نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > معارضان اردنی دیگر به نجات می‌اندیشند نه اصلاحات
 


شماره خبر :١٧٥٨٣٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/07    ا   ٠٧:٥٠

نماینده سابق اردن در گفت‌وگو با بیداری اسلامی عنوان کرد :
معارضان اردنی دیگر به نجات می‌اندیشند نه اصلاحات
منصور سیف الدین مراد - عضو سابق پارلمان اردن
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : معارضان اردنی دیگر به نجات می‌اندیشند نه اصلاحات

 نماینده سابق اردن ورود نیروهای آمریکایی به خاک اردن را برای براندازی نظام سوریه دانست و با اشاره به اصلاحات صوری دولت اردن گفت که معارضان اردنی دیگر به جای شعار «اصلاح و تغییر»، به «نجات و تغییر» روی آورده‌اند.

به گزارش خبرنگار فارس در اردن، دیگر انحلال پارلمان اردن و برکناری دولت در این کشور برای مردم آن، در شرایط کنونی مشغله اصلی به شمار نمی‌رود، بلکه آنچه اردن در شرایط کنونی و مرحله انتقالی آن را تجربه می‌کند، برای مردم این کشور مهم‌تر است. زیرا آینده این کشور در گرو نتایج و دستاوردهای مرحله کنونی و اجرای اصلاحات حقیقی در این دوره است. این چیزی است که «منصور سیف الدین مراد» عضو سابق پارلمان اردن به آن اشاره می‌کند.

اختلاف بر سر انتخابات در اردن

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردن اظهار داشت: اردن کنونی شاهد شکاف و انقسام افقی و عمودی بزرگی بر سر مسئله انتخابات است. تا جایی که بسیاری از گروه‌های سیاسی و معارض این کشور، انتخابات مذکور را تحریم می‌کنند و برگزاری چنین انتخاباتی را میوه نامناسب قانون تحمیلی بر ملت اردن می‌دانند که آن، قانون یک رایی در این کشور است.

دولت اردن صادق نیست؛ مردم بی‌اعتماد شده‌اند

وی افزود: روند ثبت نام رای‌دهندگان در اردن نیز مطلوب نیست و این باور وجود دارد که دولت در اعلام تعداد ثبت‌نام شدگان صادق نیست. آنها می‌گویند که 2 میلیون و 250 نفر از 3.5 میلیون نفر مجاز به رای دادن، برای این انتخابات ثبت نام کرده‌اند. این در حالی است که ملت اردن به این انتخابات خوشبین نیست و بسیاری از مردم این کشور انتخابات مذکور را تحریم کرده‌اند زیرا هیچ اعتمادی به دولت ندارند و این بی‌اعتمادی پس از تقلب‌های مستمر در انتخابات اردن از سال 1993 تاکنون به وجود آمده است. به همین دلیل ملت اردن به قانون ناپسند تک رایی که زمینه را برای تقلب فراهم کرده، بدبین هستند و آن را رد می‌کنند.

فعالیت معارضان اردنی در 3 شاخه اصلی

نماینده سابق پارلمان اردن گفت: معارضان اردن در دو بخش اصلی فعالیت می‌کنند. بخش اول احزاب اصلی و با نفوذ هستند و بخش دوم حرکت مردمی اردن است که دارای قدرت زیادی در این کشور است و نقش چنین جنبش‌هایی در اردن هر روز پررنگ‌تر می‌شود. اما اکنون هماهنگی‌های متعددی در شمال، جنوب و مرکز اردن برای تدوین برنامه‌های همسوی معارضان در حال انجام است تا گام‌های جدی و بزرگی برداشته شود. در این حالت جنبش مردمی اردن به یک نیروی اصلی مخالف تبدیل خواهد شد که تهدیدی جدی برای رژیم حاکم به شمار خواهد آمد. درخواست اصلی معارضان در حال حاضر، مبتنی بر «نجات و تغییر» است. حرکت مردمی اردن نیز می‌بیند که شعار اصلاحاتی رژیم، کاملا دروغین است و اصلاحات ریشه‌ای و حقیقی در کشور صورت نگرفته بلکه همه چیز صوری و سطحی است. این امر در مسئله مبارزه با فساد و تحت تعقیب قرار دادن فاسدان خود را بیشتر نشان می‌دهد و هیچ اقدام ریشه‌ای و عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی افزود: البته اکنون یک نیروی سوم با نام «شورای ملی برای نجات و تغییر» در اردن تشکیل شده است و برخی شخصیت‌ها و نمادهای ملی، این شورا را بنیان نهاده‌اند و این امر با همکاری حرکت مردمی اردن برای نجات و تغییر صورت گرفته است. این امر در سیاست‌های این تجمع سیاسی کاملا ملموس است و بین این گروه سیاسی و جنبش ملی و مردمی اردن همکاری و هماهنگی زیادی وجود دارد.

شعار معارضان از «اصلاح و تغییر» به «نجات و تغییر» تبدیل شد

منصور اظهار داشت:حرکت مردمی اردن شعارهای نجات و تغییر را سر داده است زیرا اعضای این حرکت می‌بینند که اردن در مرحله کنونی مصیبت‌هایی دارای ابعاد سیاسی،‌اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مواجه است. از سوی دیگر طرح‌های صهیونیستی نیز مسئله وطن جایگزین برای فلسطینی‌ها در اردن را دنبال می‌کند.

لذا در مقابل این تهدیدهای ملی و قومی خارجی و داخلی، معارضان شعار تغییر و نجات اردن از سیاست‌های رژیم وابسته به طرف‌های خارجی سرمایه دار و مطیع دولت‌های استعمارگر را سر می‌دهند تا رویکردهای سیاسی وابسته به توافقنامه‌های ننگین بین‌المللی را تغییر دهند. از جمله این توافقنامه‌ها، توافقنامه «وادی عربة» است که به موجب آن حاکمیت اردن و سرمایه‌های آن به طرف خارجی واگذار شد و منافع خارجی‌ها بر منافع ملی برتری داده شده و همین امر موجب فقیر شدن اردن شد و به بخش کشاورزی ضربه وارد کرده است.

وی تاکید کرد: در این راستا سالانه 500 میلیون متر مکعب از آب‌ رود اردن به اسرائیل داده می‌شود و از سوی دیگر سرمایه‌های ملی و اراضی اردن به شرکت‌های چند تابعیتی واگذار شده که گفته می‌شود اغلب این شرکت‌ها یهودی و در راستای منافع صهیونیست‌ها فعالیت می‌کنند.

قطر و عربستان پشت پرده جلوگیری از ایجاد اصلاحات واقعی در اردن هستند

این نماینده سابق پارلمان اردن درباره اصلاحات صوری اخیر دولت اردن گفت: احزاب مختلف و معارضان اردنی دیگر شعار اصلاح سر نمی‌دهند زیرا با دروغ دولت و وقت‌کشی آن روبرو شده‌اند که برخی دولت‌های حوزه خلیج (فارس) به ویژه قطر و عربستان در آن نقش دارند. آنها با سوءاستفاده از بحران اقتصادی اردن، بر آن فشار می‌آورند تا به اصلاحاتی ریشه‌ای دست نزند. زیرا عربستان نمی‌پسندد که در کشور همسایه‌اش اصلاحاتی ریشه‌ای و حقیقی صورت گیرد و پارلمان آن نماینده واقعی مردم باشد. چون در این صورت دولتی ملی روی کار خواهد آمد که تمامی معاهدات و توافقنامه‌های امضا شده با صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی و نیز توافقنامه «وادی عربة» لغو خواهد کرد و در راستای سازندگی ملی و دموکراتیک اردن فعالیت خواهد کرد.

نتیجه آن نیز تشکیل دولتی رها از توافقنامه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای خواهد بود. در این صورت اردن به جایگاه نقش خود برخواهد گشت. این مطلوب عربستان نیست لذا با سوء استفاده از بحران اقتصادی اردن، میلیاردها دلار به دولت و رژیم کنونی حاکم بر اردن باج می‌دهد تا آن را از ایجاد اصلاحات واقعی برحذر دارد. به همین دلیل دیگر احزاب سیاسی به جای شعار اصلاحات به شعار و نجات و تغییر روی آورده‌اند.

«وحدت بلاد شام» شعار معارضان اردنی برای مقابله با طرح‌های آمریکا در منطقه

وی افزود: در حال حاضر در اردن گفت‌وگوهایی میان احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف در جریان است تا یک طرح سیاسی و راهبردی یکپارچه مبتنی بر شعار وحدت بلاد شام برای مقابله با طرح‌های آمریکایی در امت عربی تدوین شود. به ویژه که اکنون سوریه در حال پرداخت بهای توطئه‌های آمریکایی در منطقه است و طرح اصلی آمریکا نامی جز «خاورمیانه جدید» ندارد که در واقع هدف از آن ایجاد شکاف عمیق و جدایی میان کشورها و ملت‌های مختلف و بازگرداندن آنها به دوران تحت قیمومیت بودن آمریکا است تا از این راه سرمایه‌های این کشورها چپاول شود. لذا آمریکا برای دستیابی به این هدف چاره‌ای جز هدف قرار دادن منافع دولت‌های خارجی مثل روسیه و چین و دولت‌های نوظهور در خاورمیانه ندارد. زیرا کشورهای عربی یک جولانگاه حیاتی برای آمریکا به شمار می‌رود و سوریه اکنون به یک جایگاه راهبردی مهم برای مقابله با طرح‌های امپریالیستی آمریکا تبدیل شده است.

ورود نیروهای آمریکایی برای آموزش نظامیان نیست/ هدف براندازی نظام سوریه است

منصور اظهار داشت: برخلاف آنچه که دولت اردن می‌گوید نیروهای آمریکایی برای آموزش یا افزودن بر تجربه ارتش اردن وارد این کشور نشده‌اند بلکه نیروهای ویژه آمریکایی، انگلیسی و غربی و عناصر سرویس اطلاعاتی و نظامی ناتو و اسرائیل از یک سو در راستای منافع آمریکا و طرح امپریالیستی آن برای براندازی رژیم سوریه وارد کشورمان شده‌اند و از سوی دیگر هدف از این اقدام رساندن یک پیام به سوریه است و در واقع در راستای جنگ روانی علیه این کشور صورت گرفته است. آمریکا با این اقدام خود بر روند ارسال اسلحه و افراد مسلح به سوریه و حمایت از آنها از نزدیک نظارت خواهد کرد. من معتقدم که یک هماهنگی ترکی، قطری و فرانسوی با توافق آمریکا صورت گرفته است و در آینده ممکن است ترکیه به اقدام نظامی علیه دمشق روی آورد و به همین دلیل نیز آنها اکنون می‌خواهند طرف اردنی را نیز حاضر کنند.

وی تاکید کرد: این نیروها مصمم هستند که به طور مشخص از شمال اردن وارد منطقه حوران سوریه شوند اما ملت اردن قاطعانه با ورود این نیروهای آمریکایی به داخل اراضی اردنی مخالفت می‌کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار