نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > تحلیل الاخبار از سیاست ضدسوری مرسی و ارتباط آن با سرمایه‌گذاری قطر در مصر
 


شماره خبر :١٥٥٨٠٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/19    ا   ٠٩:٣٥

تحلیل الاخبار از سیاست ضدسوری مرسی و ارتباط آن با سرمایه‌گذاری قطر در مصر
یک روزنامه لبنانی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری میلیاردی قطر در مصر، از مقاصد این امارت کوچک خلیج فارس برای کسب متحد راهبردی قوی، جدا نیست.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تحلیل الاخبار از سیاست ضدسوری مرسی و ارتباط آن با سرمایه‌گذاری قطر در مصر

 یک روزنامه لبنانی اعلام کرد که سرمایه‌گذاری میلیاردی قطر در مصر، از مقاصد این امارت کوچک خلیج فارس برای کسب متحد راهبردی قوی، جدا نیست.

خبرگزاری فارس: تحلیل الاخبار از سیاست ضدسوری مرسی و ارتباط آن با سرمایه‌گذاری قطر در مصر

به گزارش بیداری اسلامی ، محمد الخولی نویسنده مصری در مقاله‌ای که در روزنامه الاخبار لبنان منتشر کرد، نوشت: 18 میلیارد دلار پول قطر در مصر سرمایه‌گذاری شد. این چیزی است که نخست‌وزیر قطر و وزیر خارجه، حمد بن جاسم در کنفرانسی خبری در روز جمعه هفتم سپتامبر اعلام کرد. این خبر،‌ سوالات بسیاری در خصوص میزان رابطه این سرمایه‌گذاری با تصمیمات مصر در خصوص مسائل کلان منطقه و در رأس آن مسئله سوریه و نقش مصر در حمایت از مخالفان سوریه برانگیخت.

الاخبار افزود: آیا هدف از این سرمایه‌گذاری پیوند دادن مصر به گروهی است که معتقدند باید از نظام سوریه خلاص شد یا اینکه ارقامی که اعلام شد صرفا آمار اقتصادی است اما باید گفت که سیاست عمدتا با اقتصاد ارتباط پیدا می‌کند.

الاخبار افزود: موضع محمد مرسی درباره سوریه چندان تغییر نکرد. از روز اول که قدرت را به دست گرفت، ‌بر ضرورت توقف خونریزی تاکید کرد اما در دوره اخیر آشکارتر مواضعی در حمایت از مخالفان سوریه گرفت و خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شد. او هنگام افتتاح نشست وزرای خارجه عرب در قاهره در چهارشنبه گذشته (5 سپتامبر) خطاب به سران سوریه اعلام کرد که «اکنون زمان تغییر رسیده است. فرصت برای تکبر و زیاده‌کاری نیست. به کسانی که به شما وعده ماندگاری می‌دهند گوش ندهید. وجود شما طولانی نخواهد بود. اگر نکنید، چرخ‌های تاریخ در حال پیش رفتن است.» او قبل از این سخنان در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران نیز چنین سخنانی بیان کرد.

به نوشته الاخبار، به نظر می‌سد که مرسی تصمیم خود را در خصوص حمایت از مخالفان سوریه گرفته است چرا که در نظر محمد مرسی «دندان‌های شیر [بشار اسد] کُـند شده است». اما چه ارتباطی میان این دیدگاه محمد مرسی و بین سرمایه‌گذاری‌های کلان جدید در مصر است؟ آیا می‌توان با قطعیت گفت که نظام مرسی دیدگاه و تحلیل آینده‌نگرانه داشت درباره اینکه اوضاع سوریه به کجا خواهد انجامید و از ابتدا تصمیم گرفت که به دور از حمایت مالی اعراب خلیج [فارس]، ‌در صف کشورهای خلیج [فارس] باشد جایی که قطر علیه نظام سوریه ایستاده است یا اینکه باید گفت،‌ مواضع مرسی نتیجه فشار مردم با همه جریان‌های سیاسی آن بر این است که اتفاقات سوریه جهاد علیه ارتش علوی کافر است؛ جریانی‌هایی مانند جنبش حازمون از هواداران حازم ابواسماعیل، نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری این کشور.

این روزنامه لبنانی افزود: بدیهی است که سرمایه‌گذاری جدید قطر در مصر اثرات زیادی در تصمیم‌گیری‌های مصر دارد. علاوه بر این، کمک مالی قطر نیز هست که حدود 2 میلیارد دلار است و به صورت ودیعه در بانک مرکزی مصر نهاده شده و سرمایه‌گذاری‌های جدید را بارزتر می‌کند؛ سرمایه‌گذاری که شامل 8 میلیارد دلار در طرح‌های بزرگ در خاورمیانه در منطقه شرق الفریعه در پورسعید است. یک سرمایه‌گذاری دیگر 10 میلیارد دلار طرح گردشگری بسیار بزرگ در ساحل شمالی است که شامل قایق تفریحی در مارینا می‌شود. اهمیت این طرح‌ها در این است که می‌تواند فرصت شغلی برای هزاران کارگری فراهم می‌کند که می‌تواند در آینده اگر اختلافی حاصل شود، ابزار فشاری در دست نظام قطر [علیه مصر] شود. این امر تردیدی باقی نمی‌گذارد که مصر این امور را قبل از تصمیم‌گیری در نظر خواهد گرفت.

سعد الدین ابراهیم مدیر مرکز ابن خلدون و از اساتید دانشگاه آمریکایی قاهره و کسی که روابط محکمی با نظام قطر دارد به الاخبار گفت: قطر در پی این است که مصر را در مسائل کشورهای خلیج [فارس] حامی خود کند زیرا نوعی کشمکش هست که گاهی عیان می‌شود و گاهی پنهان است و از یک طرف با بحرین است و از طرف دیگر با عربستان سعودی.

به گفته سعدالدین ابراهیم قطر می‌خواهد که هر کجا نیازش شد، مصر از او در روابط عربی حمایت کند و از طرفی دیگر می‌خواهد در مصر سرمایه‌گذاری کند. قطر می‌داند که حجم خودش و امکاناتش چقدر است و چون خیلی کوچک است نیاز دارد به متحدان قدرتمند و هر چقدر این متحدان قوی، همسایه‌های مستقیم مانند عربستان و عراق نباشند، بهتر است. بدین معنا که متحدی مانند مصر چشم طمع به خاک قطر یا منابع آن ندارد بنابراین مصر برای قطر بهترین متحد راهبردی است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار