نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > بشار اسد برگ‌های بازی غرب را سوزاند
 


شماره خبر :٢١٢٤٢٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/23    ا   ١٤:٤٨

بشار اسد برگ‌های بازی غرب را سوزاند
پیمان جبلی - سفیر جمهوری اسلامی ایران
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سفیر ایران در تونس: بشار اسد برگ‌های بازی غرب را سوزاند

سفیر ایران در تونس در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه الشروق این کشور تاکید کرد رئیس‌جمهور سوریه با ارائه طرح مثبت خود برای برون‌رفت کشورش از مناقشه کنونی همه برگ‌های بازی غرب را سوزاند.

به گزارش بیداری اسلامی، «پیمان جبلی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با روزنامه الشروق تونس درباره اوضاع سوریه، برنامه هسته‌ای ایران و دیگر تحولات منطقه‌‌ای و بین‌المللی سخن گفت.

جبلی درباره موضع ایران در قبال طرح رئیس جمهور سوریه برای خروج این کشور از مناقشه کنونی گفت: ایران از زمان آغاز درگیری‌های مسلحانه در سوریه معتقد بود که نظامی شدن صحنه سوریه هرگز به نفع ملت سوریه نخواهد بود و این کشور و منطقه را به پرتگاه خطرناکی سوق می‌دهد بنابراین خواستار حل مسالمت آمیز بحران در چارچوب گفت‌وگو بین طیف‌های مختلف سوریه شد به گونه ای که خواسته های ملت سوریه  از طریق ایجاد اصلاحات واقعی و برگزاری انتخابات شفاف تحت نظارت بین المللی محقق شود.

وی تصریح کرد: ما همچنین معتقدیم تنها راه حل خروج سوریه از بحرانی کنونی و توقف خونریزی‌ها آتش بس دوجانبه‌ای است که به دنبال آن گفت‌وگوی ملی برای تشکیل دولت انتقالی مرکب از معارضان و موافقان برگزار شود و دولت انتقالی تشکیل یافته نیز زمینه را برای برگزاری انتخابات و تشکیل مجلس موسسان برای تدوین قانون اساسی که ساختار نظام مطلوب در این کشور را تعیین کند فراهم سازد.

وی افزود: بر همین اساس ایران اخیرا طرحی شش ماده‌ای برای پایان دادن به درگیری ها ارائه داد که تنها راه حل خروج از بحران کنونی است اگرچه ما از هر راه حل مسالمت آمیزی که برای مبنای گفت‌وگوی سوری-سوری و به دور از دخالت ها و دیکته های خارجی ها باشد و خواسته های ملت سوریه را محقق کند استقبال می کنیم.

سفیر ایران گفت: در همین راستا سخنرانی اسد با توجه به مفاد مثبت آن مبتنی بر گفت‌وگوی ملی و برگزاری انتخابات و قانون اساسی جدید راه خروج از بن بست کنونی شمرده می شود و بشار اسد با سخنرانی خود برگ های بازی غرب را سوزاند و بر همین اساس آن را فرصتی جدید می دانیم که باید از آن استفاده کرد.

پیمان جبلی در پاسخ به این سوال که فرضیه سرنگونی بشار اسد به قوت خود باقی است گفت: در هیچ صورتی درگیری های خونین در سوریه به پایان دادن به بحران منجر نمی شود حتی اگر گزینه نظامی به تسلط ثابت یا موقت طرفی بر طرف دیگر منجر شود اما این به معنای پایان مناقشه نیست زیرا سرنوشت خطرناک و سرشار از فتنه ای را برای سوریه رقم می زند.

وی تاکید کرد: دوستان واقعی سوریه باید پیامدهای خطرناک ادامه وضعیت کنونی با افزایش شمار قربانیان و بالا رفتن تعداد آوارگان در نظر بگیرند به خصوص که این امر بذر کینه توزی و انتقام جویی را در این کشور کاشته است به گونه ای که با انتقال آن به کل منطقه می تواند آینده خطرناکی را برای منطقه رقم بزند و صهیونیست ها نیز از آن بهره ببرند.

پیمان جبلی اظهار داشت: بنابر این واجب است که همین اکنون و نه فردا درگیری های خونبار در سوریه که بهای آن را ملت سوریه با از دست دادن خون، ثروت و امنیت و ثبات خود می پردازد پایان یابد.

سفیر ایران درباره اهداف سفر اخیر علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران به مصر و دیدار با مقامات این کشور گفت: ایران و مصر منافع متقابل و گره خورده ای با یکدیگر دارند این دو کشور در منطقه ای بسیار حساس در خاورمیانه واقع هستند و با هر گونه تحول امنیتی متاثر می شوند و دیگر اینکه دو کشور مشترکات زیادی در تمدن و تاریخ و دیگر زمینه ها دارند که موجب نزدیکی بین دو ملت بزرگ ایران و مصر می شود.

وی با اشاره به اینکه همبستگی کشورهای تاثیرگذار در منطقه همچون ایران و مصر می تواند به حل مشکلات و حل و فصل بحران ها در منطقه کمک کند گفت: اگرچه تلاش‌هایی برای دور کردن ایران از صحنه کشورهای عربی و اسلامی می شود به گونه ای که اتهامات خیالی با هدف تفرقه افکنی بر ایران وارد می کنند

پیمان جبلی درباره برنامه هسته ای ایران و تهدیدهای اسرائیل نیز گفت: برنامه هسته ای ایران حق اساسی این کشور است و ما از حق طبیعی خود در پیشرفت علمی که برنامه هسته ای بخشی از آن است نمی گذریم.

سفیر ایران در تونس تاکید کرد: ما هیچ تردیدی نداریم که با پرونده هسته‌ای ما کاملا سیاسی برخورد می‌شود و برخوردها با برنامه هسته ای ایران هیچ ارتباطی با ماهیت فنی آن ندارد.

وی افزود: این سوال مطرح است که چگونه اسرائیل صدها سلاح هسته ای در اختیار دارد اما بر ایران اتهام وارد نمی کنند که ممکن است روزی به سلاح هسته ای دست یابد.

جبلی تصریح کرد: در جریان مذاکرات ایران با غرب این قضیه کاملا روشن شده است که در صورتی که ایران دست از حمایت از مقاومت بردارد و اسرائیل را به رسمیت بشناسد برنامه هسته ای ایران نیز قابل قبول می شود درباره تهدیدهای اسرائیل نیز باید گفت موضع ما کاملا روشن است ما ابزار کافی برای واکنش به هر گونه کنش اسرائیل را داریم و روند حرکت رو به جلوی علم در ایران با این تهدیدها متوقف نمی شود.

پیمان جبلی ادعاها درباره دخالت ایران در امور کشورهای حوزه خلیج فارس را رد کرد و گفت ایران جز خیر همسایگان خود را نمی خواهد و قصد دخالت در امور داخلی هیچ کشوری را ندارد زیرا امنیت و ثبات خود را در امنیت و ثبات همسایگان خود می داند.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار