نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > نامه مرسی به پرز ناشی از تقابل در ساختار سیاسی مصر است
 


شماره خبر :١٧٣٥١٥ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/01    ا   ١٣:٤٤

کارشناس مسائل آفریقا و استاد دانشگاه :
نامه مرسی به پرز ناشی از تقابل در ساختار سیاسی مصر است
احمد بخشی - کارشناس مسائل آفریقا و استاد دانشگاه
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : نامه مرسی به پرز ناشی از تقابل در ساختار سیاسی مصر است

ک استاد دانشگاه گفت: باقی ماندن بخشی از ساختار نظام گذشته مصر در کنار انقلابیونی که تازه بر سرکار آمده اند و تقابل جهت‌گیری‌های آنها باعث شده تا امروز شاهد دوگانگی در سیاست‌های این کشور باشیم.

 

 

احمد بخشی، کارشناس مسائل آفریقا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بیداری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خاطر نشان کرد: با توجه به تحولات یکسال گذشته مصر نوشتن نامه مرسی به شیمون پرز قابل پیش‌بینی بود؛ چرا که طیف‌های مختلفی مانند لیبرال‌ها خواستار ادامه روابط با رژیم صهیونیستی هستند و یا از سوی دیگر برخی دیگر خواهان لغو قرارداد کمپ دیوید هستند.

 

 

وی افزود: علاوه براین گروههایی در مصر به دنبال این هستند که روند معتدل‌تری را در پیش گرفته و خواهان تعدیل و اصلاح برخی از مفاد قرارداد کمپ‌دیوید هستند؛ البته باید در نظر داشت که روابط مصر و رژیم صهیونیستی کماکان ادامه خواهد داشت و همانطور که محمد مرسی در نامه خود به شیمون پرز گفته است قصد دارد سفیری را به اسراییل معرفی کرده تا آنها صلاحیت او را تایید کنند که این امر هم ناشی از این است که مصر همچنان درگیر برخی تناقض‌های داخلی است.

 

بخشی با بیان اینکه تصمیم‌گیری‌های سیاسی مصر و مواضعی که از سوی دولت این کشور اتخاذ می‌شود با توجه به پیشینه تاریخی مصر است، ادامه داد: اخوان‌المسلمین گرایشی لیبرال داشته و از سوی دیگر در سیاست خارجی هم به دنبال سیاستی است که به دنبال آن روابطش را با همسایگان بهبود بخشیده و هر روز روندی روبه توسعه را طی کند؛ با این حال مرسی و حزب عدالت و توسعه سابقه‌ درگیری اعراب و اسراییل را فراموش نکرده‌اند. علاوه بر این مصر در همسایگی رژیم صهیونیستی قرار دارد که همین امر این کشور را در موقعیت استراتژیکی قرار داده است.

 

 

این استاد دانشگاه تاکید کرد: گرایش فکری محمد مرسی و اطرافیان آنها تلاش می‌کنند به نحوی روابط‌شان را با اسراییل بهبود بخشند هر چند که گفته می‌شود جو جغرافیایی مصر بسیاری از این موارد را بر آنها تحمیل می‌کند؛ چرا که در میان دولت نیز ممکن است افرادی باشند که بخواهند با رژیم صهیونیستی جنگ کرده و یا قطع رابطه کنند، اما اکثریت با تفکری است که مدافع خط مشی محمد مرسی بوده و همچنان خواهان ادامه رابطه با رژیم صهیونیستی هستند.

 

 

وی افزود: اعلامیه‌های احزاب مصری نشان می‌دهد که آنها نیز تا حدی اعتراضاتی به عملکرد رژیم صهیونیستی دارند، ولی دولت مصر به دنبال ادامه رابطه با رژیم صهیونیستی است.

 

بخشی در پایان افزود: تا زمانی که دولت مصر با دوگانگی در تصمیم گیری و اجرا مواجه است شرایط این کشور بهبود نخواهد یافت و مرسی باید همچنان دست به عصا راه برود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار