startTagAryanicCMS:movenews:3359:10:32703:678endTag
اخبار > قطر، عربستان و اردن حامیان اصلی گروه‌های مسلح در سوریه هستند
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 259319
 بازدید امروز : 6962
 کل بازدید : 21977926
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.77
 


شماره خبر :٢٠٢٧٧٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/04    ا   ٠٨:٤٧

قطر، عربستان و اردن حامیان اصلی گروه‌های مسلح در سوریه هستند
بسام ابوعبدالله - تحلیلگر و کارشناس سیاسی سوری
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : قطر، عربستان و اردن حامیان اصلی گروه‌های مسلح در سوریه هستند

بسام ابوعبدالله تحلیلگر و کارشناس سیاسی سوری، برخی کشورهای عربی مانند قطر، عربستان و اردن را حامیان اصلی گروه‌های مسلح در سوریه و تامین کنندگان مالی آنان دانست.

به گزارش بیداری اسلامی«بسام ابوعبدالله» تحلیلگر و کارشناس سیاسی سوری  گفت: برخی کشورهای عربی مانند قطر، اردن و عربستان حامیان اصلی تروریست‌ها بوده و آنان را تامین مالی می‌کنند.

وی اظهار داشت: کشورهای مزبور، از گروههای مسلح در سوریه حمایت کرده و سلاح در اختیار آنان قرار می دهند و ترکیه نیز به مثابه میزبانی برای تروریست است که به آنان پناه می‌دهد زیرا مرزهای خود را به روی آنان  باز می کند و در مقابل نقشی که در این خصوص ایفا می کند، مورد حمایت قرار گرفته و تامین مالی می‌شود.

شواهد دخالت آمریکا در سوریه

ابوعبدالله تصریح کرد: در خصوص دخالت آمریکا در سوریه و حمایت آن از مخالفان مسلح در این کشور، شواهد زیادی وجود دارد و در این خصوص می توان به نقش سفیر آمریکا در بنغازی در قاچاق سلاح، اشاره کرد؛ اقدامی که هیچ تردیدی باقی نمی گذارد که آمریکا در انتقال سلاح به سوریه نقش دارد.

وی افزود: عقل متفکر کشورهای عربی مانند قطر و عربستان در حمایت تسلیحاتی و مالی از گروههای مسلح در سوریه و مخالفان آن، آمریکا و اروپا هستند و دوحه و ریاض در خصوص چگونگی انتقال سلاح به سوریه و راهکار و زمان آن، از غرب دستور می گیرند.

این کارشناس سیاسی سوری اظهار داشت:  فرانسه در حمایت تسلیحاتی از مخالفان سوری نفعی نمی بیند و اگر بتوان گفت که در کمک تسلیحاتی به آنان نقشی ندارد نباید فراموش کرد که پاریس در صدور دستور این اقدام، نقش دارد به علاوه اینکه علاوه بر فرانسه، بازیگران دیگری در پیمان ناتو هستند که از ترکیه در خصوص استقرار موشکهای پاتریوت حمایت کرده و برای ایجاد گذرگاههای ورود افراد مسلح به سوریه، از ترکیه حمایت مالی بعمل می آورند.

ابوعبدالله در مورد راهکار حمایت تسلیحاتی از مخالفان سوریه و گروههای مسلح در این کشور گفت: این اقدام از طریق گذرگاههای غیر قانونی در لبنان صورت می گیرد و در همین خصوص تاکنون هفت کشتی حامل سلاح، کشف و ضبط شده است که مهم ترین آن کشتی موسوم به کشتی «لطف الله» بود که تلاش داشت به مخالفان سوری، سلاح برساند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، چند کشتی در بندر اسکندرون کشف و ضبط شد که همگی حامل مقادیر زیادی سلاح برای انتقال آن به سوریه بودند.

ابو عبدالله اظهار داشت: برخی گزارش‌هایی که از غرب رسیده است نشان می دهد که تمام این کشتی ها، حامل نقشه ها و تجهیزات جنگی و وسایل تکنولوژیکی بسیار دقیقی بودند که بسیاری از آنها بدست مخالفان مسلح سوری رسید و در اختیار آنان قرار گرفته است.

موشک‌های استینگر از طریق کشتی به سوریه منتقل می‌شوند

این کارشناس سوری در مورد نوع سلاح‌های انتقالی به سوریه گفت: این سلاح‌ها، شامل مقادیری تفنگ، بمب و نیز تیربار بی. کی. سی و آرپی چی و از همه خطرناک‌تر موشک‌های «استینگر» بود که بنابر گزارش‌های مطبوعاتی به دست گروه‌های مسلح سوری رسیده است.

به گفته وی، در بین این سلاح‌ها همچنین می‌توان به ضد هوایی و تیربارهای سنگین که قابلیت نصب بر روی خودرو را داشته و بسیار خطرناک است، اشاره کرد.

ابو عبدالله همچنین ابراز عقیده کرد که هر گونه اقدامی برای توقف حمایت تسلیحاتی از مخالفان سوریه، نیازمند تضمین های فراوان و جدی است در حالی که تحقق این تضمین ها، بعید به نظر می رسد زیرا کشورهای حامی مخالفان مسلح در سوریه، نمی توانند آشکارا به حمایت خود از این افراد اعتراف کنند چرا که این اقدام، منافع آنان را در منطقه خاورمیانه در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی با در نظر گرفتن این عوامل، توقف حمایت تسلیحاتی از مخالفان سوری را از طریق راه حل های سیاسی بعید دانسته و گفت: این اقدام فقط از طریق تضمین های غیر علنی امکان پذیر است و حتی در صورت تحقق آن نیز پایان عملیات مسلحانه در سوریه در گروی کاهش حجم سلاح موجود در اختیار افراد مسلح است و این کار نیز زمان زیادی طول خواهد کشید.

ماموریت ارتش سوریه نابودی گروهک‌های تروریستی است

این تحلیلگر سیاسی سوریه تصریح کرد: ارتش سوریه تنها طرفی است که می تواند قاچاق سلاح به سوریه را متوقف و استفاده کنندگان از آن را ز بین ببرد و گروه‌هایی را که در جریان بحران موجود سوریه شکل گرفته اند، نابود سازد؛ گروه‌هایی که به اصل و ریشه بحران سوریه، ارتباطی ندارند بلکه در صدد سوء استفاده از این وضعیت برای اجرای نقشه های برنامه ریزی شده خود و به عبارت بهتر سرقت و قاچاق دارایی های مردم و آدم ربایی و باج خواهی هستند.

وی با تاکید بر اینکه نابودی نهایی گروههای مسلح که در جریان بحران سوریه موجودیت پیدا کرده اند، از وظایف و ماموریت های اصلی ارتش عربی سوریه است، اظهار داشت: در شرایطی که گروههای مزبور فاقد رهبری یکپارچه ای هستند که بتوانند توقف اقدامات آنان و خروج از خاک سوریه را تضمین کنند، وظیفه ارتش سوریه در این خصوص بیش از بیش نمود می یابد.

ابوعبدالله با اشاره به ظهور گروه تروریستی موسوم به جبهه النصره وابسته به سازمان تروریستی القاعده در سوریه و فعالیت های تروریستی آن در این کشور، اظهار داشت: این جبهه هرگونه توافق احتمالی بین سوریه با حامیان مخالفان مسلح در این کشور را بی نتیجه گذاشته و از بین خواهند برد در نتیجه این وظیفه ارتش است که این گروه و به عبارت بهتر گروههای مسلح را از بین ببرد.

فقط ارتش، قادر است آرامش را به سوریه بازگرداند

ابوعبدالله افزود: جبهه النصره بدنبال تبدیل سوریه به ایالتی اسلامی است؛ اقدامی که نه دولت و نه ملت سوریه، آن را نخواهند پذیرفت بنابراین در این شرایط حرف آخر را ارتش سوریه خواهد زد و اوست که می تواند امنیت را به این کشور بازگردانده و خاک آن  را از سلاح و حاملان آن و نیز هر نوع تروریست پاک سازد.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
ساعت
پیگیری نامه
عدد :