نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > بازیافتن آزادی از نظام‌های دیکتاتوری یکی از مهمترین عوامل انقلاب عربی بود
 


شماره خبر :٢٢٣١٧١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/23    ا   ٠٩:١٠

بازیافتن آزادی از نظام‌های دیکتاتوری یکی از مهمترین عوامل انقلاب عربی بود
«هشام البکیری» - از رهبران جوانان انقلابی در صنعاء پایتخت یم
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بازیافتن آزادی از نظام‌های دیکتاتوری یکی از مهمترین عوامل انقلاب عربی بود

«هشام البکیری» یکی از رهبران جوانان انقلابی در صنعاء پایتخت یمن در گفت‌وگو با  بیداری اسلامی اظهار داشت: در شرایطی که نظام های دیکتاتوری با کودتا قدرت را در دست گرفته بودند، ملتهای عرب برای بازیافتن شرافت و انسانیتی که از سوی این نظام ها نقض می شد، انقلاب کردند.

وی افزود: بازیافتن آزادی از دست رفته نیز یکی از مهم ترین عواملی بود که مردم را به انقلاب سوق داده و بهار عربی را رقم زد.

البکیری تاکید کرد: در این میان، عوامل اقتصادی و به عبارت بهتر اوضاع معیشتی مردم عرب نیز در شعله ور کردن زبانه های انقلاب موثر بود زیرا بیش از 50درصد از عربها زیر خط فقر زندگی  وبا فقر و بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و البته فساد سیاسی و اجتماعی نظام های دیکتاتور عربی نیز بر هیچ کس پوشیده نیست، نظام های فاشیستی که مردم را به دیده کالایی می نگریستند که در صورت لزوم می توانند آنان را مورد استفاده قرار دهند.

 انقلاب، وجهه عربها را در غرب تغییر داد

این رهبر جوانان انقلابی یمن در مورد دستاوردهای انقلاب اظهار داشت: انقلاب دستاوردهای بزرگی داشته است که مهم ترین آن معرفی وجهه جدیدی از عربها در جهان غرب است به این معنی که غرب، عربها را به عنوان انسان هایی عقب افتاده و وحشی می نگریستند و این دیدگاه باید تغییر می کرد.

البکیری تاکید کرد: انقلاب منطق عربها را نیز تغییر داده و دریچه عقل آنان را به روی آشنایی با معنای حکومت و قدرت و حقوقی که دولت باید برای آنان فراهم کند باز کرده و فرهنگ معاصر عربی را نیز مورد بازنگری قرار داد وعلاوه بر این حاکمیت ملی کشورهای عربی را بار دیگر به آنان بازگرداند آن هم در شرایطی که نظام های دیکتاتوری آن را به بهای کسب حمایت غربی ها و تضمین حفظ قدرت خود، به آنان فروخته بودند.

وی تصریح کرد: انقلاب های عربی، وضعیت حاکم بر این کشورها مبتنی بر موروثی بودن قدرت و استبداد گرایی را پایان داده و اصول دمکراسی و آزادی را تقویت کرد.

البکیری در عین حال اوضاع انقلاب های عربی را متزلزل دانسته و اظهار داشت: انقلاب های عربی و انقلابیون هنوز برای ریشه کن کردن فساد به جا مانده از نظام های دیکتاتوری، مبارزه می کنند.

انقلاب های معکوس، مسیر انقلاب را با دست انداز روبه کرده است

وی در مورد انقلاب های معکوس گفت: این انقلاب ها در تمام کشورهایی که صحنه بهار عربی بودند، مسیر انقلاب های مردمی را با دست اندازهایی روبه رو کرده است به ویژه اینکه در برخی از این کشورها انتخابات تغییراتی را بوجود آورده و به عبارت بهتر قدرت گرفتن اسلامگراها را که دشمن سرسخت غرب به شمار می آیند در پی داشت.

اسلامگراها زیر پای غرب را خالی کردند

این چهره انقلابی یمن ادامه داد: اسلامگراها و به عبارت بهتر اخوان المسلمین، بزرگترین دشمن غرب هستند زیرا تنها گروه اسلامی به شمار می آیند که برنامه سیاسی انقلابی داشته که با تکیه بر آن زیر پای غرب را در جهان عرب خالی کردند.

وی در مورد ناکامی های انقلاب های عربی نیز گفت: این ناکامی ها در کشورهای مختلف به شکل متفاوتی نمود یافته است و تفاوت آن نیز به دلیل نوع فرهنگ و منطق مردم آن است به این معنی که به عنوان مثال در یمن، انقلاب نتوانست نظام قدرتمندی را روی کار آورد که بتواند پاسخگوی نیازها وخواسته های مردم باشد و از این گذشته مشکلاتی را برای آنان نیز بوجود آورده و زمینه فعالیت گروههای مسلح و تسلط آنان بر قسمت های گسترده ای از کشور را فراهم کرد و هنوز هم انقلاب نتوانسته است فعالیت این گروهها را متوقف کند.

روی کار آمدن جریان های اسلامی ناپخته از چالش های پیش روی انقلاب است

البکیری درمورد چالش های پیش روی انقلابهای عربی گفت: روند تغییرات حاصل از انقلاب هنوز تکمیل نشده است زیرا فساد همچنان در نهادهای دولتی و موسسات مختلف باقی مانده و ریشه کن نشده است اما مهم ترین انحرافی که در مسیر انقلاب های عربی مشاهده می شود ناشی از عدم استحکام اصول و ارزشهای انقلابی از جمله دمکراسی و آزادی است.

این رهبر جوانان انقلابی یمن همچنین اظهار داشت: یکی دیگر از مهم ترین چالش های انقلاب، روی کار آمدن جریان های اسلامی ناپخته است که تجربه سیاسی کافی ندارند و علاوه بر این کشمکش های طایفه ای بین جریان های انقلابی، انقلاب های عربی را با مشکل روبه روکرده است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار