نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > آل‌سعود در مسیر جنگ ۵۱ روزه
 


شماره خبر :٤٣١٥٩٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1394/02/07    ا   ٢٠:٥٧

دکتر رضا سراج
آل‌سعود در مسیر جنگ ۵۱ روزه
آل‌سعود در این مرحله جدید از جنگ می‌کوشد با کشتار انسانی، انصارالله و بازیگران مؤثر در یمن را در لبه‌ پرتگاه تألمات روحی ـ روانی قرار داده و آنان نیز مجبور به تأمین خواسته حداقلی آل‌سعود گردند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آل‌سعود در مسیر جنگ ۵۱ روزه

 

پس از اعلام آتش‌بس یک‌جانبه از سوی آل‌سعود، همچنان شاهد حملات وحشیانه و دیوانه‌وار آل‌سعود و ائتلاف استیجاری به مردم مظلوم یمن هستیم.

این حملات و چرایی آن، سؤال‌های بسیاری را در اذهان مخاطبان و افرادی که تحولات یمن را دنبال می‌کنند ایجاد کرده است. در مقام پاسخ باید گفت که تداوم تهاجمات آل‌سعود به یمن، پس از اعلام آتش‌بس یک‌جانبه، در واقع بخشی از مرحله جدید از جنگ در یمن است که در این یادداشت به‌اختصار موردبررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت.

چرایی آغاز مرحله جدید از جنگ (موسوم به بازگشت امید) در یمن:

آل‌سعود پس از اعلام آتش‌بس یک‌جانبه، در برابر موج انبوهی از انتقادها و فشارها قرار گرفت که همه آن‌ها ناظر بر مطالبه دستاورد ائتلاف استیجاری در جنگ یمن بود.

علاوه بر انتقادها و فشارهای ناشی از شکست در جنگ 27 روزه در یمن که همانند آوار در حال فروریختن بر سر آل‌سعود بود، تکوین انقلاب یمن و آغاز مرحله جدید در این کشور، به‌عنوان حوزه استراتژیک عربستان، موضوعی نبود که آل‌سعود تنها فقط نظاره گران باشد.

در این راستا به نظر می‌رسد آل‌سعود برای رسیدن به اهداف زیر مرحله‌ی جدیدی از جنگ –که رژیم آل‌سعود آن‌را بازگشت امید نامیده است- را در یمن آغاز کرده باشد.

خارج کردن ابتکار عمل از دست انصار الله پس از پیروزی در جنگ 27 روزه
مهار انقلاب یمن و ممانعت از سیر تکوین انقلاب (جلوگیری از ایجاد امنیت و دولت سازی در یمن) با تداوم بی‌ثباتی در این کشور
بهره‌گیری از فشارهای داخلی و بیرونی برای پایان یافتن این مرحله از جنگ با تحقق خواسته‌های حداقلی آل‌سعود (خاتمه جنگ با اهداف حداقلی از طریق بازیگران و جوامع بین‌المللی)
منفعل ساختن انصار الله از طریق کشتار بی‌رحمانه مردم یمن و وادار نمودن انصار الله جهت بازگشت به میز مذاکره با دولت مستعفی و فراری عبد ربه منصور هادی

بر این اساس می‌توان گفت سردمداران تازه‌کار و کم‌تجربه آل‌سعود برای رهایی از آوار شکست راهبردی در یمن و ایجاد التیام و مرهم بر زخم‌های عمیق ناشی از شکست در یمن، این مرحله جدید از جنگ را آغاز کرده‌اند تا علاوه بر دستیابی به اهداف مذکور، شکست در یمن را مدیریت کرده و آن‌را شامل مرور زمان نمایند.

چیستی مرحله جدید از جنگ در یمن:

آغاز این مرحله از جنگ مستلزم خلاصی از فشار دو مطالبات فزاینده به‌عنوان یک پیش‌نیاز و فرصت سازی محدود بود که اعلام آتش‌بس یک‌جانبه از سوی رژیم آل‌سعود ، عملاً پنجره مرحله جدید از جنگ را فراروی این رژیم  و ائتلاف استیجاری آن بازگشایی کرد.

1-کشتار انسانی و ایجاد تألمات روحی – روانی

2-وادارسازی بازیگران و مجامع بین‌المللی برای فرجام بخشی به جنگ

3-تأمین اهداف یا هدف حداقلی برای آل‌سعود

4-تصویرسازی پیروزمندانه برای آل‌سعود

 این مرحله از جنگ که می‌توان نام «جنگ کشتار» برای آن نهاد در واقع ملهم از پیاده‌سازی « استراتژی وحشت » توسط رژیم صهیونیستی در نیمه‌راه جنگ 51 روزه است. در جنگ 51 روزه و هنگامی‌که رژیم صهیونیستی اهداف حداکثری خود مبنی بر خلع سلاح و اخراج مقاومت فلسطین از غزه را غیرممکن دانست، برای رهایی از آوار شکست و یافتن یک نتیجه التیام‌بخش، کشتار انسانی و ممانعت از امداد رسانی را در دستور کار قرار داد.

رژیم صهیونیستی در این انگاره بود که مقاومت اسلامی را از طریق کشتار انسانی و استراتژی وحشت مجبور به پذیرش اهداف حداقلی خود خواهد ساخت.

بر این اساس به نظر می‌رسد آل‌سعود با تداوم حملات وحشیانه علیه مردم یمن، عملاً گام در مسیر جنگ 51 روزه نهاده است. آل‌سعود در این مرحله جدید از جنگ علاوه بر این‌که می‌خواهد از تکوین انقلاب یمن ممانعت به عمل آورد، می‌کوشد تا با کشتار انسانی و ممانعت از امداد رسانی، انصار الله و بازیگران مؤثر در یمن را در لبه پرتگاه تألمات روحی – روانی قرار داده و آنان نیز مجبور به تأمین خواسته‌های حداقلی آل‌سعود گردند.

در این چارچوب آغاز گفتگوی سیاسی انصار الله با عبدربه منصور هادی، هدف حداقلی آل‌سعود خواهد بود.

اشتباه محاسباتی آل‌سعود:

آل‌سعود و ائتلاف استیجاری آن‌که از یک‌ طرف در جنگ هوایی نتوانستند به اهداف خود برسند و از طرف دیگر دچار عجز و ناتوانی در انجام عملیات زمینی شدند، اکنون دچار یک اشتباه محاسباتی شده‌اند.

سردمداران تازه‌کار آل‌سعود، صبر استراتژیک انصار الله را به ناتوانی این جنبش برای پاسخ متقابل تعبیر کرده‌اند. لذا در محاسبات خود به این ارزیابی رسیده‌اند که استراتژی کشتار انسانی و فرجام بخشی به آن از طریق مجامع بین‌المللی، راه برون‌رفتی برای رهایی از بن‌بست استراتژیک خواهد بود.

در این مرحله ممکن است پاسخ متقابل انصارالله که بر آن تصریح هم شده است، آل‌سعود را دچار غافلگیری استراتژیک نماید که رهایی‌بخش از آثار و تبعات آن برای این رژیم مردم‌کش غیرممکن باشد.

دکتر رضا سراج

عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل راهبردی

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار