نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > دیدگاه 
اخبار > گلوبال‌پست: سفر مرسی به ایران اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر بود
 


شماره خبر :١٥٢٨١٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/09    ا   ١٦:٢٠

گلوبال‌پست: سفر مرسی به ایران اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر بود
ارین کانینگهام- تحلیلگر پایگاه اطلاع‌رسانی گلوبال‌پست
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : گلوبال‌پست: سفر مرسی به ایران اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر بود

یک تحلیلگر پایگاه اطلاع‌رسانی گلوبال‌پست می‌گوید که مرسی با سفر به ایران اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر پس از انقلاب را به نمایش گذاشت.

خبرگزاری فارس: گلوبال‌پست: سفر مرسی به ایران اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر بود

به گزارش بیداری اسلامی ، گلوبال‌پست در گزارشی به قلم «ارین کانینگهام»، سفر امروز محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر به ایران را سفری تاریخی خواند که پس از 30 سال اتفاق می‌افتد. این سفر نشان‌گر اولین حرکت رئیس‌جمهور مصر برای طراحی دورانی مستقل در سیاست خارجی مصر پس از انقلاب است.

مرسی برای شرکت در اجلاس مقامات بلندپایه جنبش عدم تعهد به تهران آمد، جنبشی که از کشورهای غالبا در حال توسعه تشکیل یافته که در جریان سیاست‌های دوقطبی جنگ سرد، حاضر به پذیرش هیچ‌یک از دو دسته سیاست مزبور نشدند. مرسی که مورد استقبال محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران قرار گرفته بود، ریاست جنبش را به ایران واگذار کرد، همان ایرانی که انقلاب اسلامی آن در سال 1979 به روابط محکم دو کشور پایان داد.

بر اساس این گزارش، هم مقامات ایرانی و هم مقامات مصری می‌گویند که دیدار دوجانبه‌ای بین مرسی و رهبران ایران صورت نخواهد گرفت. اما حضور مرسی در این اجلاس یعنی جایی که او اولین سخنرانی را کرد، اولین چرخش سمبلیک در سیاست خارجی مصر از زمان قیامی محسوب می‌شود که حسنی مبارک را سال گذشته سرنگون کرد.

«زیاد عقل»، محقق ارشد مرکز مطالعات راهبردی الاهرام در قاهره می‌گوید: «این نشان می‌دهد دولت مرسی تلاش دارد دورانی متفاوت از دوران مبارک را به نمایش گذارد.» مبارک که 30 سال بر مصر حکومت کرد کاملا ضدایرانی بود و تنها روابطی محدود با ایران برقرار می‌کرد. 

به گفته عقل، «آنچه همواره حرکتی تحریک‌آمیز دانسته می‌شد، امروز به انجام رسید. من فکر می‌کنم این دیدار خاص بخشی از جهت‌گیری اخوان‌المسلمون را نشان می‌دهد. اخوان‌المسلمون [که مرسی برخاسته از آن است]، به برقراری روابط با کشورهای اسلامی بسیار مشتاق است.»

این حرکت اگر چه در ابتدا حرکتی برجسته به نظر می‌رسد اما مرسی که هنوز تنها دو ماه است بر سر کار آمده و با مشکلات اقتصادی و بی‌ثباتی سیاسی مواجه است، هنوز باید در ترسیم دورانی جدید با ایران محتاطانه عمل کند.

به باور عقل، مرسی باید بین ابتکارات خود در سیاست خارجی و یک ماتریس بزرگ‌تر منطقه‌ای که نیازها و خواسته‌های دوستان قدیمی را نیز منعکس می‌کند، ارتباط برقرار کند.

ایران که با تحریم‌هایی سخت بر سر آنچه برخی از اعضای جامعه بین‌المللی برنامه هسته‌ای نظامی ایران می‌خوانند، مواجه است، دشمن دیرینه ایالات متحده، یکی از تامین‌کننده‌های مالی سنتی مصر محسوب می‌شود.

در خلیج فارس که غنی از منابع نفتی است، پادشاهی‌های سنی نظیر عربستان سعودی و قطر می‌خواهند نفوذ ایران را در شبه‌جزیره عربستان محدود کنند و در سوریه نیز به نوعی درگیر یک جنگ نیابتی با دولت بشار اسد هستند که حامی ایران است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار