نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > انتقاد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه از استقرار موشک‌های ناتو در مرز سوریه
 


شماره خبر :١٩١٣٣٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/09/10    ا   ١٢:٠٣

انتقاد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه از استقرار موشک‌های ناتو در مرز سوریه
رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه در انتقاد از تصمیم دولت آنکارا برای استقرار موشک های پاتریوت در مرز سوریه، این تصمیم را فاقد هرگونه دلیل منطقی دانست.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : انتقاد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه از استقرار موشک‌های ناتو در مرز سوریه

 

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از فارس، کمال قلیچ داراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق که از آغاز بحث درخواست دولت آنکارا از ناتو برای استقرار موشک های پاتریوت در خاک ترکیه و در طول نوار مرزی این کشور با سوریه با این درخواست مخالفت کرده و این امر را غیرضروری و حتی مضر برای منافع ترکیه در منطقه دانسته، بار دیگر از دولت آنکارا و نخست وزیر اردوغان در همین راستا انتقاد کرد و گفت این تصمیم فاقد هرگونه دلیل منطقی است. وی تاکید کرد اردوغان باید در مقابل افکار عمومی دلایل قانع کننده ای ارائه کند. وی افزود اگر تهدیدی امنیتی علیه ترکیه متوجه شده، منبع این تهدید دولت حزب حاکم عدالت و توسعه بوده و دولت اردوغان کشور را وارد وادی خطر کرده است.

اردوغان ترکیه را در آستانه جنگ قرار داده است

قلیچ دار اوغلو با یادآوری اظهارات اولیه اردوغان درباره موشک های پاتریوت مبنی بر اینکه ترکیه از ناتو چنین درخواستی نکرده  و نیز اظهارات وی در مورد ماجرای لیبی ضمن دروغ توصیف کردن این سخنان برای حال و روز ترکیه ابراز تاسف کرد و گفت چگونه می شود که ترکیه از ناتو درخواست موشک های پاتریوت را می کند، ولی نخست وزیر اردوغان می گوید که از چنین درخواستی بی خبر است؟ وی با متهم کردن اردوغان به دروغ گویی به ملت ترکیه در ادامه افزود که اردوغان اظهار بی اطلاعی می کند ولی روز بعد سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه مدعی می شود که کنترل این موشک ها در دستان ترکیه خواهد بود و این در حالی است که اردوغان از ماجرا اظهار بی اطلاعی می کند و دو ساعت بعد می گوید کنترل موشک های پاتریوت مشترکا در دستان ترکیه و ناتو خواهد بود.

قلیچ دار اوغلو در ادامه خاطرنشان کرد که احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه اردوغان می گوید موشک های پاتریوت در چارچوب سلسله مراتب فرماندهی ناتو در خاک ترکیه مستقر می شود، اما بعد معلوم می شود که ناتو با توجه به مواضع متخاصمانه ترکیه هنوز مردد است. وی تصریح کرد دولت آنکارا باید روشن سازد که موشک های پاتریوت را برای چه منظوری می خواهد. وی افزود مگر ترکیه در معرض تهدید موشک های بالیستیکی سوریه و یا کشور دیگری قرار گفته و اگر چنین است چرا تا حالا اقدامی نشده است؟ وی تاکید کرد که از چنین تهدیدی بی خبر هستند و اگر چنین تهدیدی واقعا وجود دارد، دولت آنکارا باید آن را بیان کند.

موشک های پاتریوت برای حفاظت از سپر موشکی ناتو در ترکیه

رهبر حزب جمهوریخواه خلق در ادامه انتقادات خود از مواضع اردوغان در عرصه سیاست خارجی اظهار داشت که اگر دولت آنکارا قصد دارد با استفاده از موشک های پاتریوت منطقه ممنوعه پروازی در نوار مرزی سوریه ایجاد کند، باید به صراحت این مطلب را بیان کند، مگر اینکه این موشک ها با هدف حفاظت از پایگاه راداری سپر موشکی ناتو در کوره جیک باشد و یا اینکه برای حفاظت از اسرائیل در خاک ترکیه مستقر می شود. وی خطاب به اردوغان پرسید آیا این موشک ها برای حفاظت از پایگاه کوره جیک در مقابل حمله احتمالی ایران به اسرائیل به ترکیه می آید و چرا ایران و روسیه از استقرار این موشک ها در خاک ترکیه ابراز نگرانی و نارضایتی می کنند؟

قلیچ داراوغلو با رد ادعای تهدید از جانب سوریه نیز گفت که سوریه به حد کافی درگیر مسائل داخلی خود بوده و هرگز به ترکیه حمله نخواهد کرد و این مطلب برای هر کس که به اندازه یک سر سوزن عقل داشته باشد روشن است. وی افزود اردوغان در مورد پایگاه کوره جیک هم دروغ می گوید و مدعی می شود که این پایگاه متعلق به ناتوست، در حالی که چنین نیست و این پایگاه متعلق به آمریکا است. وی خاطرنشان کرد که هرگونه اطلاعاتی که این پایگاه راداری گردآوری می کند به اسرائیل هم ارسال می شود، کما اینکه در خلال رزمایش مشترک اخیر آمریکا و اسرائیل این پایگاه راداری نیز مورد استفاده قرار گرفت. وی با بیان اینکه ملت ترکیه حق دارد حقایق را بداند،تاکید کرد اردوغان باید در مقابل افکار عمومی دلایل قانع کننده ای ارائه کند. وی افزود اگر تهدیدی امنیتی علیه ترکیه متوجه شده، منبع این تهدید دولت حزب حاکم عدالت و توسعه بوده و دولت اردوغان کشور را وارد وادی خطر کرده است.

ترکیه عضو ناتوست، نه خاک ناتو

قلیچ داراوغلو همچنین با انتقاد از سخنان اردوغان در دفاع از درخواست موشک های پاتریوت مبنی بر اینکه ترکیه خاک ناتوست، اظهار داشت به نظر می رسد نخست وزیر ترکیه نمی داند که کشورش عضو ناتوست و نه خاک ناتو و لذا اردوغان باید به دلیل این اظهارات از مردم ترکیه عذرخواهی کند. وی افزود اردوغان کاری کرده که ترکیه غیرقابل اعتماد و بی اعتبار شود و تاکنون نخست وزیران بسیاری در ترکیه در مسند قدرت قرار گرفتند، ولی هیچ کدام همانند اردوغان دستمایه مضحکه سایرین نشدند.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار