نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > گزارش - سوریه 
اخبار > آینده حلب و تاثیر آن بر تحولات سوریه
 


شماره خبر :١٥٨٦٨٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/26    ا   ١٢:٠٥

رمزگشایی از نبرد حلب- بخش ششم
آینده حلب و تاثیر آن بر تحولات سوریه
پیش‌بینی می‌شود حلب به زودی از وجود افراد مسلح پاکسازی شده و ارتش سوریه به سمت مرزها حرکت ‌کند تا کانون‌های تصرف شده توسط افراد مسلح را بازپس بگیرد، این موضوع شکستی سنگین برای معارضان و حامیان آنهاست.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آینده حلب و تاثیر آن بر تحولات سوریه

پیش‌بینی می‌شود حلب به زودی از وجود افراد مسلح پاکسازی شده و ارتش سوریه به سمت مرزها حرکت ‌کند تا کانون‌های تصرف شده توسط افراد مسلح را بازپس بگیرد، این موضوع شکستی سنگین برای معارضان و حامیان آنهاست.

خبرگزاری فارس: آینده حلب و تاثیر آن بر تحولات سوریه

به گزارش بیداری اسلامی، تاکنون پنج شماره از سلسله گزارش‌های رمزگشایی از نبرد حلب منتشر شد که عوامل تشدید بحران و طولانی شدن نبرد حلب، نقاط درگیری و کالبد شکافی هویت معارضان، واکاوی بافت قومی و مذهی شهر حلب، ظرفیت این شهر برای معارضان و دولت، ترکیه و رؤیاهای محقق نشده در حلب و بازتولید القاعده در سوریه با مدیریت بندر بن سلطان و سازمان سیا مورد بررسی قرار گرفت.

اینکه بعد از مرگ بن‌لادن انتظار می‌ر‌فت عمر گروهک القاعده به پایان برسد اما با آغاز بحران در سوریه، «سیا» و بندربن‌سلطان درصدد بازتولید نقش این گروهک و انتقال کانون سلفی‌ها از افغانستان و پاکستان به خاک سوریه هستند. برهمین اساس فعالیت‌های محور شرارت و گروهک تروریستی القاعده در نبرد حلب مورد بررسی قرار گرفت. اینکه دو محور «انگلیس، فرانسه و آمریکا» با پشتیبانی ناتو و «عربستان، قطر و ترکیه» با بازیگری القاعده چه نقشی در نبرد حلب دارند. اینگه چگونه از نیروهای القاعده و سلفی‌ها برای رسیدن به مقاصدشان استفاده می‌کنند.

در این شماره قصد داریم «آینده حلب» را مورد بررسی قرار دهیم، اینکه نهایت نبرد حلب چه خواهد شد و چه تاثیری بر دمشق و آینده سوریه خواهد داشت. 

ادعای سقوط حلب تا پایان ماه رمضان به تحقق نپیوست

در اوایل ورود افراد مسلح به شهر حلب، رسانه‌های حامی معارضان مدعی ‌شدند که شهر حلب پایتخت اقتصادی سوریه تا پایان ماه مبارک رمضان سقوط می‌کند. اکنون نزدیک به دو ماه از آن ادعاها گذشته ولی شهر حلب در تصرف معارضان و افراد مسلح نیست، ارتش سوریه بر اکثر نقاط کنترل دارد هرچند برخی نقاط نیز آلوده و برخی مناطق نیز به تصرف افراد مسلح در آمده است.

در حال حاضر وضعیت حلب به گونه‌ای است که روز به روز کنترل ارتش بر مناطق مختلف افزایش می‌یابد و افراد مسلح جبهه‌های بیشتری را از دست می‌دهند.

سه رویکرد رسانه‌ای نسبت به وضعیت معارضان مسلح در حلب

هم اکنون سه نوع رویکرد در رسانه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی درباره وضعیت معارضان در حلب شاهد هستیم. نخست «بروز خستگی مفرط در معارضان مسلح»، دوم «کاهش ذخایر اسلحه» که شبه نظامیان با انتشار بیانیه‌های مختلف بیان می‌کنند و سوم «تشدید اختلافات درون گروهی بین افراد مسلح و شکاف در جبهه معارضان».

به عبارتی دیگر امروزه در حلب در بین معارضان، یک نیرو و ستاد عملیات واحدی وجود ندارد بلکه شاهد انشعاب و انشقاق‌های مختلفی در بین افراد مسلح هستیم و هر گروهی از افراد مسلح برای خود فرماندهی مستقلی دارد. این گروه‌ها در حال رقابت با یکدیگرند که کدام محله را چه گروهی مدیریت کند و تاکنون با این تاکتیک به جایی نرسیده‌اند.

چرخش سیاست غرب در استفاده از القاعده در سوریه

رئیس دستگاه اطلاعات آلمان گزارش داده بود که 15 هزار نیروی القاعده در سوریه است و به دنبال آن نهادهای اطلاعاتی غربی نیز اعتراف می‌کنند که القاعده در سوریه وجود دارد. پارادوکس ایجاد شده در افکار عمومی این است که بالاخره القاعده جزو لیست سیاه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها قرار دارد یا خیر، با مدارک و شواهدی که در سوریه کشف شده، می‌توان پی‌برد که چرخشی عمیق در سیاست غرب نسبت به القاعده ایجاد شده و مبارزه با تروریسم و القاعده جای خود را به استفاده از القاعده و تجهیز این گروه در جنگ سوریه داده است.

آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر به بهانه مبارزه با القاعده به 2 کشور اسلامی عراق و افغانستان حمله کرد و جنگی تمام عیار به راه انداخت که آتش آن هنوز شعله‌ور است اما امروزه به طور علنی القاعده را در سوریه تجهیز و از آنها حمایت می‌کنند.

معارضان به زودی در حلب شکست می‌خورند

شواهد دال بر این است که معارضان در حلب به زودی شکست می‌خورند و حلب به زودی از وجود این افراد پاک خواهد شد. بعد از آن انتظار می‌رود ارتش سوریه به سمت مرزها حرکت کند و کانون‌های تصرف شده به دست معارضان را بازپس بگیرد.

آنچه نظر افکار عمومی منطقه را به خود جلب کرده اینکه اگر واقعاً ترک‌ها و آمریکایی‌ها معتقدند دولت سوریه کنترل مناطق خود را از دست داده چرا افرادی که فرار کرده‌ و از سوریه خارج شده‌اند، به قطر، ‌اردن و ترکیه رفته‌اند، می‌توانند در مناطق آزاد شده سکونت گزینند. ترکیه مدام در تبلیغات خود عنوان می‌کند که مناطق امن ایجاد می‌کنم، منطقه پرواز ممنوع ایجاد می‌کنم، چرا با گذشت نزدیک به 19 ماه از بحران در سوریه این اقدامات فقط در حزف باقی مانده و مانوری بیش به نظر نمی‌رسد.

به این حال پاکسازی حلب می‌تواند ضربه مهلکی بر پیکر افراد مسلح و حامیان منطقه‌ای آنها باشد و دولت سوریه را در پایان دادن به بحران در این کشور یاری ‌می‌کند.

ادامه دارد...

گزارش از: روح الله قاسمیان

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار