نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > اصلاحات سیاسی ملک عبدالله دوم جنبه نمایشی دارد
 


شماره خبر :١٦٦٨١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/17    ا   ٠٩:١٢

ناصر العمري ، تحلیل‌گر سیاسی:
اصلاحات سیاسی ملک عبدالله دوم جنبه نمایشی دارد
ناصر العمري - نويسنده و نظريه پرداز سياسي
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اصلاحات سیاسی ملک عبدالله دوم جنبه نمایشی دارد

 

يک تحليل‌گر برجسته سياسي گفت، اين نگراني عميق در ميان مردم اردن وجود دارد که پادشاه اين کشور هرگز قصد اصلاح ساختار سياسي اردن را نداشته است.


به گزارش بیداری اسلامی، ناصر العمري، نويسنده و نظريه پرداز سياسي از نيويورک در گفت‌وگو با شبکه پرس تي‌وي بيان کرد: «بسياري از مردم اردن بر اين باورند که اصلاحات مصنوعي است و تاثيري بر ساختار قدرت در اردن نمي‌گذارد. ساختار قدرت در اين کشور به طور عمده تحت کنترل پادشاه و گروه بسيار بسيار کوچک از افرادي است که وفادار پادشاه هستند؛ ما آن‌ها را «محافظان قديمي» مي‌خوانيم. همچنين افسران اطلاعاتي بخشي از ساختار قدرت را در دست دارند و اين اصلاح قانون اساسي اساسا امري تشريفاتي است.»

وي افزود: «بسياري از اردني‌ها از اين کنترل همه جانبه دولت خشنود نيستند و بسياري از آن‌ها مي‌دانند که پادشاه کنترل کامل سه قوه را در دست دارد. با وجود اين‌که اين در قانون اساسي ذکر نشده است، اما مسائل زيادي در پشت پرده رخ داده و ما بر اساس آن‌ها مي‌دانيم که پادشاه چگونه در کشور حکمراني مي‌کند و مردم از ادعاهاي وي در مبارزه با فساد و باز کردن فضاي سياسي راضي نيستند.»

اين تحليل‌گر سياسي خاطر نشان كرد: اساسا هيچ تغيير واقعي از دو سال پيش زماني که تظاهرات در کشور اردن آغاز شد، صورت نگرفته است.

اين اظهارات در حالي بيان مي‌شوند که ده‌ها هزار نفر از مردم اردن روز جمعه (۱۴ مهر) با برگزاري تظاهرات در امان، پايتخت اين کشور خواستار اصلاحات سياسي و تغيير قانون اساسي اردن شدند. اين تظاهرات ساعاتي بعد از انحلال پارلمان به دست ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن برگزار شد.

تظاهرات روز جمعه که «جمعه نجات ملت» ناميده شد، توسط اخوان‌المسلمين، حزب اصلي مخالف دولت در اردن سازماندهي شد و بزرگ‌ترين تظاهرات در اين کشور طي سال‌هاي اخير محسوب مي‌شود.

تظاهرکنندگان خواستار تنظيم يک قانون انتخاباتي جديد، دولت منتخب و تلاش‌هاي موثر عليه فساد شدند. آن‌ها همچنين خواستار يک دستگاه قضايي مستقل و پايان مداخله آژانس‌هاي امنيتي در امور سياسي شدند.

پادشاه اردن روز پنج شنبه پارلمان را منحل کرد و بدون اين‌که تاريخي را مشخص کند، خواستار برگزاري انتخابات زودهنگام پارلماني شد. با وجود اين، شيخ همام، رئيس حزب اخوان المسلمين در اردن گفت، اين اقدام به اندازه کافي مناسب نبود و حزب وي از تصميم خود مبني بر تحريم انتخابات تحت ساختار فعلي سياسي عقب نشيني نمي‌کند.

مردم اردن که از ژانويه ۲۰۱۱ اعتراضات خود را آغاز کرده‌اند، خواستار يک نظام پارلماني هستند که در آن نخست وزير با راي غيرمستقيم مردمي انتخاب شود و از سوي پادشاه منصوب نشود.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار