نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > یوسف الادریسی کیست؟
 


شماره خبر :٣٥٨٥٤٧ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/01/28    ا   ٠٠:٤٠

فردی با اصالت مصری در راس دستگاه اطلاعاتی عربستان
یوسف الادریسی کیست؟
اکنون پس از 36 سال سران عربستان سعودی بار دیگر فردی را خارج از خانواده حاکم در این کشور به سمت ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان گماشته‌اند و شاهزاده با نفوذی همچون بندر بن سلطان را برکنار کردند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : یوسف الادریسی کیست؟

سرانجام پس از ماهها، غیبت «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی از مجامع و نشست های مقامات آل سعود و طرح شایعاتی مبنی بر کناره گیری وی از سمت خویش، پادشاه عربستان سعودی در تاریخ 26 فروردین 93 طی حکمی، «بندر بن سلطان» را از ریاست دستگاه اطلاعاتی برکنار و شخص تقریبا گمنامی به نام «سپهبد یوسف الادریسی» را به جای وی گماشت.

یوسف الادریسی رئیس جدید سرویس اطلاعاتی عربستان که پیش از این معاون بندر بن سلطان بوده و چهره کمتر شناخته شده ای دارد از سال 1977 نخستین فردی است که  خارج از خاندان حاکم عربستان سعودی به این سمت گماشته ی شود و پیش از وی حمد بن عبدالله العیبان ، سعید بن عبدالله کردی و عمر بن محمود شمس از خارج از خاندن حاکم به این پست منصوب شده بودند.

وی در 5 اکتوبر 2012 به عنوان معاون ریاست دستگاه امنیتی عربستان، منصوب شد، در 15 جولای 2013 به رتبه سپهبدی ارتقا پیدا کرد.

در چگونگی راه یابی وی به مراتب بالای حکومتی در کشوری که اغلب مناصب کلیدی در اختیار آل سعود است، پایگاه خبری «أمد» نوشته است که اجداد الادریسی اصالتا اهل مصر بودند و پدر بزرگ وی سال ها پیش وارد منطقه «جیزان» یا «جازان» واقع در جنوب غربی عربستان شد، پس از اینکه آل سعود شکل گرفت، «یوسف بن محمد الحرشة» پدر بزرگ یوسف الادریسی در به قدرت رسیدن دوباره سعودی‌ها خدمات بسیاری را به «ملک عبدالعزیز» مؤسس َآل سعود ارائه کرد و بسیار مورد وثوق وی بود. از این مجرا فرزندان وی با این حال باید گفت، در مقایسه با جایگاه بندر بن سلطان در میان شاهزادگان و امرای سعودی، وی وزنه کمتری دارد و از این حیث قابل مقایسه با بندر نیست.

حالا سوال اینجاست چرا برای تصدی سمت مهمی همچون ریاست دستگاه اطلاعاتی در این برهه زمانی در منطقه، شخصی خارج از خاندان سعودی با رتبه سیاسی پایین، به عنوان جانشین بندر بن سلطان انتخاب می شود؟

اولین پیام این تصمیم ریاض این است که عربستان نمی خواهد و یا نمی‌تواند، دستگاه امنتی اش را موازی با رشد افراط گرایی تقویت کند و بر طبل افراط گرایی گذشته خویش بکوبد و دریافته است که این روند ممکن است روزی دامن سعودی‌ها را نیز بسوزاند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار