صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه 
چهارشنبه ٢٥ مهر ١٣٩٧
سوریه
گزارش
دیدگاه
دی میستورا اعلام کرد:
ساز و کار ممانعت از نقض آتش بس سوریه در آستانه
برشی از کتاب پیغام ماهی ها
 آغاز بحران سوریه به روایت سردار شهید حسین همدانی
فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان :
ایران باید در حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد
الاخبار با تشریح طرح روسیه گزارش کرد
هیکل تاریخ‌دان و تحلیلگر بارز مصری
جنگ علیه سوریه بیش از همه به سود اسرائیل است
 • ادلب به عنوان نامزد بعدی آزادسازی
  محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه: برخی معتقدند باید دومینوی سقوط مناطق تحت اشغال تروریست ها را شاهد باشیم. گفته می شود ادلب به عنوان نامزد بعدی برای این حوادث است پس باید انتظار آزادسازی ادلب را هم داشته باشیم.

 • ترامپ و آینده بحران سوریه
  از نظر ترامپ حمله نظامی برای سرنگونی دولت سوریه مناسب نیست چرا که سوریه بزرگترین دشمن آمریکا نیست و با انجام عملیات نظامی می توان گروه تروریستی داعش را در سوریه از بین برد.

 • روسیه، ایران و مذهب تشیع آینده منطقه را تعیین خواهند کرد/ ارتش اسد، «سوریه جدید»‌ را می‌سازد
  تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد بعد از تراژدی سوریه دیگر انقلاب عربی در منطقه رخ نخواهد داد و ارتش «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «سوریه جدید» را ساخته و آینده‌اش را تعیین خواهد کرد.

 • نقش حلب در ژئواستراتژی بحران منطقه
  منطقه خاورمیانه یکی از مهمترین کانون های تحولات سیاسی – امنیتی جهانی بوده است. ژئوپولیتیک این منطقه تمرکز موازنه قوا میان اقطاب قدرت جهانی را به خود جذب کرده است. حتی پس از آزادی حلب که مهمترین تحول در پنج سال جنگ سوریه محسوب می شود، نمی توان انتظار خاتمه بحران را داشت. دلایل این فرضیه بسیار است. اما این که آینده بحران به کدام سو خواهد رفت، یک سوْال مهم است که بررسی جامع می طلبد.

 • چرا نمی‌توان در اخبار سوریه، به رسانه‌های غربی اعتماد کرد؟
  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به حقایق میدانی، بی‌طرفی رسانه‌های غربی در پوشش جنگ سوریه را به چالش کشیده است.

اخبار > ابتکار عمل اسد در سوریه/ 3 سناریویی که درباره دمشق دنبال می‌شود
 


شماره خبر :١٧٦٠٨٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/07    ا   ١٠:١٦

صادق‌الحسینی در گفت‌وگو با بیداری اسلامی تشریح کرد
ابتکار عمل اسد در سوریه/ 3 سناریویی که درباره دمشق دنبال می‌شود
کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به 3 سناریویی که از سوی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی در سوریه دنبال می‌شود، گفت: برخی به دنبال تکرار تجربه سومالی هستند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ابتکار عمل اسد در سوریه/ 3 سناریویی که درباره دمشق دنبال می‌شود

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به 3 سناریویی که از سوی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی در سوریه دنبال می‌شود، گفت: برخی به دنبال تکرار تجربه سومالی هستند.

محمد صادق‌الحسینی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با بیداری اسلامی، در خصوص برقراری آتش بس در سوریه گفت: این موضوع از نظر سیاسیون یک امر درست و منطقی بود که از نظر انسانی نیز هوشمندی طراحان آن را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به حکمت و درایت دولت سوریه در قبول این آتش بس یادآور شد: در عین حال، سوریه، ایران، روسیه و چین می‌دانند که برخی گروه‌های مخالف و حامیان آنها از جمله عربستان سعودی و ترکیه و همچنین فرانسه که با عقب نشینی غرب تنها بازیگر غربی بحران سوریه شده، به دنبال آتش بس نیستند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به تغییر آرایش بازیگران سیاسی در سوریه اظهار داشت: عربستان سعودی خود را از بحران سوریه خارج کرده و وارد باتلاق بحرین شد، ترکیه‌ که دید در باتلاق عمیقی گرفتار شده، دست به دامن ایران شد و مصر و تونس یک کمیته 2 جانبه تشکیل داده و اعلام کردند که با گرایش جدیدی نسبت به سوریه پس از آتش بس وارد خواهند داد.

صادق الحسینی ادامه داد: ایران و اخضر ابراهیمی در این بین تلاش دارند تا آتش بس ادامه یافته و گفت‌وگوها محقق شود.

وی یادآور شد: قطر در این بین به تحریک مخالفان با استفاده از پول و ارسال مزدور پرداخته تا این موضوع را ترویج کند که دولت سوریه صادقانه رفتار نمی‌کند و اپوزیسیون سوریه را تهییج می‌کند تا این توافق را بر هم زند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه هدف از این تحرکات را سوق دادن ماموریت اخضر ابراهیمی به سرنوشت طرح عنان خواند که طی آن وی وادار به استعفا شود و افزود: شکست طرح ایران و ادامه جنگ فرسایشی در سوریه از دیگر اهداف قطر و دیگر برهم زنندگان آتش بس است.

وی با اشاره به انتخابات آمریکا اظهار داشت: آمریکا پس از انتخابات وارد معامله بزرگی با روسیه در مورد سوریه خواهد شد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سوریه از خطر از هم پاشیدگی و جنگ داخلی عبور کرده و خود را به عنوان یک حکومت مقتدر نشان داده است،‌ گفت: دنیا آماده مذاکره با حکومت سوریه می‌باشد اما این اتفاق تا نهایی شدن زمان زیادی لازم دارد.

صادق الحسینی با اشاره به در دست گرفتن ابتکار عمل از سوی حکومت سوریه با قبول آتش بس و عفو عمومی سیاسیون خاطرنشان کرد: دولت اسد نشان داد که برای پایان بحران سوریه و آشتی ملی جدی است.

وی به تلاش‌های ایران برای برگزاری کنفرانس آشتی ملی سوریه در تهران یا بغداد اشاره کرد که قرار است بین اپوزیسیون و دولت برگزار شود و اظهار داشت: این تلاش‌ها برای کمک به طرح اخضر ابراهیمی است تا این آتش بس میدانی به آتش بس سیاسی تبدیل شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بخشی از بازیگران و نقش آفرینان در سوریه با رضایت و بخشی از آنها از جمله آمریکا، ترکیه و اروپا با کراهت طرح ایران را پذیرفته‌اند، گفت: آنها فهمیده‌اند که سقوط اسد ناممکن شده و تغییری هم در حکومت سوریه از راه زور حاصل نخواهد شد.

صادق الحسینی با اشاره به طرح‌های موجود درباره سوریه که از سوی بازیگران در این عرصه دنبال می‌شود،‌ گفت: آمریکا، رژیم صهیونیستی و غرب به دنبال حکومت طایفه‌ای هستند، تندروهایی همچون قطر، ترکیه و عربستان مدل سومالی را در این کشور دنبال می‌کنند و ایران نیز تلاش دارد تا راه حلی را ارائه کند که در آن خود سوری‌ها نقش آفرینی کنند، اما تغییر جدی در سیستم حکومتی سوریه ایجاد شود. البته باید شرایطی از جمله استقلال تصمیم گیری، وحدت سرزمینی و مقاومت ضد صهیونیستی حفظ شود که این موارد جز با وجود بشار اسد قابل اجرا نیست.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده های ویژه
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
تازه ها