نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > سیاست خصمانه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است
 


شماره خبر :١٧٢٨٧٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/30    ا   ٠٠:٠١

سیاست خصمانه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است
سیاست خصمانه دولت ترکیه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است. آنان نگران تأثیرات مناقشه مرزی اخیر میان دو طرف بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشورشان هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سیاست خصمانه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است

سیاست خصمانه دولت ترکیه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است. آنان نگران تأثیرات مناقشه مرزی اخیر میان دو طرف بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشورشان هستند.

خبرگزاری فارس: سیاست خصمانه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است

به گزارش بیداری اسلامی، اندیشکده «شورای روابط خارجی» در مصاحبه با «استیون هیدمان» مشاور ارشد مسائل خاورمیانه و سازمان صلح آمریکا می‌نویسد: «استیون هیدمن»، کارشناس موسسه صلح آمریکا، که به تازگی از ترکیه باز گشته است، اظهار کرد: «نگرانی شهروندان ترک از احتمال رویارویی نظامی آنکارا-دمشق بیش از پیش افزایش یافته است». وی در ادامه به نگرانی مردم ترکیه نسبت به تأثیرات اقتصادی و اجتماعی مناقشه مرزی اخیر میان دو طرف اشاره کرد. گفتنی است، در پی این درگیری‌ها تاکنون صدها هزار آواره سوری وارد نواحی جنوبی ترکیه شده‌اند. او افزود: «تنش در روابط ترکیه با ایران و روسیه، تلاش آنکارا برای ایجاد روابط پایدار با همسایگانش را تحت تأثیر قرار داده است.»

 

 

فکر می‌کنید چرا دولت ترکیه بر سرنگونی بشار اسد تاکید دارد؟ واکنش مردم ترکیه به افزایش تنش‌ میان طرفین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

سیاست خصمانه دولت ترکیه در قبال سوریه، مردم ترکیه را عصبانی کرده است. آنان نگران تأثیرات مناقشه مرزی اخیر میان دو طرف بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشورشان هستند. در پی این درگیری‌ها تاکنون صدها هزار آواره سوری وارد نواحی جنوبی ترکیه شده‌اند. جامعه «علوی» که اشتراکاتی با جامعه «الاویتی‌های» سوریه دارد از اسد حمایت می‌کند (جمعیت آنان چیزی حدود 23 میلیون نفر است. این تعداد معادل کل جمعیت سوریه است).

 

«رجب طیب اردغان»، رئیس جمهور ترکیه صراحتا با سیاست ایران و روسیه در قبال سوریه و حمایت آنان از حکومت اسد مخالفت کرده است. به نظر شما این موضوع چه عواقبی را برای ترکیه به همراه دارد؟

 

مخالفت اردوغان با ایران و روسیه که از جمله آن می‌توان به نشاندن هواپیمای مسافربری سوریه که از مسکو عازم دمشق بود اشاره کرد، دستیابی ترکیه به سیاست «روابط دوستانه با همسایگان آن کشور» را عملا غیر ممکن می‌سازد. دولت ترکیه که پیش از این به برقراری روابط با ایران افتخار می‌کرد و روابط خود با حکومت اسد را گسترش داده بود، هم اینک روابط منطقه‌ای خود را با توجه به موضوع سوریه تبیین می‌نماید.

اردوغان در سخنانی اظهار کرد که حمایت ایران، عراق و روسیه از حکومت سوریه روابط آن کشورها با ترکیه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این موضوع سبب کاهش سطح روابط ترکیه و روسیه شده است. اما بعید به نظر می‌رسد در دراز مدت این موضوع منجر به کاهش روابط دولت‌های ترکیه و روسیه شود. گفتنی است، روسیه از تامین کنندگان اصلی انرژی ترکیه محسوب می‌شود. ممکن است حمایت ترکیه از مخالفان حکومت سوریه و تاکید بر سرنگونی حکومت اسد منجر به ایجاد تنش در روابط این دو کشور شود. گفتنی است، ایران و ترکیه نقش محوری را در خاورمیانه ایفا می‌کنند.

 

 

احتمال وقوع جنگ تمام عیار میان سوریه و ترکیه را چقدر ارزیابی می‌کنید؟

 

ترکیه نیروهای نظامی خود را در مرز با سوریه تقویت کرده است. ترکیه به گلوله باران پاسخ داده و تهدید کرده که در صورتی که اوضاع امنیتی بدتر شود، دامنه جنگ را گسترش خواهد داد. مناقشات مرزی می‌تواند منجر به جنگی تمام عیار شود. با این حال مقامات ترکیه‌ تمایلی به آغاز جنگ نداشته و تنها در صورتی دست به این اقدام می‌زنند که چاره دیگری نداشته باشند. مقامات سوریه با اطلاع از این موضوع، ترکیه را لاف‌زن لقب داده‌اند.

 

سیاست ضد سوری دولت ترکیه، چگونه با کردها مرتبط می‌شود (این اقلیت در مرز سوریه مستقر بوده و با حکومت مرکزی می‌جنگند)؟

 

امسال نا آرامی‌ها در کردستان ترکیه به نحو چشمگیری افزایش یافته است. به باور برخی، این موضوع با تاثیر انقلاب سوریه بر سیاست کردها در منطقه در ارتباط است. نیروهای دولتی سوری از مناطق کرد نشین عقب ‌نشینی کرده‌اند. این مناطق هم اکنون در دست گروه «پ ک کـ» قرار دارند. گفتنی است حزب «پ ک ک» در لیست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار داشته و دولت ترکیه نیز، آنان را تروریست می‌خواند.

 

کردهای سوریه از پایبندی خود به تمامیت ارضی این کشور در دوران پس از اسد سخن می‌گویند. مقامات مجلس ملی کردستان سوریه، خواسته‌های خود را در چارچوب تشکیل حکومت فدرال بیان می‌نمایند. این موضوع به آنان آزادی عمل بیشتری می‌دهد. با این حال، خبرهای ضد و نقیضی مبنی بر تشکیل کشور مستقل کردستان به گوش می‌رسد. مقامات ترکیه‌ای بر این باورند که این موضوع ثبات مناطق کرد نشین ترکیه را بر هم می‌زند.

خبرهایی مبنی بر کمک تسلیحاتی کشورهای عربی به «جهادی‌ها» و دیگر گروه‌های تند روی مخالف حکومت اسد به گوش می‌رسد. آیا سرنگونی حکومت اسد به دست افراطیون، معادلات خاورمیانه را بر هم نمی‌زند؟

 

نباید در مورد نقش تاثیرگذار جهادی‌ها در میان نیروهای مخالف حکومت اسد مبالغه کنیم. آنان از بی‌میلی آمریکا در تجهیز و حمایت از گروههای میانه رو سود می‌برند. با این حال، آنان گروه کوچکی از مخالفان حکومت سوریه را تشکیل می‌دهند. خبرهایی مبنی بر اختلاف ارتش آزاد سوریه و جهادی‌ها به گوش می‌رسد. خبرها حاکی از آن است که ارتش آزاد سوریه ،گروهی از جنگ جویان را که قصد ورود به خاک سوریه را داشتند به مقامات ترکیه تحویل داده است.

بر اساس آمارها، میزان استفاده ارتش آزاد سوریه از کمک‌های تسلیحاتی خارجی اندک است. حجم زیادی از این سلاح‌ها به عناوین مختلف از اختیار ارتش آزاد سوریه خارج می‌شود (مانند دزدیده شدن، خرید و فروش یا افتادن به دست نیروهای دولتی سوریه). بنابراین، تمایل گروهای «سلفی» (خصوصا سلفی‌های منطقه خلیج فارس) نسبت به حمایت تسلیحاتی عملی از مبارزانی با دیدگاه مشابه، تأثیراتی را دربر داشته است.

از این رو، گروهای غیر سلفی خود را در قالب گروه‌های جهادی قرار می‌دهند تا از این طریق کمک‌های مالی و تسلیحاتی دریافت کنند. حمایت تسلیحاتی لزوما منجر به تأثیرگذاری نمی‌شود. تردیدی نیست که آمریکا و دولت‌های دیگر که از انجام این کار سرباز زده‌اند مورد تنفر گروه‌های مخالف قرار دارند (و سوری‌های). با توجه به این موضوع باید منتظر کاهش نفوذ آمریکا بر مخالفین مسلح باشیم.

 

آیا لازم است اوباما در این زمان اقدام دراماتیکی انجام دهد؟

 

نیازی نیست که آمریکا اقدام دراماتیکی انجام دهد. احتیاجی به مداخله مستقیم آمریکا نیست؛ چراکه این موضوع خوشایند سوری‌ها نیست. اتخاذ لحنی آرام‌تر در قبال مخالفین دولت سوریه و تجهیز، آموزش و حمایت تسلیحاتی از آنان می‌تواند شرایط نبرد را تغییر دهد. 

 

دولت سوریه برای حفظ حیات خود دست به دامن نیروهای حزب‌الله و ایران شده است. افزایش جزئی تسلیحات می‌تواند برای گروه‌های مخالف حکومت اسد تعیین کننده باشد. گفتنی است، هرچه زودتر شاهد سقوط حکومت اسد باشیم، نفوذ جهادی‌ها در بدنه نیروهای مخالف کمتر خواهد بود.

 

تعداد زیادی از آوارگان سوری به کشورهای هم جوار گریخته‌اند (صد هزار نفر به ترکیه و دویست هزار نفر به اردن و عراق)، آیا راه حلی برای این مسئله وجود دارد؟

 

با فرا رسیدن فصل سرما و افزایش آوارگان، شرایط برای وقوع فاجعه عظیم انسانی در سوریه فراهم است. ترکیه و اردن برای پذیرفتن آوارگان سوری با دشواری‌های رو به رو هستند. ممکن است شرایط برای دو میلیون آواره‌ای که در داخل سوریه به سر می‌برند، وخیم‌تر شود. تا امروز بیشتر کمک‌های آمریکا و کشورهای غربی به سوریه اختصاص یافته است (این کمک‌ها در قالب «ان جی او»ها، سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی دیگر در میان آوارگان توزیع می‌شوند). با این حال، به کمک‌های بیشتری نیاز است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار