نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه > اخبار - سوریه 
اخبار > آتش درگیری در سوریه دامن ترکیه را خواهد گرفت
 


شماره خبر :١٥٢٠٥٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/06    ا   ١٦:١٠

روزنامه ملیت؛
آتش درگیری در سوریه دامن ترکیه را خواهد گرفت
روزنامه «ملیت» با اشاره به کمک‌های فراوان ترکیه به ارتش آزاد سوریه نوشت؛ آتش درگیری در سوریه دامن ترکیه را خواهد گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آتش درگیری در سوریه دامن ترکیه را خواهد گرفت

 روزنامه «ملیت» با اشاره به کمک‌های فراوان ترکیه به ارتش آزاد سوریه نوشت؛ آتش درگیری در سوریه دامن ترکیه را خواهد گرفت.

به گزارش بیداری اسلامی ، روزنامه «ملیت» چاپ ترکیه در مقاله‌ای به قلم «اصلی آیدین‌تاشباش» می‌نویسد؛ ترکیه تاکنون کمک‌های فراوانی به ارتش آزاد سوریه کرده اما خودش را در معرض درگیری مستقیم با دولت سوریه قرار نداده است؛ هرچند که قدرت گرفتن نیروهای دولتی در حلب و نزدیک شدن هواپیماها به مرزهای ترکیه می‌تواند اوضاع را پرتنش‌تر سازد.

 

* ترکیه وارد رویارویی مستقیمی با سوریه نشده است

 

دو ماه پیش، وقتی که در نزدیکی سوریه به «اف چهار» ترکیه، موشک پرتاب کردند، بسیاری از ناظران این موضوع را نشانه روشن و مطمئنی از مداخله مستقیم و زودهنگام ترکیه در بحران سوریه دانستند ولی از آن موقع تاکنون، ترکیه وارد هیچ رویارویی مستقیمی با سوریه نشده است و به جای آن حمایت لجستیکی‌اش را از نیروهای مخالف بیشتر کرد.

 

* ترکیه خواسته یا ناخواسته به ارتش آزاد سوریه کمک فراوانی کرده است

 

موضوعی که بیشتر قابل توجه بود این گفته «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر بود که نیروهای نظامی ترکیه «قوانین مداخله» را در مناطق مرزی تغییر داده‌اند. بحث‌برانگیزترین بخش قوانین جدید مداخله، ایجاد منطقه «پرواز ممنوع» به وسعت 10 کیلومتر بود –گرچه چنین عنوانی برایش قائل نشدند- بنابراین «آنکارا» منطقه بی‌طرف بی‌نامی را ایجاد کرد تا با ‌بکارگیری تکنیک «نامنظم»، هرگونه بال‌گرد سوری را که به آن‌ها نزدیک می‌شود براند.

ارتش آزاد سوریه، از این گذرگاه هوایی آفریده شده توسط ترکیه، سود فراوانی برد و ظرفی، کنترل بر شهرهای چون «حلب» و  «کیلیس» در ترکیه را به دست گرفت.

 

* از دوماه پیش تاکنون چه چیز تغییر کرده؟

 

بنابراین چه اتفاقی رخ داد که باعث تشویق نیروهای «اسد»، که ظرف دو ماه پیش فاصله‌شان را با ترکیه حفظ کرده بودند، شد که اکنون دوباره سروکله‌شان در مرزهای ما پیدا شد؟

 

 

* چه شد که ناگهان «اسد» این‌گونه شد؟

 

در ارزیابی‌هایی که پس از حمله به «آزاز»، در «آنکارا» صورت گرفت، چندین سؤال مطرح و به بحث گذاشته شد؛ چرا سوریه ناگهان این‌قدر دل و جرأت پیدا کرده است؟ آیا سعی می‌کند با ترکیه وارد جنگ شود؟ یا اراده ترکیه در دفاع از مناطق مرزی‌اش را امتحان می‌کند؟

 

* دولت سوریه به دنبال تصرف مناطق در دست مخالفان است

 

روزنامه «ملیت» با یکی از مقاماتی که در شکل‌دهی سیاست دولت سوریه شرکت دارد گفتگو کرد. آن‌ها معتقدند که «اسد» قصد ندارد آتش جنگ با ترکیه را روشن کند، ولی می‌خواهد «صبر نظامی» آنکارا را بسنجد و منطقه آزاد شده از «حلب» تا «کیلیس» را که اکنون تحت کنترل مخالفان است بازگرداند.

 

* «آزاز» مرکز فرماندهی ارتش آزاد سوریه و هدف اول اسد است

 

مناطق نزدیک به مرز ترکیه، خصوصاً «آزاز»، اکنون بنیاد لجستیکی اصلی مخالفان سوریه را تشکیل می‌دهند. با اینکه ارتش آزاد سوریه از واحدهای مستقلی تشکیل شده است که در تمام کشور پخش شده‌اند، مهم‌ترین مرکز فرماندهی‌شان در منطقه «آزاز» است و تمام سلاح‌ها و تسلیحاتشان از خارج به آن‌جا می‌رسد. به همین دلیل است که اکنون «آزاز» هدف اول رژیم اسد محسوب می‌شود.

 

 

* نیروی حکومت در «حلب» بر نیروی مخالفان می‌چربد

 

به گفته مقامات ترکیه، دلیل دیگر افزایش ناگهانی عملیات نظامی سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه، دستاوردهای روانی نیروهای دولتی، پس از دو هفته حمله هوایی به «حلب» علیه مخالفان است. ارتش سوریه کنترلش را بر بخش‌های بسیاری از کشور از دست داده بود و نیروی هوایی سوریه و یگان مسلح چهارم «ماهر اسد» تنها نیروی قابل اعتمادی بود که می‌توانست در صحنه حاضر شود.

 

* عقب‌نشینی ارتش آزاد سوریه می‌تواند به معنی تخلیه کامل «حلب» باشد

 

تصمیم سوریه در بمباران مناطق شهری (مناطقی که شورشی‌ها در آنجا قدرت زیادی داشتند) به مدت چندین هفته، باعث شد که مخالفان مجبور به عقب‌نشینی تاکتیکی از «حلب» شوند. هفته گذشته، ارتش آزاد سوریه بخشی از 4 هزار شبه‌نظامی قدرت‌مندش را که کنترل منطقه «صلاح‌الدین» واقع در «حلب» را در دست داشتند، وادار به عقب‌نشینی کرد. مقامات بلندپایه ترکیه معتقدند که ارتش سوریه، چون فکر می‌کند که اکنون کنترل «حلب» را در دست دارد، می‌خواهد روش مشابهی را برای «آزاز» و مناطق اطرافش بکار بگیرد.

 

 

* مشکل ترکیه این است که آزاز در مرز منطقه پرواز ممنوع ترکیه است

 

در این میان، هنوز روشن نشده است که آنکارا تا چه حد به نیروی هوایی سوریه اجازه می‌دهد که به مرزهای ترکیه نزدیک شوند. اینکه «آزاز» درست در مرز «منطقه پرواز ممنوع» 10 کیلومتری (که همچنان غیررسمی است) واقع شده، موضوعی است که ترکیه را به مخمصه انداخته است.

 

* انتقال قدرت در سوریه باید با قاعده صورت گیرد، نه با درگیری

 

ترکیه ترجیح می‌دهد که بر اساس قوانین بین‌المللی با کشورهای عربی و هم‌پیمانان غربی رفتار کند به جای این‌که فعالیتش یک‌جانبه باشد. آنکارا هم‌چنین در حال نظارت بر فعالیت‌های روبه‌افزایش «القاعده» در منطقه «حلب» است و تلاش می‌کند مانع انتقال سلاح‌های سنگین مثل باتری‌های ضدهواپیما از مرز سوریه به گروه‌های تندرو شود. گروه‌های مشترک کاری آمریکا-ترکیه می‌خواهند سازوکار کنترل و فرماندهی ارتش آزاد سوریه را گسترش دهند تا به عناصر غیرتندرو اجازه دهد در کشور برتری یابند و به این ترتیب، انتقال قدرت به‌قاعده صورت گیرد، نه این‌که مملکت را از سلاح‌های سنگین پر کنند.

 

* واکنش ترکیه بستگی به فعالیت‌های سوریه دارد

 

مقامات بلندپایه تأکید کرده‌اند که ترکیه به فکر آغاز جنگ با سوریه یا ورود به مرزهای آن نیست ولی اگر هواپیماهای سوریه به ترکیه نزدیک‌تر شوند، سیاست‌های متفاوت و اقدامات نظامی دیگری در پیش گرفته خواهد شد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار