نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > رسانه ها 
اخبار > سازمان ملل: معارضان سوری از سلاح‌ شیمیایی استفاده کرده‌اند
 


شماره خبر :٢٥٥٢٨٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/02/16    ا   ١٢:٢٩

علی‌رغم ادعاهای آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا
سازمان ملل: معارضان سوری از سلاح‌ شیمیایی استفاده کرده‌اند
نتایج تحقیقات محققان حقوق بشری سازمان ملل نشان می‌دهد علی‌رغم ادعاهای آژانس‌های اطلاعاتی و مقامات غربی و آمریکایی معارضان سوری، و نه دولت سوریه، از گاز مرگبار سارین استفاده کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سازمان ملل: معارضان سوری از سلاح‌ شیمیایی استفاده کرده‌اند

 

به گزارش، محققان حقوق بشری سازمان ملل متحد شواهدی به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد علی‌رغم ادعاهای آژانس‌های اطلاعاتی و مقامات آمریکایی و غربی استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط معارضان سوری و نه دولت بشار اسد صورت گرفته است.

شبکه رادیویی صدای روسیه گزارش داد کمیسیون مستقل تحقیقات سازمان ملل درباره سوریه اعلام کرده هنوز مدارکی دال بر اینکه نیروهای دولتی سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده باشند، وجود ندارد.

«کارلا دل پونته»، یکی از اعضای این کمیسیون گفته است: «محققان ما در کشورهای مجاور با قربانیان، پزشکان مصاحبه کرده و از بیمارستان‌ها اطلاعات میدانی جمع‌آوری کرده‌اند.»

وی افزود: «بر اساس گزارش هفته پیش آنها ظن‌های قوی و مستحکمی مبنی بر استفاده از گاز سارین وجود دار د، اما این شواهد هنوز غیرقابل رد کردن نیستند.»

این عضو کمیسیون مستقل تحقیقات سازمان ملل درباره عاملان استفاده از گاز سارین، تصریح کرد: « مخالفان یا شورشی‌های سوریه از این گازها استفاده کرده‌اند، نه نیروهای دولت.»

* گاز سارین؛ هجمه روانی غرب علیه بشار اسد 

مقامات آمریکایی و غربی پیش از این دولت سوریه را به استفاده از گاز مرگبار «سارین» متهم کرده و هجمه روانی وسیعی علیه دولت بشار اسد آغاز کرده بودند.

گاز اعصاب «سارین» یکی از خطرناک‌ترین گازهای سمی است که قدرت کشندگی آن از گازهای خردل و کلر هم بیشتر است.

آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا حدود دو هفته پیش ادعا کردند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد بشار اسد علیه مخالفان از گاز «سارین» استفاده کرده است.

ادعای استفاده بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی از مدتها پیش در وهله‌های مختلف علیه دولت وی مطرح شده اما برای اولین بار یک مقام ارتش رژیم صهیونیستی ادعای استفاده دولت بشار اسد از گاز مرگبار «سارین» را مطرح کرد.

به دنبال انتشار این خبر، مقامات و رسانه‌های غربی هجمه تبلیغاتی جدیدی علیه سوریه آغاز کردند.

دولت بشار اسد ماه گذشته اعلام کرده بود معارضان در منطقه خان‌العسل در استان حلب از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند و خواستار تحقیق سازمان ملل در این خصوص شده بود.

* ناآرامی‌های سوریه چگونه آغاز شد؟

سوریه از ماه مارس 2011 صحنه ناآرامی بوده است. خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در این کشور به کشته شدن تعداد زیادی از مردم سوریه و از جمله نیروهای امنیتی و نظامی این کشور منجر شده است.

دولت سوریه می‌گوید این ناآرامی‌ها از خارج از کشور طراحی می‌شوند. گزارش‌های زیادی هم نشان می‌دهند شمار زیادی از مخالفان درگیر با دولت دمشق اتباع خارجی هستند.

دمشق همچنین برخی از کشورهای غربی  و متحدان منطقه‌ای آنها از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تأمین بودجه و تجهیز تسلیحاتی معارضان مسلح سوریه متهم کرده است.

در همین راستا ماه گذشته گزارشی از روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز افشا کرد سازمان سیا آمریکا طی سال گذشته ارسال 3500 تن سلاح به مخالفان سوریه را پشتیبانی کرده است.

این گزارش مستند  بر اساس اطلاعات به دست آمده از برج‌های مراقبت پرواز و مصاحبه با مقامات کشورهای مختلف و فرماندهان مخالفان سوریه نشان داد سازمان سیا با همکاری کشورهای قطر، عربستان و ترکیه توانسته است با ارسال این حجم عظیم سلاح ابعاد تنش های داخلی در سوریه را دستخوش تحول کند.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار