نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > گزارش - سوریه 
اخبار > المانیتور: پیروزی اسد در حلب تضمین بقای سوریه خواهد بود
 


شماره خبر :١٥١٠٤٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/03    ا   ١٠:٠٠

المانیتور: پیروزی اسد در حلب تضمین بقای سوریه خواهد بود
یک پایگاه تحلیلی نوشت: اگر پیروزی نیرو‌های اسد در حلب تداوم یابد، حکومت اسد جان تازه‌ای می‌گیرد؛ این پیروزی باعث عقب‌نشینی مخالفان خواهد شد و حکومت اسد تا آخرین لحظه به نبرد خود با آن‌ها ادامه خواهد داد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : المانیتور: پیروزی اسد در حلب تضمین بقای سوریه خواهد بود

یک پایگاه تحلیلی نوشت: اگر پیروزی نیرو‌های اسد در حلب تداوم یابد، حکومت اسد جان تازه‌ای می‌گیرد؛ این پیروزی باعث عقب‌نشینی مخالفان خواهد شد و حکومت اسد تا آخرین لحظه به نبرد خود با آن‌ها ادامه خواهد داد.

خبرگزاری فارس: المانیتور: پیروزی اسد در حلب تضمین بقای سوریه خواهد بود

به‌گزارش بیداری اسلامی، پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی به قلم «آندرو پاراسیلیتی»، مدیر اندیشکده «مطالعات راهبردی بین الملل» درباره «راه‌کارهای حل بحران سوریه» نوشت: اگر پیروزی نیرو‌های اسد در «حلب» تداوم یابد، حکومت اسد جان تازه‌ای می‌گیرد ولو این‌که در بخش‌های دیگر کشور و در نبرد با مخالفان شکست بخورد. این پیروزی باعث عقب نشینی مخالفان خواهد شد و حکومت اسد تا آخرین لحظه به نبرد خود با آن‌ها ادامه خواهد داد.

 

*  ایران شاه کلید حل بحران سوریه

در این بین آمریکا می تواند در رویه دیپلماتیک خود تجدیدنظر کرده و با مشارکت ایران بهترین فرصت را برای خاتمه خشونت در سوریه بدست آورد. ایران نیز در این بین نه تنها از نبرد عقب نشینی نکرده بلکه آمادگی دیپلماسی بالای خود را نشان داده است.

این کشور هفته گذشته میزبان نشستی درباره سوریه و با حضور نمایندگان بیش از بیست کشور جهان منجمله روسیه، چین، عراق، اردن و نیز سازمان ملل متحد بود. در بیانیه پایانی این نشست بر «مذاکره» به‌عنوان راه حل برون رفت از بحران سوریه تاکید شد. اگر روابط آمریکا و ایران به‌شکل کنونی نبود، شاید ماحصل این نشست به اقدام دیپلماتیک جدیدی می‌انجامید.

 

*  ترکیه همراه ایران می‌تواند به حل بحران سوریه کمک کند

با وجودی‌که ترکیه نماینده‌ای به نشست تهران نفرستاد اما علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران بیش از شروع نشست تهران برای مشاوره با «داوود اغلو»، همتای ترکیه ای خود عازم این کشور شد.

ملاقات در آنکارا یادآور محدود بودن اهرم‌های دیپلماتیک ترکیه در سوریه است اما به‌هرحال آمریکا به نقش ترکیه به‌عنوان پلی بین شرق و غرب نیاز دارد و در این بین کشوری که باید با ایران گفتگو کند ترکیه می باشد که از گذشته ثابت کرده مخاطب موثری است. چندسال پیش، اتخاذ رویکرد «عدم مشکل زایی» با همسایگان از سوی ترکیه باعث گردید تا بین ترکیه، ایران، عراق و سوریه آرامشی برقرار باشد ولی هم اکنون ترکیه با هرسه کشور مشکل دارد.

 

* ترکیه بهتر است مشکلات داخلی خود را نیز حل کند

مشکلات سیاست خارجی ترکیه به‌طور ضمنی ناشی از مسائل داخلی است. نظر سنجی صورت گرفته توسط موسسه مرکز تحقیقات اجتماعی ترکیه نشان داد که بیش از دو سوم اهالی این کشور مخالف مداخله ترکیه در سوریه هستند.

نظرسنجی مرتبط دیگری نشان داد که اکثریت حامیان حزب «توسعه و عدالت» رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بر این باورند که کشورشان نباید از کسی طرفداری کند. مخمصه آنکارا هجوم آوارگان سوری و تنش‌های سیاسی در ارتباط با کردها است که حدود 13 میلیون از جمعیت 75 میلیونی ترکیه را تشکیل می دهند.

 

*  روسیه «کاتالیزوری» بسیار حیاتی

طرف دیگر تعامل در سوریه، «روسیه» است که واسطه نهایی هر توافق آتی در این کشور می‌باشد. تنها «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه است که می‌تواند دستور خروج اسد را از سوریه صادر کند. «پوتین» مایل نیست از نفوذ کشورش در امور سوریه دست بکشد و می‌تواند مشکلات سوریه را به راحتی حل کند. نقش این کشور هم‌اکنون در سوریه آشکارتر از قبل است.

روسیه هرگز به ترکیه عضو ناتو اجازه نخواهد داد تا در سوریه به برتری دست یابد. هم چنین روابط مستحکم بین کلیسای ارتودکس روسیه با سراسقف سوریه نشانگر عمق روابط فرهنگی دوجانبه است.

 

*  باید فرد مقبول جدیدی در سوریه قدرت را به دست گیرد

آمریکا بهتر است با رویکرد جدید دیپلماسی ایران، روسیه و سپس ترکیه را وارد امور سوریه کند. هدف نیز ترغیب این سه کشور برای تعامل با اسد و تسهیل ظهور «مدودوف سوری»، یعنی چهره موقتی است که مورد پذیرش دولت، مردم و قدرت‌های خارجی درگیر با امور این کشور باشد و همچنین باعث حفظ موقعیت ظاهری اسد گردد.

شاید پیشنهاد توافق سری با حکومت اسد مشکل باشد اما ارزش یادآوری این نکته را دارد که نه تنها هیچ گزینه خوب یا سهلی در مورد سوریه وجود ندارد بلکه ممکن است وضعیت بدتر از این هم شود. کمیسیون مستقل تحقیق سازمان ملل در امور سوریه این هفته گزارشی را منتشر ساخت که نشان می داد مخالفان سوری هم از شیوه‌های وحشیانه استفاده می کنند.

اولویت آمریکا باید سعی در خاتمه نبرد از طریق انتقال قدرت توافق شده باشد و در اجرای بدون آسیب این رویکرد، آمریکا باید از اعمالی که موجب گسترش نزاع منطقه‌ای و تجزیه سوریه می شود پرهیز کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار