صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > پرونده ها > سوریه 
جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
سوریه
گزارش
دیدگاه
دی میستورا اعلام کرد:
ساز و کار ممانعت از نقض آتش بس سوریه در آستانه
برشی از کتاب پیغام ماهی ها
 آغاز بحران سوریه به روایت سردار شهید حسین همدانی
فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان :
ایران باید در حل بحران سوریه مشارکت داشته باشد
الاخبار با تشریح طرح روسیه گزارش کرد
هیکل تاریخ‌دان و تحلیلگر بارز مصری
جنگ علیه سوریه بیش از همه به سود اسرائیل است
 • ادلب به عنوان نامزد بعدی آزادسازی
  محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر سابق ایران در سوریه: برخی معتقدند باید دومینوی سقوط مناطق تحت اشغال تروریست ها را شاهد باشیم. گفته می شود ادلب به عنوان نامزد بعدی برای این حوادث است پس باید انتظار آزادسازی ادلب را هم داشته باشیم.

 • ترامپ و آینده بحران سوریه
  از نظر ترامپ حمله نظامی برای سرنگونی دولت سوریه مناسب نیست چرا که سوریه بزرگترین دشمن آمریکا نیست و با انجام عملیات نظامی می توان گروه تروریستی داعش را در سوریه از بین برد.

 • روسیه، ایران و مذهب تشیع آینده منطقه را تعیین خواهند کرد/ ارتش اسد، «سوریه جدید»‌ را می‌سازد
  تحلیلگر انگلیسی تاکید کرد بعد از تراژدی سوریه دیگر انقلاب عربی در منطقه رخ نخواهد داد و ارتش «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «سوریه جدید» را ساخته و آینده‌اش را تعیین خواهد کرد.

 • نقش حلب در ژئواستراتژی بحران منطقه
  منطقه خاورمیانه یکی از مهمترین کانون های تحولات سیاسی – امنیتی جهانی بوده است. ژئوپولیتیک این منطقه تمرکز موازنه قوا میان اقطاب قدرت جهانی را به خود جذب کرده است. حتی پس از آزادی حلب که مهمترین تحول در پنج سال جنگ سوریه محسوب می شود، نمی توان انتظار خاتمه بحران را داشت. دلایل این فرضیه بسیار است. اما این که آینده بحران به کدام سو خواهد رفت، یک سوْال مهم است که بررسی جامع می طلبد.

 • چرا نمی‌توان در اخبار سوریه، به رسانه‌های غربی اعتماد کرد؟
  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت با اشاره به حقایق میدانی، بی‌طرفی رسانه‌های غربی در پوشش جنگ سوریه را به چالش کشیده است.

اخبار > تونس ازحل مسالمت آميز بحران سوريه حمايت كرد
 


شماره خبر :١٥٢٤٥٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/08    ا   ٠٠:٥٠

در گفتگوي معاون وزير خارجه تونس با العالم؛
تونس ازحل مسالمت آميز بحران سوريه حمايت كرد
معاون وزير خارجه تونس با اشاره به موضع كشورش در قبال طرح ايران براي حل بحران سوريه خاطرنشان كرد: تونس خواستار حل بحران به شيوه هاي مسالمت آميز و به دور از مداخله بيگانگان، خشونت و زور است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تونس ازحل مسالمت آميز بحران سوريه حمايت كرد

 

معاون وزير خارجه تونس با اشاره به موضع كشورش در قبال طرح ايران براي حل بحران سوريه خاطرنشان كرد: تونس خواستار حل بحران به شيوه هاي مسالمت آميز و به دور از مداخله بيگانگان، خشونت و زور است.

به گزارش بیدری اسلامی به نقل از العالم عبدالله التريكي روز سه شنبه در حاشيه نشست وزيران خارجه عضو جنبش غير متعهدها در سالن اجلاس همايش هاي صدا و سيما، در گفت وگو با شبكه خبري العالم تاكيد كرد كه خشونت باعث خونريزي بيشتر شده، مشكل را پيچيده تر مي كند و خطرات زيادي براي كشورهاي همجوار و منطقه به همراه دارد.
   
معاون وزير خارجه تونس، درباره دست داشتن برخي اتباع كشورش در خشونت هاي سوريه گفت: هر تونسي حق دارد جز اسراييل به ساير مناطق جهان سفر كند لذا شماري از جوانان تونسي از طريق راه هاي بسيار پيچيده وارد سوريه شده اند اما نظام تونس چنين امري را هرگز تشويق نكرده و ارتباطي با آن ندارد.

موضع تونس از اين جهت حايز اهميت است كه اين كشور در جرگه كشورهاي دوستان سوريه (حاميان گروه هاي مسلح سوري) و از طرفداران براندازي نظام اسد قرار داشت. 

وي بر حمايت كشورش از جمهوري اسلامي ايران براي تحقق اهداف جنبش عدم تعهد در زمان رياستش بر اين جنبش تاكيد كرد.
 
التريكي تصريح كرد: تونس براي اولين بار در سال 1961 ميلادي در كنفرانس جنبش غيرمتعهدها شركت كرد و اهدافي مانند تحكيم صلح و امنيت جهاني، حل منازعات،عدم مداخله در امور داخلي كشورها، جلوگيري از استفاده از سلاح و زور براي حل مشكلات و شركت در توسعه اقتصادي و انساني كشورها را مورد تاكيد قرار داد.

وي با اشاره به اين كه ايران از جايگاه بزرگي در ميان كشورهاي عربي، اسلامي و ساير كشورهاي جهان برخوردار است،ابراز اميدواري كرد كه كنفرانس امسال نيز در كار خود موفق شود.

تونس خواهان تقويت همكاري با ايران

معاون وزير خارجه تونس افزود: ما روابط خود را با ايران به ويژه پس از انقلاب { سرنگوني رژيم زين العابدين بن علي} و به قدرت رسيدن دولت قانوني به رهبري نهضت اسلامي حفظ كرديم.

به گفته التريكي، ايران با جديت براي گسترش صلح و امنيت در منطقه و ساير كشورها به عنوان عاملي مهم در روابط بين الملل تلاش مي كند و ما نيز از اين تلاش حمايت مي كنيم.
 
معاون وزير خارجه تونس يادآور شد: تونس خواهان تقويت همكاري با ايران است لذا سال 2012 شاهد ديدارهاي متقابل مسئولان دو طرف بود كه از آن جمله مي توان به سفر محمد رضا رحيمي معاون اول رييس جمهوري و علي اكبر صالحي وزير خارجه ايران به تونس اشاره كرد.
 
قطع هرگونه رابطه تونس با اسراييل

وي در بخش ديگري از گفت وگوي خود با العالم خاطرنشان كرد: تونس جديد، رابطه اي با رژيم صهيونيستي ندارد در حالي كه در زمان رژيم سابق، دفتر ارتباط اسراييل در تونس داير بود لذا اسراييل تنها رژيمي در جهان است كه تونس رابطه اي با آن ندارد.

حمايت تونس از فلسطينيان در برابر رژيم صهيونيستي

التريكي خاطر نشان كرد: بايد عدالت در باره فلسطين و سرزمين هاي عربي اشغال شده اجرا شود و حق به صاحبانش مسترد گردد چون فلسطينيان تنها ملتي هستند كه از كشور و استقلال بي بهره اند.
 
وي همچنين خواستار تلاش كشورهاي عضو جنبش غير متعهدها براي حل اين موضوع شد و گفت: كشورهاي شركت كننده در كنفرانس تهران، به رسميت شناختن كشور فلسطين به پايتختي قدس شريف و آزادي اسراي فلسطيني دربند زندان هاي رژيم اشغالگر را مورد تاكيد قرار دادند.
  
التريكي در خصوص زين العابدين بن علي رييس جمهوري مخلوع تونس نيز خاطرنشان كرد: مقامهاي تونس بارها از عربستان خواسته اند وي را تحويل دهد تا به طور عادلانه در تونس محاكمه شود.

وي گفت: شكايت هاي زيادي عليه بن علي، خانواده و دامادهايش مطرح شده است و آنها اموال زيادي را به خارج از كشور انتقال داده اند و ما به تلاش قانوني براي استرداد آن ادامه خواهيم داد. 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده های ویژه
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
تازه ها