نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > ترکیه دست به دامن ایران شد
 


شماره خبر :١٧٥٣٨٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/06    ا   ٠٩:٤٤

برای فرار از بحران سوریه
ترکیه دست به دامن ایران شد
به گزارش روزنامه لبنانی السفیر، ترکیه پس از آن که در بحران سوریه دریافت که شکست خورده یا حتی به عبارتی تنها شکست خورده میدان است و هر آن چه به آن وعده داده بودند، دروغ از کار در آمده متمایل به ایران و روسیه شده است تا بدین ترتیب راه حل منطقه ای برای بحران سوریه سافت شود و در عین حال در این میان سرش هم بی کلاه نماند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  ترکیه دست به دامن ایران شد

ترکیه پس از آن که در بحران سوریه دریافت که شکست خورده یا حتی به عبارتی تنها شکست خورده میدان است و هر آن چه به آن وعده داده بودند، دروغ از کار در آمده متمایل به ایران و روسیه شده است تا بدین ترتیب راه حل منطقه ای برای بحران سوریه سافت شود و در عین حال در این میان سرش هم بی کلاه نماند.

به گزارش روزنامه لبنانی السفیر، ترکیه تا کنون در مقایسه با کشورهای همسایه و درگیر با سوریه بیشترین هزینه را متقبل شده است. هم مرزهایش مورد هجوم حملات توپخانه ای ارتش سوریه قرار گرفته و خسارت های جانی و مالی متحمل شده و هم این که میزبان بیشترین تعداد پناهندگان سوری در خاک خود است که این مساله نیز مشکلات اقتصادی و اجتماعی بسیار را متوجه آن کرده است.

ترکیه ای که بر اساس وعده های عربستان و قطر و دل خوشی به امریکا و اروپا گمان می کرد بشار اسد ظرف چند ماه سقوط می کند، اکنون دریافته است که تمامی این محاسبات اشتباه از کار در آمده است و چاره ای ندارد جز این که به دنبال طرح دیگری برای نجات خود از این بحران باشد.

در این رابطه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هفته گذشته خود رسما پس از دیدار با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در باکو، پایتخت آذربایجان گفته بود که به طرف ایرانی پیشنهاد کمیته سه جانبه ای برای حل بحران سوریه متشکل از ایران، ترکیه، روسیه یا ایران، ترکیه، مصر را داده است.

روزنامه حریت دیلی نیوز که به زبان انگلیسی منتشر می شود در این باره نوشته است که مواضع آنکارا تا اندازه بالایی تغییر کرده است. تا چندی پیش ترکیه نمی پذیرفت در مذاکر ه ای درباره سوریه که در آن روسیه و ایران به دلیل حمایت بی چون و چرا از اسد حضور داشته باشند، شرکت کند.

در هفته های اخیر درگیری های سوریه مشکل بزرگی برای دولت ترکیه ایجاد کرده اند. علاوه بر آن فرار غیر قانونی و غیر رسمی هزاران پناهنده سوری به خاک ترکیه باعث شده است تا به مشکلات موجود برای ترکیه در این زمینه افزوده شود و در عین حال نارضایتی های اجتماعی نیز افزایش یابند.

از ابتدای ماه اکتبر که توپ خانه های سوریه روستای اکجاکالی را هدف قرار دادند تا کنون ارتش ترکیه در آماده باش کامل به سر می برد و خود را آماده هر گونه عملیات تلافی جویانه در صورت تکرار حملات مشابه کرده است. این مساله نگرانی گسترده ای را نزد مردم و مقامات ترکیه مبنی بر احتمال درگیر شدن با سوریه ایجاد کرده است.

از سویی مخالفان حزب حاکم در ترکیه نیز تغییر مواضع ترکیه را در مورد سوریه نشان از شکست دیپلماسی دولت اردوغان می دانند و این اتهام را به آن می زنند که تلاش دارد خود را درگیر جنگی که اکثریت مردم ترکیه با آن مخالف هستند، کند.

به همین دلایل و بسیاری از دلایل دیگر مقام های آنکارا تلاش می کنند که امور را به سمت آرامش پیش ببرند و در عین حال از تنش های موجود در این زمینه بکاهند. از این رو ترکیه پس از آن که دوره ای طولانی بر سر سوریه با ایران اختلاف پیدا کرد، اکنون به این کشور روی آورده و می گوید که از آتش بس و پیشنهاد اخضر ابراهیمی برای اعلام آتش بس در عید قربان حمایت می کند.

این در حالی است که ترکیه چندان تمایل ندارد که روسیه را برای حل بحران سوریه داخل موضوع کند. برای همین دیدیم که هواپیمای روسی را در خاک خود به بهانه حمله سلاح به سوریه فرود آورد با این هدف که این پیام را به مسکو برساند که ترکیه همچنان با روسیه در بسیاری از موارد اختلاف نظر دارد.

سولی اوزیل، کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه بیلجی در استانبول در این باره می گوید: «ترکیه از این وضعیت بسیار ناامید شده، بحران سوریه 19 ماه است طول کشیده و هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است. همچنین تا آن اندازه قدرتمند نیست که بتواند تاثیر کافی بر روی وضعیت سوریه بگذارد یا این که هم پیمانان سوریه را قانع کند که به نفع او کار کنند یا حتی هم پیمانان خودش را قانع کند که به حمایت از آن برخیزند.»

وی در ادامه می افزاید: «مسئولان ترکیه دوباره به این اعتقاد رسیده اند که به فواید استفاده از رساندن مشکلات به صفر با همسایگانشان فکر کنند.»

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار