نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > احتمال افزایش اعتراضات خیابانی در اردن/درخواست معترضان برای کاهش اختیارات شاه
 


شماره خبر :١٨٥٣٠٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/27    ا   ٠٨:١٩

سفیر سابق ایران در اردن در گفت‌وگو با بیداری اسلامی مطرح کرد
احتمال افزایش اعتراضات خیابانی در اردن/درخواست معترضان برای کاهش اختیارات شاه
محمد ایرانی - سفیر سابق ایران در اردن
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : احتمال افزایش اعتراضات خیابانی در اردن/درخواست معترضان برای کاهش اختیارات شاه

سفیر سابق کشورمان در اردن درباره ادامه ناآرامی ها در این کشور گفت: افزایش اعتراضات علیه دولت، پادشاه را در تنگنا قرار خواهد داد و وی وادار به تغییر نخست وزیر خواهد شد.

محمد ایرانی سفیر سابق کشورمان در امان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره نا آرامی‌های اخیر در اردن گفت:‌ واقع قضیه این است که آنچه در اردن در میان گروه‌ها و معارض و مخالف مشاهده می‌شود عمدتاً خواسته‌ای پائین‌تر از سرنگونی دربار است.

وی افزود: مسائل مربوط به وضعیت معیشت و تغییر در قوانینی که مربوط به کاهش اختیارات پادشاه باشد، اولویت اعتراضات کنونی است.

ایرانی با بیان اینکه تبدیل نظام شبه مطلق سلطنتی به مشروطه سلطنتی خواسته احزاب معارض اردنی است، ابراز داشت: معارضان خواستار اداره کشور توسط دولت و مجلس منتخب و پادشاهی با اقتدار محدود هستند.

وی در ادامه تصریح کرد که نحوه مواجه شدن دولت با اعتراضات دارای اهمیت است؛ دولت یا مقاومت می‌کند یا از تصمیم خود باز می‌گردد و اگر بخواهد در مقابل مردم مقاومت کند، اعتراضات خیابانی افزایش خواهد یافت.

سفیر سابق کشورمان در اردن تأکید کرد که افزایش اعتراضات علیه دولت ، پادشاه را در تنگنا قرار خواهد داد و وی وادار به تغییر دولت خواهد شد، همانطور که طی چند سال اخیر 6 بار دولت را تغییر داد.

وی تصریح کرد که علاوه بر اصلاحات سیاسی در راستای کاهش قدرت پادشاه و مشکلات معیشتی عوامل دیگری چون فساد در حکومت نیز در شکل‌گیری اعتراضات داخلی اردن نقش دارند.

محمد ایرانی تأکید کرد که مردم از فساد در بخش‌های مختلف حکومت، در بین وزیران، مقامات امنیتی به شدت ناراحت هستند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی در اردن اظهار داشت که اعتراضات اردنی‌ها تنها مسئله معیشتی نیست بلکه اصلاحات سیاسی در آستانه انتخابات در اولویت مخالفان به رهبری اخوان المسلمین است.

وی اظهار داشت که اخوان در صورت برگزاری انتخابات شانس زیادی برای پیروزی دارد ولی با تصویب قانون جدید انتخاباتی «یک فرد؛ یک رأی» این شانس از اخوان گرفته می‌شود.

ایرانی در ادامه گفت: اکنون ائتلافی از احزاب مخالف برای تحریم انتخابات شکل گرفته که علاوه به اخوان المسلمین احزاب اسلامی میانه‌رو همچون وحدت اسلامی و برخی احزاب چپ ملی‌گرا نیز در آن حضور دارند.

وی تأکید کرد که اگر پروژه تحریم انتخابات توسط احزاب مخالف علمی شود، انتخابات در واقع از بین می‌رود و شانس این مسیر برای تغییر سوخته می‌شود.

این کارشناس مسائل اردن اظهار داشت که حکومت قصد سوزاندن شانس انتخابات را ندارد و احتمالاً انتخابات را به تأخیر می‌اندازد و در آخرین لحظه احتمال وارد شدن پادشاه برای حل این مسئله وجود دارد.

وی در پایان وی گفت: پادشاه اردن یا اقدام به تغییر نخست‌وزیر می‌کند که چند ماه فضای تنفس سیاسی ایجاد کرده و نگاه‌ها به تغییرات کابینه متمرکز می‌شوند یا موعد انتخابات به تعویق انداخته می‌شود و یا برخی از بندهای مورد نظر مخالفان در قانون جدید انتخابات تغییر می‌کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آخرین اخبار