نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > رسانه ها 
اخبار > ترکیه با وجود مخالفت مردم در حال شتاب دادن به روابطش با غرب است
 


شماره خبر :٢٠١٦٠٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/02    ا   ١٠:٠٨

المانیتور:
ترکیه با وجود مخالفت مردم در حال شتاب دادن به روابطش با غرب است
دولت رجب طیب اردوغان به رغم همه لفاظی‌ها علیه سیاست‌های غرب و تعلیق تلاش‌ها برای پیوستن به اتحادیه اروپایی، همچنان در حال شتاب دادن به روابط سنتی با غرب است که این مسئله با خواست مردم مغایرت دارد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ترکیه با وجود مخالفت مردم در حال شتاب دادن به روابطش با غرب است

به گزارش بیداری اسلامی، «سمی دوندار ایدیز»، ستون‌نویس المانتیور و روزنامه «طرف» که پیش از این نیز برای خبرگزاری آناتولی ترکیه کار می‌کرد در مطلبی با عنوان «سیاست خارجی ترکیه در میان شرق و غرب مانده است» می‌نویسد: رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه باید از شنیدن اظهارات هفته گذشته کمیته نوبل درباره حزب عدالت و توسعه که در نشست اعطای جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا شگفت‌زده شده باشد.

کمیته نوبل در عین حال که به اهمیت ترکیه برای صلح جهانی اشاره می‌کرد، گفت که حزب عدالت و توسعه در راستای تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا عمل می‌کند. «توربجرن جاگلند»، رئیس کمیته نوبل گفت: «پس از آنکه دولت جدید به ریاست حزب اعتدال و توسعه توانست اکثریت آرا را بدست آورد، هدف عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به راهبردی برای روند اصلاحات در این کشور تبدیل شد. هیچ تردیدی وجود ندارد که این مسئله به تقویت توسعه دموکراسی در آنجا کمک کرده است.»

شگفتی واقعی این است که این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اصلاحات اتحادیه اروپا در ترکیه به طور جدی متوقف شده و روابط آنکارا با بروکسل دچار ایستایی شده است.

گزارش پیشرفت سال جاری که توسط کمیسیون اروپایی برای کشورهای در انتظار پیوستن به اتحادیه اروپا تهیه شد در واقع بدترین گزارش در سالهای اخیر بوده و تاکید می‌کرد که آنکارا پیشرفت‌ دموکراتیکی نداشته است.

 

* اردوغان تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از دستور کار خود خارج کرده است

 

شاهد این مدعا تعداد زیاد روزنامه‌نگاران زندانی و اختلالات قضایی مربوط به دادگاه‌های حساس سیاسی علیه سربازان بازنشسته و فعال، روزنامه‌نگاران و اساتید دانشگاهی است که گفته می‌شود قصد براندازی حزب عدالت و توسعه را از طرق غیرقانونی داشته‌اند.

در عین حال، به نظر می‌رسد اردوغان نه تنها تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از دستور کار خود خارج کرده بلکه در بسیاری موارد دیده شده که با داشتن مواضع سرد نسبت به اروپا غرق در احساسات ضدغربی نیز بوده است. این مسئله در ماه سپتامبر هنگام برگزاری کنگره حزب عدالت و توسعه نیز با دعوت از اسلام‌گرایان سرشناسی مانند خالد مشعل از جنبش حماس و محمد مرسی، رئیس جمهور تازه‌ به قدرت رسیده مصر بیشتر خودنمایی کرد.

از سوی دیگر، هیچ رهبر اروپایی غیر از «گرهارد شرودر»، صدراعظم سابق آلمان که بیشتر به خاطر روابطش با شرکت گازپروم روسیه و نه به خاطر رهبریش در اروپا در آنجا حضور داشت، به این کنگره دعوت نشده بودند. رویکرد منفی برخی کشورهای اروپایی در برابر ترکیه نیز منجر به کاهش بیشتر حمایت مردم ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا شده است.

برای مثال، فرانسه در دوران «نیکولا سارکوزی» اعلام کرد که ترکیه اروپایی نیست و بنابراین در بهترین حالت می‌تواند از شراکت با اتحادیه اروپا و نه عضویت دائم آن بهره ببرد.

 

* ترکها دریافته‌اند که اتحادیه اروپا همیشه از یک کشور مسیحی در برابر ترکیه مسلمان حمایت می‌کند

سارکوزی پنج موضوع مهم در مذاکرات میان ترکیه و اتحادیه اروپا را با گفتن اینکه آنها مربوط به عضویت کامل می‌شوند، حذف کرد. این مسئله هنوز به قوت خود باقیست گرچه صحبت‌هایی مطرح است که رئیس جمهور اولاند ممکن است این تصمیم را لغو کند. «مشارکت ممتاز» که سارکوزی آن را مطرح کرد مورد حمایت «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان نیز هست.

آلمان در عین حال تاکید دارد که مذاکرات با ترکیه همچنان انجام می‌شود و حتی اگر با موفقیت به پایان برسد ممکن است به طور خودکار منجر به عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا نشود. ترکها این موضوع و موضع فرانسه را به عنوان سوءنیت اروپا تلقی می‌کنند زیرا تصمیم اتحادیه اروپا برای آغاز گفت‌وگوها درباره عضویت ترکیه به اتفاق آرا اتخاذ شد.

همچنین تصمیم اتحادیه اروپا برای پذیرش قبرس به عنوان عضو اتحادیه اروپا که آنکارا آن را قبرس یونانی می‌داند زیرا شامل قبرسی‌های ترک نمی‌شود نیز نشانه دیگری از سوءنیت اروپاییها تلقی می‌شود. دلیل این مسئله این بود که قبرسی‌های ترک در سال 2004 با حل مسئله قبرس توسط کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل که تحت حمایت اتحادیه اروپا قرار داشت، موافقت کردند اما قبرسی‌های یونان آن را در همه‌پرسی جداگانه رد کردند.

اما قبرسی‌های یونانی توانستند عضویت کامل اتحادیه اروپا را بدست بیاورند در حالی که قبرسی‌های ترک به چیزی دست نیافتند، بنابراین احساس ترکهای امروز این است که اتحادیه اروپا همیشه از یک کشور مسیحی در برابر ترکیه مسلمان حمایت می‌کند بدون توجه به اینکه کدام یک درست می‌گوید.

 

* تحولات منطقه ترکیه را به حمایت از مواضع غرب واداشته است

در عین حال، «اگمن باگیس»، وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا گزارش پیشرفت سال جاری را محکوم کرده و آن را برای ترکیه بی‌اهمیت خواند. همچنین یکی از معاونان اصلی حزب عدالت و توسعه این گزارش را به سخره گرفته و در اقدامی نمادین آن را در برنامه زنده تلویزیونی در سطل زباله انداخت.

اما رئیس جمهور عبدالله گل به طور مداوم دولت را ترغیب به تعهد به اصلاحات اتحادیه اروپا می‌کند. وی می‌گوید که ترکها از این مسئله نفع می‌برند چه در نهایت به عضویت اتحادیه اروپا درآیند و چه درنیایند زیرا بسیاری از اصلاحات ساختاری که لازمه عضویت هستند در هر صورت برای ترکیه به شدت لازمند.

«علی باباخان»، معاون نخست وزیر ترکیه که مسئول اقتصادی حزب عدالت و توسعه و یکی از حامیان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپاست اخیرا اعلام کرد که گزارشات مربوط به پیشرفت ترکیه برای این کشور اهمیت دارند. باباخان همچنین در نشست اخیری که روزنامه فایننشال تایمز درباره ترکیه برگزار کرده بود گفت که پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه اروپا همچنان به ترکیه علاقه دارد «یک بله بزرگ» است. تحولات اخیر در خاورمیانه و پیشرفت‌های مهم اقتصادی، سیاسی و راهبردی این کشور این موضوع را غیرقابل اجتناب می‌کند.

حتی آلمان که دولتش موضع سردی را نسبت به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا داشت به چندین دلیل متقاعد شده است که ترکیه باید همچنان با اروپا بماند. از سوی دیگر احمد داووداغلو وزیر خارجه ترکیه، همچنان می‌گوید که دولتش با توجه به نیم قرن تعامل با اتحادیه اروپا به عضویت کامل در این اتحادیه پایبند است. این اظهارات ظاهرا بدون توجه به رویکرد کلی اردوغان در قبال غرب و خصوصا اتحادیه اروپا بیان شده اما حقیقت این است که تحولات منطقه‌ای همچنین دولت حزب عدالت و توسعه را به حمایت از موضع غرب و گرایش‌های سیاست خارجی سنتیش واداشته است.

 

* ترکیه در حال شتاب دادن ارتباطات سنتیش با غرب است

درخواست از ناتو برای استقرار موشک‌های پاتریوت علیه حملات احتمالی بالستیک از سوی سوریه نیز یکی از این موارد است. ترکیه پیش از ‌این همچنین با میزبانی رادارهای سپر دفاع موشکی ناتو برغم خشم ایران موافقت کرد. همین مسئله به تنهایی نشان می‌دهد که برغم همه مبالغه‌های ضدغربی اردوغان هنوز جدا کردن ترکیه از غرب و سوق دادن آن به سوی روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی با جهان اسلام دشوار است.

بنابراین در حالی که اردوغان این اظهارات ضدغربی را برای مصرف داخلی در ترکیه مطرح می‌کند و این احساسات نیز در ترکیه همیشه به خوبی کنترل می‌شود، در تحلیل نهایی به نظر می‌رسد که آنکارا خصوصا با توجه به آشفتگی‌های خاورمیانه در حال شتاب دادن ارتباطات سنتی و حیاتیش با غرب است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار