نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > ائتلاف ضد داعش؛ از مقدمه‌چینی رسانه‌های سعودی تا تردید قطری‌ها برای مشارکت در ائتلاف
 


شماره خبر :٣٨٩٣٩٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/06/19    ا   ٠٨:٥٥

احمد کاظم زاده
ائتلاف ضد داعش؛ از مقدمه‌چینی رسانه‌های سعودی تا تردید قطری‌ها برای مشارکت در ائتلاف
آنچه بر نگرانی برخی کشورهای عربی در خصوص موضوع جدید «ائتلاف علیه داعش» می‌افزاید خیزی است که از هم اکنون رژیم صهیونیستی برای مشارکت در ائتلاف جدید علیه گروه تکفیری داعش برداشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ائتلاف ضد داعش؛ از مقدمه‌چینی رسانه‌های سعودی تا تردید قطری‌ها برای مشارکت در ائتلاف

مقدمه و طرح مساله

پس از آنکه لزوم تشکیل ائتلاف منطقه ای و بین المللی از سوی آمریکا و دیگر کشورهای غربی مطرح شد برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان از این تحرکات استقبال کردند و در عین حال (حداقل) در رویکرد اعلامی خود از اتخاذ تصمیمات و اقدامات جدید علیه داعش خبر دادند . در مقابل برخی دیگر ازکشورها همانند قطر از همان ابتدا تمایل چندانی برای مشارکت در ائتلاف مورد درخواست غرب نشان ندادند وبه نوعی در قبال آن سکوت کردند .در این میان بررسی رویکرد رسانه های عربی نشان می دهد که می توان رگه هایی  از مواضع متفاوت دولت های عربی را در رسانه های متبوع این کشورها ردیابی کرد .

القای پیشگامی عربستان در مبارزه علیه داعش

از زمانی که دور جدید مبارزه با داعش آغاز شده عربستان کوشیده است خود را در این مسیر همگام و همراه نشان دهد .

العربیه :"الدلیمی : همگان باید در برابر خطر داعش متحد شویم"

عکاظ :"جنگ با داعش در عربستان جنگی اجتماعی است"

از سوی دیگر مرور رسانه های وابسته به این عربستان این نکته را نیز آشکار می کند که گویا عربستانی ها بعد از گسترش خطر داعش ضرورت جدیدی برای نزدیکی به ایران پیدا کرده اند .

الحیات: " عربستان سعودی و ایران داعش را تهدیدی برای امنیت ملی شان می دانند"

البته در رویکرد رسانه های وابسته به عربستان این نگرانی نیز قابل تشخیص است که همکاری احتمالی ایران و امریکا در قبال داعش مبادا به تضعیف فشارهای امریکا در پرونده هسته ای ایران شود .

الشرق الاوسط:"اسرائیل نگران تاثیر همکاری ایران و آمریکا علیه داعش بر پرونده هسته‌ای است"

همچنانکه ملاحظه می شود عربستان دل نگرانی خود را از زبان تل آویو بیان کرده است و این نشان می دهد همچنانکه ایران و امریکا در قبال داعش نگران هستند عربستان و رژیم صهیونیستی نیز در قبال موضوع هسته ای ایران خود را نگران و دارای منافع مشترک نشان می دهند .با اینحال الشرق الاوسط با توجه به ملاحظاتی که با ایران دارد (ظاهرا دیگر مثل گذشته نمی خواهد با ایران شاخ به شاخ شود )این نگرانی خود را به نوعی از زبان رژیم صهیونیستی بیان می کند.

از سوی دیگر از رویکرد رسانه های وابسته به عربستان بر می آید که این کشور بتدریج فشارهای خود را بر ترکیه به عنوان یار غاز قطر در پروژه اخوانی کردن خاورمیانه متمرکز می سازد و در فضایی که بر شکل گیری ائتلاف جهانی علیه داعش تاکید می شود ،ترکیه به عنوان عامل و خالق داعش معرفی می شود.

الحیات: ترکیه مسئول به وجود آمده خلافت اسلامی(داعش) است

این موضوع از این جهت رویکردی جدید محسوب می شود که پیش از این رسانه های عربستان ایران و سوریه را عامل پیدایش داعش معرفی می کردند .

در مجموع در خط رسانه ای عربستان با توجه به خطر داعش لزوم حل اختلافات داخلی میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس از جمله با قطر مورد تاکید قرار می گیرد و در این راستا روزنامه الشرق الاوسط در مقاله ای با تاکید بر این مسئله نوشت :" ادامه اختلاف کشورهای عربی خلیج فارس در درجه اول به ساکنان این کشوها و در درجه دوم به همه طرف ها، صدمه می‌زند. این اختلاف که هیچ برنده ای ندارد، راه را برای شرارت هایی باز می‌کند که هیچ کس نمی‌تواند به آنها پایان دهد. این اختلاف ها به دیگران اجازه می‌دهد، آشکارا پنهان در امور منطقه دخالت کنند؛ منطقه ای که به تلاشهایی خالصانه برای دور شدن از بحران ها نیاز دارد."

احتیاط قطری ها از پیوستن به ائتلاف ضد داعش

هر چند قطر جرات پاسخ منفی به درخواست امریکا و غرب در خصوص پیوستن به ائتلاف ضد داعش را نمی تواند داشته باشد اما از بررسی مواضع

برخی از رسانه های وابسته به قطر ( که مواضع و سیاست منطقه ای این کشور را پوشش می دهند) چنین بر می آید که این کشور تمایل چندانی به مقابله با داعش ندارد .در این خصوص روزنامه القدس العربی که بعد از خرید امتیاز آن از سوی قطر مواضع منطقه ای این کشور را پوشش می دهد در مقاله ای به تشریح دل نگرانی ها و موانع کشورهای عربی از پیوستن به ائتلاف ضد داعش پرداخت و نوشت :" برخلاف آن چه که احتمالا برخی تصور می کنند، حضور علنی کشورهای عربی در جنگ با تشکیلاتی که خودش را «دولت اسلامی» می نامد و سردمدار آن ناتو است، امری ساده نیست به ویژه این که درباره یک ساختار عربی پیچیده صحبت می کنیم که خاستگاه تشکیل ایده های فرهنگی و اجتماعی و بلکه تفکرات داعش است. برخی در اردن درمورد «هرگونه ایفای نقش دولت اردن در جنگ منطقه ای که به نفع این کشور نیست، هشدار داده اند زیرا این جنگ هیچ سودی برای ما ندارد. ناظران مسائل سیاسی این موضوع را به وجود یک جریان گسترده حامی داعش بین پیروان جنبش سلفی جهادی در اردن نسبت دادند. در مصر نیز یک منبع نظامی ضمن تکذیب خبر منتشر شده در روزنامه ساندی تایمز مبنی بر حضور نیروهای مصر و پاکستان در مرزهای عراق و عربستان گفت «اعزام هرگونه نیروهای مصری به خارج از این کشور فقط در چارچوب ضوابط ملی مشخص و احترام به قانون بین المللی امکان پذیر است. این اظهار نظر احتمال مشارکت نیروهای مصر را در مقابله با داعش، البته درصورتی که قاهره درخواست رسمی دولت جدید بغداد را در این خصوص دریافت کند، منتفی نمی کند به ویژه این که متحدان مصر در حوزه خلیج فارس با این امر موافقند اما این موضوع دولت مصر را از واکنش های انتقام جویانه تشکیلات داعش داخلی که عملا بریدن سرها را در صحرای سینا آغاز کرده است، معاف نخواهد کرد. کشورهای حوزه خلیج فارس نیز تقریبا همین وضعیت را دارند. نقش آن ها به تامین مالی محدود نخواهد شد بلکه از آن  ها خواسته خواهد شد اجازه دهند از پایگاه های هوایی و نظامی شان در حملات استفاده شود. نمی توان اقدام برخی از کشورهای مغرب عربی را به مشارکت دادن نیروهای نمادین بعید دانست اما واقعیت این است که اکثر کشورهای عربی ترجیح خواهند داد یک مشارکت حداقلی و به دور از توجه داشته باشند تا در معرض حملات انتقام جویانه قرار نگیرند به ویژه این که حمله هوایی ناتو به لیبی نتایجی فاجعه بار داشت زیرا به کشته شدن هزاران نفر از افراد بی گناه انجامید و راه را برای ورود گروه های تروریستی به این کشور گشود."

 

وحشت مضاعف کویتی ها از خطر داعش

بررسی های مطبوعات و رسانه های کویتی ضمن اینکه از وحشت مضاعف کویتی ها( با توجه به نزدیکی جغرافیایی دولت خودخوانده داعش به این کشور و همچنین امکان نزدیکی سلفی های داخل به داعش )حکایت دارد بلکه از بدبینی محافل سیاسی و رسانه ای این کشور به نقش غرب و امریکا در پروژه داعش نیز پرده بر می دارد.

القبس:

داعش و سایر گروههای افراطی همگی دست پرورده خود غربی ها هستند

السیاسه:

"آمریکا باید سرطان داعش را به طور قطعی درمان کند"

"کویت طرح داعش و النصره را برای اعلام دولت اسلامی در بعلبک فاش کرد"

ترس از عواقب شرکت در ائتلاف ضد داعشی مورد درخواست امریکا و غرب

البته ترس از عواقب  و پیامدهای مشارکت در ائتلاف مورد درخواست امریکا و غرب علیه داعش در دیگر رسانه های عربی نیز دیده می شود . چنانکه روزنامه الرای الیوم  در مقاله ای به قلم عبد الباری عطوان نوشت: "تشکیل ائتلاف منطقه ای و بین اللملی برای مقابله با داعش با پارادوکسها و چالشهای گوناگونی روبرو است و  یک دام جدی خطرناک  برای سوق دادن کشورهای منطقه به  سوی جنگی خونین است. "

دلایل ترس کشورهای عربی از مشارکت در ائتلاف ضد داعش

جدا از پیوندهایی که به طور طبیعی بین گروههای تکفیری و بخشی از مردم کشورهای عربی  وجود دارد ،دو عامل دیگر نیز در این زمینه قابل تامل است .

نخست بی اعتمادی و بدبینی است که کشورهای عربی به امریکا دارند که مصادیق آن را می توان هم در اظهارات و هم در رسانه های عربی پیدا کرد. چنانکه ضاحی خلفان معاون رییس پلیس دوبی در صفحه تویتر خود نوشت :"آمریکا همانگونه که به صدام چراغ سبز نشان داد، به ابوبکر البغدادی سرکرده گروه داعش نیز چراغ سبز نشان داده است تا از کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس باج خواهی کند."

دوم اعتقادی است که  به همدستی داعش و رژیم صهیونیستی در محافل عربی وجود دارد .در برخی ازمحافل سیاسی و رسانه ای عربی این باور عمیق وجود دارد که دست رژیم صهیونیستی وگروههای تکفیری از جمله داعش تو یک کاسه است. رای الیوم:

"تل آویو خطری از جانب داعش احساس نمی کند"

"رئیس سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی داعش را خطری برای تل آویو نمی داند"

آنچه بر این دل نگرانی ها می افزاید خیزی است که از هم اکنون رژیم صهیونیستی برای مشارکت در ائتلاف جدید برداشته است. در این راستا بعد از طرح لزوم تشکیل ائتلاف بین المللی و منطقه ای علیه داعش مخالفان دولت سوریه به تحرکاتی دست زده اند تا به هر طریق ممکن پای ناتو را به سوریه بکشانند و در این میان رژیم صهیونیستی نیز ضمن اینکه بار دیگر به کمک النصره در درگیری های جولان امده بلکه کوشیده با ادعای اینکه خبرنگار سربریده امریکایی (استیون ساتلاف )یهودی  و دارای تابعیت دو گانه بوده ،جای پای در ائتلاف جدید برای خود باز کند تا در اسرع وقت ماهی خودش را صید کند .

*احمد کاظم زاده

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930618000211#sthash.ie2wtxyS.dpuf

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار