نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > مصر مانند خودرویی بدون ترمز در سراشیبی حرکت می‌کند
 


شماره خبر :١٩٧٨٣٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/09/24    ا   ١٥:٢٥

مصر مانند خودرویی بدون ترمز در سراشیبی حرکت می‌کند
محمد حسنین هیکل - نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس مصری
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : هیکل: مصر مانند خودرویی بدون ترمز در سراشیبی حرکت می‌کند

محمد حسنین هیکل نویسنده و روزنامه‌نگار سرشناس مصری، اوضاع کنونی این کشور را به خودرویی بدون ترمز تشبیه کرد که با نهایت سرعت در سراشیبی در حرکت است.

به گزارش بیداری اسلامی، محمد حسنین هیکل نویسنده و روزنامه نگار مصری در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه تلویزیونی مصری« cbc» مردم را به پاسخ منفی به همه پرسی فراخواند.

وی در عین حال گفت: نمی توان گفت که مرسی فقط بلند گوی اخوان المسلمین است اما وی بین ریاست جمهوری و وابستگی سازمانی خود سرگردان مانده است.

هیکل قانون اساسی که به همه پرسی گذاشته خواهد شد را ناقص برشمرده وگفت این قانون آیینه آینده ملت مصر نیست و تدوین قوانین با اکثریت یا اقلیت پارلمان صورت نمی گیرد.

این در حالی است که مرحله نخست همه پرسی قانون اساسی مصر قرار است فردا برگزار شود و مرحله دوم نیز یک هفته دیگر برگزار خواهد شد.

هیکل افزود: اوضاع کنونی مصر، تدوین قانون موقت یا بیانیه قانون اساسی را به عنوان یک ضرورت مطرح می سازد تا به این ترتیب مردم بتوانند در مورد قانون اساسی کشور خود به توافق برسند.

این روزنامه نگار مصری فاش کرد که برخی با بیانیه قانون اساسی و همه پرسی آن در شرایط کنونی مخالف هستند و برخی از رهبران بلند پایه اخوان المسلمین به وی گفتن که بیانیه قانون اساسی آنان را شوکه کرد.

وی همچنین گفت: اخوان المسلمین از زمان تاسیس ، سردرگم است و او به محمد مرسی گفت: « من بیش از شما به اخوان المسلمین آشنا هستم و بیش از شما آنان را می شناسم».

هیکل افزود: " مرسی از این سخنان شگفت زده شد و از او پرسیدم آیا با حسن البنا دیدار داشته اید ؟ وی پاسخ داد: خیر و من به او گفتم من با او در سال 1946مصاحبه کردم".

وی گفت: محمود مکی معاون رئیس جمهور باید هنگامی که گفت بیانیه قانون اساسی را پیش از صدور آن ندیده است، استعفا می کرد.

وی با اشاره به حوادث اخیر در برابر کاخ ریاست جمهوری گفت: غیر ممکن است که مرسی بتواند اخوان المسلمین را کنترل کند.

هیکل در قسمت دیگری از گفت وگوی خود با تلویزیون cbc گفت: مدالی که مرسی به همسر انور سادات اعطا کرد در واقع پیامی به خارج بود مبنی براینکه مصر حامی صلح است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر رهبران اخوان المسلمین با پیمان صلح بین مصر و اسرائیل موسوم به کمپ دیوید موافق هستند، افزود: واشنگتن از مصر خواسته است که تلاش واقعی خود را برای تحقق صلح ثابت کند و اعطای مدال به جیهان السادات بهترین کاری بود که می شد در این خصوص انجام داد.

وی با فراخواندن مرسی به لزوم آشنایی با مسائل کشور گفت: رئیس جمهور آمریکا با وجود اینکه عضو کنگره یا حاکم یکی از ایالت های این کشور است و یا به هر طریق در تصمیم گیری این کشور مشارکت دارد، ده هفته وقت صرف می کند تا از مسائلی که اطلاعی از آن ندارد آگاه شود.

این روزنامه نگار مصری با اشاره به نارضایتی از تصمیمات و سخنان مرسی افزود: وقتی رئیس جمهور آمریکا برای آشنایی با مسائل کشورش ده هفته وقت صرف می کند، رئیس جمهور جدید مصر برای این کار ده سال وقت لازم دارد.

هیکل، اخوان المسلمین را به منحل کردن گروه خود فراخوانده و گفت این گروه ناچار خواهد شد این کار را انجام دهد زیرا برعکس جریان تاریخ در حرکت است.

وی گفت: مرسی و اخوان المسلمین می دانند که بر اساس  محبوبیت مردمی اخوان به قدرت نرسیدند بلکه به برکت شرایط مختلف داخلی و خارجی به قدرت دست یافتند.

هیکل در ادامه این مصاحبه، مرسی را به تلاش برای ایجاد توافق ملی فراخوانده و گفت: این ضروری ترین چیزی است که مصر اکنون به آن نیاز دارد و مرسی با کمک از کسانی که آینده نگر هستند، می تواند این کار را انجام دهد.

وی افزود: اوضاع کنونی مصر شبیه خودرویی بدون ترمز است که با نهایت سرعت در سراشیبی در حرکت است.

هیکل در پایان این گفت‌وگو از خداوند خواست به کسی که می تواند پیش از سرنگون شدن این خودرو، ترمزهای آن را یافته و آن را کنترل کند، توفیق دهد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار