نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > روایتی تازه از تبانی ترکیه با داعش
 


شماره خبر :٥٠١٩٤٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1395/06/21    ا   ٠٩:٠٥

داعشی‌ها بعد از سوریه و عراق کجا خواهند رفت؟
روایتی تازه از تبانی ترکیه با داعش
‌زمانی که تانک‌های ترکیه‌ وارد جرابلس شدند، داعشی‌ها شهر را ترک نکردند فقط ریش‌های خود را تراشیدند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : روایتی تازه از تبانی ترکیه با داعش

‌زمانی که تانک‌های ترکیه‌ وارد جرابلس شدند، داعشی‌ها شهر را ترک نکردند فقط ریش‌های خود را تراشیدند.

نویسنده: پاتریک کاکبورن
دیپلماسی ایرانی:
"داعش پس از شکست در سوریه و عراق در شمال آفریقا ظهور خواهد کرد." این ادعای یکی از اعضای داعش است که می گوید ترکیه با این گروه تروریستی تبانی کرده است. به گفته این فرد، داعشی ها هنوز هم در جرابلس هستند، جایی که آنکارا ادعا کرده از تروریست ها پاک شده است.
یکی از اعضای داعش به روزنامه ایندیپندنت گفته که این گروه تروریستی حتی اگر در سوریه و عراق نیز شکست بخورد همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد. فرج، 30 ساله، یکی از اعضای سابق داعش که در شمال شرق سوریه مبارزه می کرده، در گفت وگویی اختصاصی با ایندیپندنت می گوید: «وقتی می گوییم داعش ابدی است و همچنان در حال گسترش است شعر نمی گوییم یا یک عبارت تبلیغاتی نیست.» فرج با اعلام اینکه داعش قصد دارد قدرت خود را در عربستان سعودی، مصر، لیبی و تونس احیا کند، می گوید عاملان داعش در اقصی نقاط دنیا حضور دارند و تعدادشان همچنان در حال افزایش است. فرج همچنین جزئیاتی را از همکاری نزدیک میان داعش ـ ترکیه فاش می کند. او که از طریق "واتس آپ" و جایی در خارج از سوریه صحبت می کند بدون اعلام نام واقعی خود می گوید: «زمانی که برای اولین بار از فرمانده خود شنیدم که داعش در صورت شکست در سوریه و عراق نیز به حیات خود ادامه می دهد تصور کردم این سخنان تبلیغاتی و هدفش روحیه دادن به اعضای گروه است یا اینکه آن ها با این سخنان تلاش دارند تا شکست های داعش را پنهان کنند. اما خیلی زود متوجه شدم که فرماندهان داعش برای ایجاد پایگاه هایی در مناطق دیگری از جهان اقدامات کاملا عملی دارند.»
یکی از فرماندهان داعش در لیبی یک سال پیش به فرج گفته بود که  "برای یک عملیات خاص به لیبی می رود و دو ماه دیگر باز می گردد."
کاملا روشن است داعش خود را برای روزهای پس از شکست در سوریه و عراق آماده می کند. فرج می گوید که از آنجایی که قدرت های جهانی جذابیت داعش و ایدئولوژی این گروه برای کسانی که وضع موجود را غیرقابل تحمل می دانند درک نمی کنند، قدرت انعطاف پذیری آن را دستکم می گیرند. او می گوید : «من فرماندهان و همرزمانم و همینطور مبارزه کردن در اعتراض به ظلم و بی عدالتی که قبلا تجربه کرده ام را دوست دارم.»  
فرج اصالتا اهل روستایی سنی نشین در شمال شرق کردنشین سوریه، جایی میان دو شهر "حسکه" و "قامیشلی" است. او که به نسبت دیگر اعضای داعش از تحصیلات بهتری برخوردار است، از دانشگاه حسکه فارغ التحصیل شده است. فرج به همراه چند تن از اعضای خانواده خود در 2012 به جبهه النصره ملحق شده است. جبهه النصره که به عنوان یکی از شاخه های القاعده در سوریه شناخته شده، اخیرا اعلام کرده که نام خود را به جبهه فتح الشام تغییر داده و ارتباط خود را با القاعده قطع کرده است. فرج می گوید که به دلیل اختلافاتی که با داعش پیدا کرد ـ اختلافاتی که تمایلی برای صحبت کردن درباره آن ها ندارد ـ دیگر عضو این گروه نیست اما همچنان یکی از حامیان داعش است چرا که عمیقا هدف این گروه را باور دارد. فرج می گوید که جذابیت داعش برای او، نه در ایدئولوژی افراطی این گروه که در مکانیزم موثر و سازمان دهی شده آنان برای نشان دادن اعتراض است. فرج می گوید: «داعش بهترین راه حل برای اصلاح اقدامات نادرست رژیم های استبدادی در منطقه است.»
فرج همچنین در این مصاحبه به جزییات رابطه داعش و آنکارا اشاره می کند. زمانی که تانک ها و خودروهای زرهی ترکیه وارد سوریه شدند به نظر می رسید که داعش دقیقا می داند ارتش ترکیه در حال پیشروی است و با این حال هیچ مقاومتی در برابر این پیشروی نداشت. این در حالی است که داعشی ها پیشتر در برابر پیشروی کردهای سوریه (نیروهای دموکراتیک سوریه و یگان های مدافع خلق) در شهر منبج به شدت مقاومت می کردند؛ به طوری که در این درگیری بیش از هزار تن از این گروه ترویستی کشته شدند.   
با حمله ارتش ترکیه به سوریه اعلام شد که جنگجویان داعش از شهر جرابلس به سوی یکی دیگر از پایگاه های خود در منطقه الباب عقب نشینی کرده اند، اما فرج داستان دیگری برای روایت کردن دارد. او می گوید: «زمانی که تانک های ترکیه ای وارد جرابلس شدند من با دوستانم که در این شهر بودند صحبت کردم. در واقع داعشی ها جرابلس را ترک نکرده بودند؛ آن ها فقط ریش های خود را تراشیده بودند!»
فرج همچنین درباره دفاع از شهر تل ابیض در یک سال گذشته نیز ادعای قانع کننده ای مبنی بر همدستی داعش و ترکیه دارد. تل ابیض یکی از گذرگاه های میان ترکیه و داعش بود که برای تروریست ها اهمیت بسیاری داشت. در تابستان 2015 کردهای سوریه با حمایت هوایی ایالات متحده از شرق به سمت غرب در حال پیشروی بودند و این شرایط دفاع از شهر را برای داعش دشوار کرده بود. فرج یکی از 150 عضو داعش بود که در برابر حملات کردها مقاومت می کرد. او می گوید: «در آن دوره ترکیه حمایت های زیادی از داعش کرد. وقتی من در ماه می 2015 در تل ابیض بودم، تسلیحات و مهمات زیادی را بدون هیچ مانعی از ماموران مرزی دریافت می کردیم.»  
کردهای سوریه مدت هاست که ترکیه را به حمایت از داعش متهم می کنند، اما این نخستین بار است که یکی از اعضای داعش به صراحت این مساله را تایید می کند. این در حالی است که دولت ترکیه بارها این اتهامات را رد کرده است. فرج که به عنوان یک عرب سنی از منتقدان ترکیه و کردهای سوریه است، تاکید می کند رجب طیب اردوغان را دوست ندارد اما به اعتقادش او هرچه که هست بهتر از دیکتاتورهای عرب است.    
فرج می گوید که اردوغان با ترغیب کردها به جنگ در ترکیه و کشاندن این جنگ به مرزهای سوریه و همچنین با حمایت داعش و روانه کردن آنان به سوریه مسئول ویرانی سوریه است.

منبع: ایندیپندنت /

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار