظام در سوریه و در حقیقت برچیدن یکی از مهمترین همپیمانان تهران در منطقه می اندیشد.

 

تحلیلگران و کارشناسان عرصه خاورمیانه بر این موضوع تاکید دارند که این سفر به چند دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اول اینکه "بندر بن سلطان" در بسیاری از پرونده های مشکوک در منطقه از یک ربع قرن پیش دست دارد و دوم اینکه میزبانان وی نیز آرزوها و برنامه های بسیار زیادی در حرکت در زمین بازی دارند و نه غیر آن . از سوی دیگر این دو کشور یعنی قطر و عربستان در چند پرونده مهم در منطقه به ویژه سوریه دخالت مستقیم دارند.

 

در این حال اطلاعات منتشر شده در روزنامه های بین المللی حاکی از آن است که مثلت ریاض - دوحه و آنکارا متعهد به پرداختن به پرونده سوریه آن هم به شکل کامل هستند و در نتیجه مرزهای ترکیه با سوریه به گذرگاهی امن برای ارسال سلاح و دستگاه های ارتباطاتی بسیار پیشرفته برای حمایت از ارتش آزاد سوریه تبدیل شده است.

 

در حال حاضر عربستان، قطر و آمریکا از توطئه ضد سوری بسیار نگران هستند به این ترتیب انجام هماهنگی یکی از محورهای مذاکرات و رایزنی های این سه کشور است. مثلت ریاض- دوحه و آنکارا نیز به منظور برون رفت از باتلاق سوریه دور جدیدی از تلاش های خود را آغاز کرده اند.

 

"بندر بن سلطان" هم بعد از آنکه توانست ساختار داخلی دستگاه اطلاعات و جاسوسی عربستان را تغییر دهد به عنوان مثال معاون جدیدی را تعیین کند، به دوحه سفر کرده است.

 

برخی منابع خبری از جمله گاردین در این باره نوشتند که بی شک سفر "بندر بن سلطان" به قطر با محوریت سوریه بوده است. حال باید منتظر ماند و تاثیر این سفر بر رویکرد جدید عربستان و متحدانش در قبال دمشق را مشاهده کرد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار