startTagAryanicCMS:movenews:3359:10:32703:678endTag
اخبار > امریکا برای حمله نظامی علیه سوریه به دنبال بهانه است
دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 267915
 بازدید امروز : 7046
 کل بازدید : 22681312
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.68
 


شماره خبر :١٤٧٨٥٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/05/21    ا   ٠١:٥٧

یک تحلیلگر:
امریکا برای حمله نظامی علیه سوریه به دنبال بهانه است
لارنس فریمن، عضو بررسی اطلاعات اجرایی در واشنگتن
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  امریکا برای حمله نظامی علیه سوریه به دنبال بهانه است

لارنس فریمن، عضو بررسی اطلاعات اجرایی در واشنگتن

بحث‌هایی وجود دارند که امریکا پیش از سپتامبر یک مبارزه نظامی در سوریه به راه خواهد انداخت. بنابراین این دو کشور را با یک چشم بنگرید. بازی‌ای که در جریان است برای تهدید کردن جهان است، برای تهدید کردن روسیه و چین، این دو قدرت جهانی که در مسیری مخالف با غرب گام برداشته‌اند، مسیری که اکنون به لحاظ مالی متلاشی شده است، آنها به پذیرش برتری قدرت ناتو تهدید شده‌اند. و اکنون نیز روسیه با این مساله کنار نیامده است و همین امر سبب متوقف شدن عملیات آن‌ها شده است. آنها می‌خواهند یک حکومت ویران شده را در ایران و سوریه ببینند.»

لارنس فریمن، عضو بررسی اطلاعات اجرایی در واشنگتن

يک تحليلگر سياسي بهپرس تي‌ويگفته است، با وجود آن‌که اکنون عامل بالقوه براي يک سياست بهتر وجود دارد، امريکا و هم پيمانانش قصد دارند دولت سوريه را سرنگون کنند.


رژيم‌هاي ضد سوري غربي برکناري بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه را خواستار شده‌اند، در حالي که روسيه و چين قويا با کناره‌گيري وي مخالفت مي‌کنند.

شبکه پرس تي‌وي مصاحبه‌اي در رابطه با ناآرامي‌هاي سوريه با لارنس فريمن، عضو بررسي اطلاعات اجرايي در واشنگتن ترتيب داده است. در زير برگردان اين مصاحبه را مي‌خوانيد.


پرس تي‌وي: اجازه دهيد نگاهي به وقايع اخير بياندازيم، دستگيري گروهي از افسران ترک و سعودي در حلب. نظر شما در اين باره چيست؟ آيا اين به آن معني است که ترکيه و سوريه به عنوان همسايه يکديگر، يه قدم تا جنگ فاصله دارند؟ منظورم اين است که آيا اساسا ترکيه و ناتو فعالانه در سوريه درگير جنگ خواهند شد؟

فريمن: خب، بايد به سياست جاري امريکا و باراک اوباما، رئيس‌جمهور اين کشور و حمايتي که از سمت انگليس و فرانسه مي شود نگاهي بياندازيد. امريکا اکنون در تلاش است تا يک «منطقه پرواز ممنوع» در سوريه ايجاد کند.

اين يکي از چيزهايي است که آن‌ها به عنوان يک طرح شدني رويش کار کرده‌اند، و البته مي‌دانيم که نتيجه اين کار در ليبي به کجا رسيد. بنابراين دولت ترکيه با هم سو کردن خود با اين سياست غربي مرتکب کار بسيار احمقانه‌اي مي‌شود و اکنون نيز در موقعيت خطرناکي قرار دارد، چرا که ممکن است با تمامي منطقه کردنشين که عليه آن‌ها صف کشيده‌اند رو‌به‌رو شود.

بنابراين مشکل کار جهت‌گيري امريکا است، امريکا خواهان تغيير رژيم است. اين چيزي است که از اوباما، توني بلر (نخست وزير سابق انگليس) و سوزان رايس (سفير امريکا در سازمان ملل متحد) مي‌بينيم. آن‌ها مي‌خواهند حکومت سوريه سرنگون شود، با وجود آن‌که اکنون نيروي بالفعل يک سياست بهتر وجود دارد.

فکر مي‌کنم اکنون با اين شکست در حلب به لحظه‌اي رسيديم که ممکن است چندين انتخاب داشته باشيم، چيزهايي که ممکن است در اجلاس (مشورتي بين‌المللي سوريه) در ايران مورد بحث قرار گيرد. با توجه به اين نکته، اين روسيه است که سرسختانه ايستاده و اجازه نمي‌دهد يک ليبي ديگر اتفاق بيفتد.

ما بايد فراتر از اين‌ها برويم و به نتيجه‌اي برسيم که با تغيير رژيم و يا سرنگوني دولت سوريه حاصل نمي‌شود.

پرس تی‌وی: افراد زيادي هستند که از نقش ايران در هر شکل و قالبي استقبال نمي‌کنند، سرسخت‌ترين و سلطه‌جو‌ترين آن‌ها امريکايي‌ها هستند. آن‌ها از چه مي‌ترسند؟ اين تنها ايران نيست که در اين گردهمايي شرکت مي‌کند. آن‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند تا به نوعي براي کنفرانس‌هاي آتي که به لحاظ سياسي بر روي مردم سوريه تاکيد دارند، واسطه باشند.

فريمن: خب اگر به ترکيب ايران و سوريه نگاه کنيد مي‌بينيد اين‌ها کشورهايي هستند که اکنون هدف قرار گرفته‌اند. به سخني که يفگني پريماکوف، وزير خارجه پيشين روسيه روز گذشته گفت توجه کنيد، وي گفت احتمالا به جنگ مي‌نگريم. به احتمال حمله ديوانه‌وار نتانياهو( نخست‌وزير رژيم اسرائيل) عليه مردم و دولت خود و حمله به ايران در زماني بين ماه سپتامبر و ماه اکتبر.

بحث‌هايي وجود دارند که امريکا پيش از سپتامبر يک مبارزه نظامي در سوريه به راه خواهد انداخت. بنابراين اين دو کشور را با يک چشم بنگريد. بازي‌اي که در جريان است براي تهديد کردن جهان است، براي تهديد کردن روسيه و چين، اين دو قدرت جهاني که در مسيري مخالف با غرب گام برداشته‌اند، مسيري که اکنون به لحاظ مالي متلاشي شده است، آن‌ها به پذيرش برتري قدرت ناتو تهديد شده‌اند. و اکنون نيز روسيه با اين مساله کنار نيامده است و همين امر سبب متوقف شدن عمليات آن‌ها شده است. آن‌ها مي‌خواهند يک حکومت ويران شده را در ايران و سوريه ببينند.

و فکر مي‌کنم اجلاس (مشورتي بين‌المللي درباره سوريه) تهران راه مناسبي است تا کشورها را در اين منطقه گردهم آورد و اعلام کند که ما با تغيير رژيم در سوريه موافق نيستيم، و به دنبال راهي باشد تا بار ديگر نظم را به سوريه بازگرداند.

اما در مورد امريکا، تنها چيزي که اکنون درباره آن صحبت مي‌شود اين است که « قرار است پس از رفتن اسد چه کنيم؟» يکي از نکات خطرناک اين است که اگر آرزوي آن‌ها تحقق يابد چه خواهد شد؟ نمايش هولناکي به پا خواهد شد، چرا که در آن‌جا القاعده و ديگر گروه‌ها را داريم و دولت (احتمالي آتي) نمي‌تواند نماينده خوبي براي مردم سوريه باشد و آنگاه است که يک حمام خون تمام عيار به راه خواهد افتاد.

بنابراين، هرج و مرجي که براي تغيير رژيم از سوي انگليسي‌ها و افرادي مثل رايس و اوباما مي‌بينيد از سوي افراد خطرناکي همچون خود آن‌ها تحميل مي‌شود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
ساعت
پیگیری نامه
عدد :