نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > رسانه ها 
اخبار > مرسی بر سر دو راهی / مصر دیگر مطیع بی چون و چرای غرب نیست
 


شماره خبر :١٨٥٩٧٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/27    ا   ٢٢:٣١

"تاگس شاو" آلمان بررسی کرد؛
مرسی بر سر دو راهی / مصر دیگر مطیع بی چون و چرای غرب نیست
یک روزنامه آلمانی موضع گیری در برابر تجاوز اسرائیل به نوار غزه را چالشی سخت برای مرسی ارزیابی و در عین حال اعلام کرد قاهره دیگر مطیع بی چون و چرای غرب نیست.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مرسی بر سر دو راهی / مصر دیگر مطیع بی چون و چرای غرب نیست

به گزارش بیداری اسلامی ، روزنامه آلمانی "تاگس شاو" در تحلیلی به نقش مصر در جریان تجاوز اسرائیل به نوار غزه پرداخته و این تحولات را چالشی بزرگ برای محمد مرسی ارزیابی کرده و نوشت : محمد مرسی ،رئیس جمهوری مصر مدت کوتاهی بعد از عهده داری مسئولیتش بر ادعای رهبری خود در منطقه تاکید کرد. حالا وی در مخمصه افتاده است. از یک طرف مرسی نمی تواند در برابر  حملات اسرائیل روی نوار غزه سکوت کند و از طرفی یک همراهی با فلسطینیان به نشانه اعتراض به رژیم صهیونیستی نیز برای مصر بی خطر نخواهد بود.

نویسنده در ادامه خاطر نشان کرد:رئیس جمهوری مصر روز گذشته بعد از نماز جمعه در قاهره اظهار داشت که مصر امروز با مصر دیروز متفاوت است.این نشان می دهد که مصر تحت ریاست جمهوری مرسی دیگر حاضر نیست در برابر حملات اسرائیل به نوار غزه سکوت کند و اینکه قاهره دیگر آماده نیست بدون اما و اگر با غرب هماهنگ شود.

"تاگس شاو" در ادامه نوشت : غرب و اسرائیل با توجه به تحولات و تغییر مناسبات در جهان عرب بدون شک مهمترین و مطمئن ترین شریک خود در منطقه را از دست داده اند. چندین بار در ماههای گذشته قرار داد صلح قاهره با رژیم صهیونیستی زیر سوال قرار گرفت.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب نوشت : بحران غزه نشان داد که اولویتهای سیاست خارجی مصر تغییر کرده است. این مسئله ای است که مرسی در روزهای گذشته آن را برای رئیس جمهوری آمریکا نیز آشکار کرد. وی در یک گفتگوی تلفنی با اوباما اظهار داشت که من موضع مصر را این گونه اعلام می کنم که ما خواهان مناسبات خوب با دنیا و آمریکا هستیم اما همزمان خشونت ، خونریزیی و محاصره علیه فلسطینیان را هم نمی پذیریم.

نویسنده در ادامه خاطر نشان کرد: همراهی با فلسطینیان در نوار غزه از یک طرف و وابستگی به حمایتهای مالی غرب از طرف دیگر محمد مرسی را در برابر چالشی سخت قرار داده است. اگر وی حمایتهای خود از فلسطینیان را گسترش دهد باید در انتظار این باشد که توسط غرب کنار گذاشته شود و این عواقب فاجعه بار اقتصادی برای مصر را به همراه خواهد داشت. از طرفی اگر مرسی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه سکوت کند سریعا در عرصه سیاست داخلی تحت فشار قرار خواهد گرفت.

در ادامه آمده است : رئیس جمهوری مصر به سختی بتواند از ادعای رهبری خود در منطقه در چالش غزه دفاع کند.مصر باید تحت رهبری مرسی نقش خود در منطقه  و در صحنه سیاست جهانی را به عنوان پر جمعیت ترین کشور عربی نشان دهد.

اما آیا مرسی می تواند حرفها را به عمل تبدیل کند؟ در مسئله درگیریهای سوریه، محمد مرسی می خواست همراه با ترکیه ،عربستان سعودی و ایران یک راه حل اساسی برای بحران در این کشور بیابد، اما تا به حال این ابتکار به دست نیامده است. میانجیگری در مسئله تجاوز اسرائیل به نوار غزه که به پایان خونریزیها و گشوده شدن فصل جدیدی در رفع اختلافات منطقه ای بینجامد می تواند یک قدم مهم برای افزایش اعتبار مصر محسوب شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار