نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > بررسی دلایل حضور گسترده تروریست‌های «چچنی» در سوریه
 


شماره خبر :٣٥٨٥٤٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/01/28    ا   ٠٠:٤٦

بررسی دلایل حضور گسترده تروریست‌های «چچنی» در سوریه
در این اواخر شاهد حضور گسترده تروریست‌های «چچنی» در جبهه‌ها و میدان‌های درگیر سوریه به ویژه 2 جبهه «کسب» و «حلب» بودیم. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که چه عواملی موجب تشدید این حضور شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بررسی دلایل حضور گسترده تروریست‌های «چچنی» در سوریه

در این اواخر مشاهده که حضور و نقش تروریست‌های «چچنی» در بحران سوریه بسیار پُر رنگ شده است و این حضور به شکلی ملموس و قابل ملاحظه در جبهه «کسب» در شمال لاذقیه و جبهه «حلب» در شمال سوریه آشکار و عیان است.

حمله به شهر مرزی «کسب» را «ابو موسى چچنی»، یکی از برجسته‌ترین سرکردگان جبهه النصره، شاخه رسمی القاعده در سوریه برعهده داشت. در عین حال حمله اخیر به شهر حلب که تصرف مقر اطلاعات هوایی ارتش سوریه مهمترین هدف آن بود، را سرکردگان چچنی اداره و هدایت می‌کردند که در گروه تروریستی القاعده جایگاه و موقعیت ویژه‌ای دارند.

این افزایش حضور و پر رنگ شدن نقش تروریست‌های چچنی در جنگ‌های جاری در سوریه دارای معانی و مفاهیم بسیار و فراتر از آن تاثیر غیر قابل انکار بر روند این جنگ است که ما را به فهم هرچه بیشتر حقایق میدانی رهنمون می‌کند.

اولین معنی و مفهوم این حضور را باید در کاهش پیوستن جوانان سوری به گروه‌های معارض و مسلح ملاحظه کرد. در حالی‌که در سال‌های اول بحران شاهد حضور گسترده جوانان سوری در صفوف گروه‌های مسلح بودیم، با برملا شدن ماهیت واقعی گروه‌های تروریستی از یک سو و نیات و اهداف واقعی نظام از سوی دیگر موجب بازنگری بسیاری از جوانان در محاسباتشان جهت پیوستن به این گروه‌ها شد.

دومین بازتاب این تجدید نظر را باید در بر زمین گذاشتن سلاح توسط عناصر مسلح سوری و تسلیم کردن خود به ارتش سوریه ملاحظه کرد. جدیدترین آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که تاکنون حدود 20 هزار مسلح سوری خود را تسلیم ارتش کرده‌اند. برخی نیز به خارج مهاجرت کرده و برخی دیگر نیز به کارهای سابق خویش پیش از حمل سلاح بازگشتند.

این کاهش افراد مسلح در کنار افزایش جبهه‌های درگیری موجب شد تا دستگاه‌های اطلاعاتی غرب روی به کشورهای همجوار سوریه برای پر کردن این شکاف بیاورند.

سومین معنی و مفهوم این حضور را باید در کاهش حضور عناصر مسلح عربی مانند تروریست‌های تونسی و لیبیایی و سعودی و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مثل کویت ملاحظه کرد. عناصر مسلح این کشورها نیز مانند جوانان سوری وقتی با ماهیت واقعی گروه‌های مسلح و اهداف آنها مواجه شدند، بازگشت به کشورهای خود را بر هر امر دیگری ترجیح دادند. به ویژه آنکه در این اواخر برخی از این کشور مانند عربستان و تونس که بازگشت این تروریست‌ها را خطری علیه امنیت ملی خود می‌دیدند، مانع سفر بیش از پیش اتباع خود به سوریه شدند.

چهارم آنکه بسیاری از این تروریست‌های چچنی از جمله چچنی‌هایی هستند که سال‌هاست در ترکیه به سر می‌برند، به عنوان مثال از زمان سقوط گروزنی و شکست عناصر مسلح چچنی از ارتش روسیه. بر اساس آمارهای موجود هم اکنون هزاران چچنی در ترکیه اقامت دارند و دولت ترکیه نیز امنیت و پناهگاه‌های لازم را برای آنها فراهم کرده است و اکنون می‌توانند بهترین نقش را در تامین نیروی بشری مورد نیاز برای گروه‌های تروریستی در سوریه ایفا کنند.

اما پنجمین معنی و مفهوم این حضور را باید در بیم و هراس‌های حزب حاکم عدالت و توسعه از پیروزی نظام سوریه بر گروه‌های تروریستی و رقم زدن بحران این کشور به سود خود و ادامه حاکمیت و بقای نظام کنونی حاکم بر سوریه ملاحظه کرد. به ویژه آنکه اکنون ترکیه در شرایط حساسی به سر می‌برد، علاوه بر ناآرامی‌های داخلی که در این کشور مشاهده می‌شود و خود را به شکل اعتراض‌های داخلی به سیاست‌های رجب طیب اردوغان به ویژه در زمینه دخالت در بحران سوریه نمایان ساخته، آنکارا انتخابات حساس و مهم ریاست جمهوری را در می آینده و انتخابات پارلمانی را در سال آینده پیش رو دارد و چچنی‌ها تنها قدرتی هستند که می‌توانند این نقش را در گروه‌های مسلح در سوریه ایفا کنند، به خصوص آنکه تمام گروه‌هایی که ترکیه تاکنون بر آنها داشته به ویژه جماعت اخوان المسلمین سوریه در تحقق اهدافشان ناکام بوده و نفود خود را تا حدود زیادی در ترکیه از دست دادند و حال به نظر می‌رسد، ترکیه شانس خود را با تروریست‌های چچنی در سوریه امتحان می‌کند.

این عوامل مهمترین دلایل حضور تروریست‌های چچنی در این برهه از بحران سوریه و تشدید این بحران را تشکیل می‌دهد، اما همانگونه که تجربه سال‌های گذشته ثابت کرده، این عامل نیز نخواهد توانست خواسته‌های دشمنان سوریه را محقق کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار