نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > رسانه ها 
اخبار > ترکیه تحت فشار فرانسه، قطر و عربستان است
 


شماره خبر :١٦٦٧٤٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/17    ا   ٠٨:٢٩

السفیر :
ترکیه تحت فشار فرانسه، قطر و عربستان است
کمیته‌ای متشکل از عربستان، قطر و فرانسه ترکیه را تحت فشار قرار داده اند تا با هرگونه راه حل سیاسی بر پایه گفتگو در سوریه مخالفت کند و با بکارگیری سیستم دفاع هوایی در مرز شمالی خود منطقه‌ای امن ایجاد کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ترکیه تحت فشار فرانسه، قطر و عربستان است

کمیته‌ای متشکل از عربستان، قطر و فرانسه ترکیه را تحت فشار قرار داده اند تا با هرگونه راه حل سیاسی بر پایه گفتگو در سوریه مخالفت کند و با بکارگیری سیستم دفاع هوایی در مرز شمالی خود منطقه‌ای امن ایجاد کند.

به گزارش بیداری اسلامی، روزنامه لبنانی «السفیر» در مقاله‌ای در خصوص «گفتگوهای چهارجانبه ایران، مصر، ترکیه و عربستان» نوشت: این مذاکره در حالی برگزار شد که عربستان در جلسه حضور نداشت.

  *ملاقات گروه چهار نفره برای حل بحران سوریه

 

منابع سیاسی عرب به السفیر اعلام کردند که ملاقات گروه چهار نفره حل بحران سوریه که شامل مصر، ترکیه، عربستان سعودی و ایران است هنوز به دنبال توافق بر سر چگونگی حل بحران سوریه هستند.

 

 

*تفاوت موضع ایران و ترکیه

 

این منابع خبری افزودند که تفاوت‌های چشمگیری میان موضع ایران و ترکیه وجود دارد، در حالی که مصر موضعی میانه اتخاذ کرده است.

 

 

*مواضع مصر برای حل بحران

 

طبق گفته این منابع خبری، مصر به اعضای کمیته اعلام کرد که موضع او را می‌توان در چهار اصل خلاصه کرد: «توقف درگیری‌ها، رد هرگونه دخالت خارجی، حفظ اتحاد مردم و سرزمین سوریه و حمایت از همبستگی سیاسی».

 

 

*مصر: سوریه نباید به سرنوشت لبنان و عراق دچار شود

 

وزیر امور خارجه ایران، «علی‌اکبر صالحی»، به همراه همتای ترک خود «احمد داووداغلو» از مصر خواست تا توضیحات بیشتری در خصوص موضع خود ارائه دهد. مصر در پاسخ به این سؤال گفت که او نمی‌خواهد تا سوریه به سرنوشت لبنان یا عراق دچار شود، اشاره مصر به سیستم تقسیم‌بندی فرقه‌ای در این دو کشور بود.

 

 

*ترکیه: حکومت سوریه باید عقب نشینی کند

 

این منابع اعلام کردند که استدلال مصر مورد توافق ترکیه و ایران قرار گرفت. البته، آنکارا بر موضع خود در عقب نشینی حکومت سوریه اصرار داشت و بر این عقیده بود که به این ترتیب زمینه انتقال قدرت سیاسی به گروهی که باید مشخص شوند فراهم خواهد شد.

 

 

* ایران: مذاکره راه‌حل بحران است

 

علاوه براین، تهران معتقد است که این راه حل باید از طریق میز مذاکره بین حاکمان فعلی سوریه و مخالفان آن حل شود.

 

 

*عربستان: غایب بود

 

طبق اظهارات منابع سیاسی، غیبت عربستان در این دیدار خود حاکی از موضع این کشور است. منابع اعلام کردند برخی گزارشات نشان می‌دهند که عربستان سعودی تنها بعد از اصرار مصر به تشکیل این کمیته حاضر شد تا به کمیته ملحق شود و این بیان‌گر آن است که رییس جمهور مصر«محمد مرسی» امیدوار به احیای نقش مصر در منطقه است.

*ریاض به کایرو آزادی سیاسی می‌دهد

 

منابع پیش‌بینی کرده‌اند که ریاض به اقدامات کایرو آزادی‌ سیاسی خواهد داد، چیزی که باعث شکست مأموریت‌ها در سوریه و منطقه می‌شود. این مسئله در سطح منطقه‌ای با «رویکرد همکاری سیاسی با دشمن منطقه‌ای عربستان، یعنی ایران» نشان داده می‌شود.

 

 

*ترکیه زیرفشار فرانسه، قطر و عربستان

 

این کمیته در حالی تشکیل شد که عربستان سعودی، قطر و فرانسه از ترکیه انتظار دارند تا با هرگونه راه حل سیاسی بر پایه گفتگو در سوریه مخالفت کند و با بکارگیری سیستم دفاع هوایی پیشرفته‌ای‌ در مرز شمالی خود منطقه‌ای امن ایجاد کند. این ایده در یکی از اظهارات وزیر امور خارجه قطر «حامد بن جاسم» در نیویورک اعلام شد. طبق گفته این منابع، دبی آماده است تا «از این ایده حمایت مالی کند».

 

 

*احتمال جنگ منطقه‌ای

 

با وجود اینکه این ایده پیچیده است و به تنهایی قابل انجام نیست- و ترکیه با هر گونه راه حلی که خارج از شورای امنیت سازمان ملل باشد مخالف است- ولی منابع معتقدند که اگر این ایده با موفقیت انجام پذیرد، بحران سوریه تنها خونین‌تر خواهد شد. این مسئله می‌تواند پیش‌بینی‌های سیاسی درباره احتمال جنگی منطقه‌ای را که در چند ماه اخیر به طور مکرر بیان شده‌اند تحقق بخشد. بخصوص آنکه رهبران نظامی ایران بر اظهارات خود با اعلام این مطلب که «سوریه در خط مقدم پدافند ضد اسراییلی قرار دارد» تاکید می‌کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار