نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > ناتو به بی‌ثباتی در لیبی دامن می‌زند
 


شماره خبر :١٦٨٠٨٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/19    ا   ١٢:٤٣

ناتو به بی‌ثباتی در لیبی دامن می‌زند
سوکانت چاندان - تحليل‌گر مسايل سياسي
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  ناتو به بی‌ثباتی در لیبی دامن می‌زند

در نتيجه مداخله غرب در ليبي، شبه نظاميان مختلفي سر برآورده‌اند که هنوز هم فعال و از کنترل دولت جديد طرابلس خارج هستند.

اين گروه‌هاي شبه نظامي که به لطف ناتو، کاملا مسلح هستند، در زمينه قتل اخير ديپلمات‌هاي امريکايي از جمله کريستوفور استيونز، سفير امريکا و همچنين غارت کنسولگری اين کشور در ليبي مسئول شناخته مي‌شوند.

به گزارش بیداری اسلامی، پرس تي وي در برنامه « آفريقاي امروز» در باره وضعيت اين شورشيان در ليبي، با سوکانت چاندان، فیلمساز و تحليل‌گر مسايل سياسي در لندن گفت‌وگويي انجام داده است که برگردان آن را در زير مي‌خوانيد:


بیداری اسلامی: خوب، به طور ويژه در باره بنغازي صحبت کنيم، آيا به نظر شما نوعي ازخشم ديرينه‌اي عليه غرب در اين شهر حاکم نبوده است؟

چاندان: نه کاملا، چون اگر به آغاز اين مناقشه برگرديم، مي‌بينيم که نيروهاي ويژه هوابرد انگليس موسوم به(SAS) در هفته اول آغاز شورش تحت حمايت ناتو در فوريه ۲۰۱۱ ميلادي، در اين کشور حضور داشته‌اند. سوال اين است که آن‌ها در اين کشور چه مي‌کردند؟

گروه مبارز اسلامي ليبي به داشتن رابطه با سرويس اطلاعات مخفي انگليس(ام آي ۶) و سازمان اطلاعات مرکزي امريکا(سيا) و همچنين سازمان اطلاعات فرانسه شناخته شده است. و آقاي بلهاج رهبر اين گروه که اخيرا مطلبي بسيار عجيب را در روزنامه انگليسي گاردين نوشته است، رهبر نظامي براي ناتو را در ليبي عهده‌دار بوده است.

مطلبي که قصد دارم عنوان کنم اين است که ناتو تامين تسليحاتي اين گروه‌ها را برعهده داشته است، روندي که به کشته شدن سفير امريکا، آقاي استيونز انجاميد. وضعيت عجيبي است که غرب از گروه‌هاي طرفدار القاعده براي دست‌يابي به اهداف خود براي بي‌ثباتي و تغيير رژيم در ليبي استفاده مي‌کند و هم‌زمان هيولايي مهار نشدني خلق مي‌کند، مانند ماري که در آستين پرورش داده شده است.

بیداری اسلامی: آيا شما فکر مي‌کنيد مسايلي که توانايي ليبي را در اداره اين کشور تحت تاثير قرار داده، چيزي فراتر از اوضاع فعلي اقتصاد جهان است؟ شما پيشتر به ديگر منافع غرب اشاره کرديد. منافعي که از ليبي عايد غرب مي‌شده است.

چاندان: کاملا درست است. ليبي در رژيم سابق تحت رهبري معمر قذافي، بالاترين شاخص پيشرفت را در ميان تمامي کشورهاي آفريقايي دارا بود. اين درحالي است که امروز اين کشور وضعيتي بي‌ثبات پيدا کرده است. هيچ دولت مرکزي وجود ندارد. زماني که استينونز در بنغازي کشته شد، اين اعضاي شبه نظاميان بودند که در پوشش يونيفورم دولتي سفارت را غارت کردند.

آقاي صبري مالک، سخنگوي حزب دموکراتيک ليبي (مهمان ديگر برنامه) مي‌گويد که ليبيايي‌ها افراط‌گرا نيستند و من هم موافقم. آن‌ها تحت رژيم سابق به تمامي فرقه‌ها و مذاهب در ليبي احترام مي‌گذاشتند. اين درحالي است که شما امروز در يوتيوب مي‌بينيد که اماکن مقدس، اماکن مقدس شيعيان هدف آر. پي . جي قرار مي‌گيرد. شاهد هستيد که مساجد مسلمانان در جلوي چشمان دنيا و بدون هيچ انتقادي از سوي آقاي مالک با خاک يکسان مي‌شوند.

آقاي مالک براي خانواده آقاي استيونز پيام تسليت ارسال خواهد کرد اما خانواده‌هاي بي‌شماري از سياهان آفريقايي و ليبيايي که در ليبي کشته شده‌اند که مورد ابراز همدردي وی قرار نگرفته‌اند. در حقيقت اين بخش مهم انقلاب وي بود که به نظر من ضدانقلابي مي‌آيد.

بنابراين واقعا در تمامي موارد هر چيزي در مقايسه در دوره معمر قذافي بهتر بود. و اين به اين معنا نيست که شما هوادار رژيم قذافي هستند اما اين‌ها حقايقي هستند که بايد گفته شوند.

بیداری اسلامی:گویا شما با نظریات امیدوارانه دیگر مهمانان خیلی موافق نیستید. یک پتانسیل خول برای دولت خوب در لیبی.

چاندان: خوب چيزي که روي داد و آن‌چه که آن‌ها انقلاب مي‌نامند، چيزي است که بيشتر مردم از آن به عنوان استعماري دوباره نام مي‌برند. چيزي که آن‌ها از آن به عنوان پيشرفت ياد مي‌کنند، چيزي به جز کشتن سياهان و ميهن‌دوستان در سراسر ليبي نيست.

آن‌ها از نبودن دولت تحت حاکميت قذافي سخن مي‌گويند، پس چگونه است که ليبي در اين دوره بالاترين سطح استانداردهاي زندگي را در مقايسه با هر کشور ديگر آفريقايي دارا بوده است؟

بیداری اسلامی:خوب برخي استدلال مي‌کنند که مردم جرات مخالفت با قذافي را نداشتند.

چاندان: نه، اما اين مساله‌اي سياسي است و نياز به بحث دارد، صحبت من درباره حکومت‌داري و درباره پيشرفت ليبي است که در سطحي بسيار پيشرفته بود.

بیداری اسلامی: آيا مردم براي رسيدن به آزادي هزينه بالايي را پرداخت نکرده‌اند؟

چاندران: به نظر من نمي‌شود مقايسه کرد. خوب در آن دوره صلح وجود داشت و ميان قبائل اتحاد. امروز ... حق با قذافی بود ... به یک سال پیش گوش کنید، او گفت که شما موقعیتی چون سومالی را می‌خواهید، بمباران مداوم، ناتو و تخریب کشور - و دقیقا این همان چیزی بود که گذشت.

مخالفان موفق نشدند بلکه اين ناتو بود که با ۳۰ سورتي پرواز و بمباران اين کشور موفق شد. اين درحالي است که شورشيان هنوز در اين کشور هستند و همه اين را مي دانند.

حدود ۵۰ هزار نفر در بمباران ناتو کشته شدند . ۳۰ هزار نفر در شهر طرقه بودند، لیبیایی‌های سیاه - الان کجاست؟ دیگر وجود ندارد.

بیداری اسلامی: مي‌دانيم که شما با اظهارات مهمان دیگر موافق نيستيد اما به نظر مي‌رسد که اين اظهارت به خوبي اوضاع فعلي در ليبي را بازگو مي‌کند. آيا به نظر شما غيرواقع‌بينانه بوده است؟

چاندان: خوب نمي‌شود گفت غيرواقع‌بينانه اما خيلي شفاف نبوده است. حتي ديده‌بان حقوق بشر و عفو بين‌الملل که موارد نقض حقوق بشر ناتو را توجيه مي‌کنند، آن‌ها خود نيز اعتراف مي‌کنند که ليبي به شکنجه‌گاه تبديل شده است.

بیداری اسلامی: اين‌ها مسايلي هستند که نياز به بحث دارند. مردم گرسنه هستند، کار مي‌خواهند و مي‌دانيد که شبه نظاميان حضور دارند و هر آن‌چه را که مي‌خواهند انجام مي‌دهند. انتقاد از دولت کار سختي نيست و اين بستگي به اين دارد که شما بخواهيد چگونه عمل کنيد؟

چاندان: درست است. خوب اول از همه مشکلات اساسي وجود دارد. وقتی در سال ۱۹۶۹ قذافی حکومت را به دست گرفت، طی یک سال پایگاه‌های امریکا و انگلیس برچیده شدند و تلاش‌های جدی برای توسعه آموزش، مسکن و خدمات درمانی انجام گرفت. امروز، مبنا بر استعمار دوباره است و استعمارگران کلا دوست ندارند بدانند مردم چه می‌کشند.

آن‌ها به منابع معدني ليبي، به بي‌ثباتي منطقه علاقه‌مند هستند و ليبي در دوره معمر قذافي به عنوان سپري براي آفريقا بود و اکنون حضور آفريکام را شاهد هستيم، برنامه استقرار مرکز فرماندهي امريکا در آفريقا، که ۱۴ مانور نظامي را در آفريقا برنامه‌ريزي کرده است که اين موارد را قبل از سقوط قذافي شاهد نبوديم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار