نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > «مقرن‌بن‌عبدالعزیز» گزینه توافقی ملک عبدالله و آمریکا برای پادشاهی
 


شماره خبر :٣٥٥٩٣٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1393/01/18    ا   ٠٩:٢٧

«مقرن‌بن‌عبدالعزیز» گزینه توافقی ملک عبدالله و آمریکا برای پادشاهی
تحلیلگران معتقدند که مقرن بن عبدالعزیز جانشین ولیعهد عربستان که چندی پیش به این منصب رسیده است گزینه‌ای است که همزمان منافع ملک عبدالله و آمریکا را تامین می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : «مقرن‌بن‌عبدالعزیز» گزینه توافقی ملک عبدالله و آمریکا برای پادشاهی

مقرن بن عبد العزیز که به عنوان جانشین سلمان بن عبد العزیز ولی عهد عربستان انتخاب شده است یک از چهار مهره اصلی آمریکا در عربستان است.

«از سال 1943 با خود عهد بستم تا منافع کشور و جامعه من همان منافع ایالات متحده آمریکا باشد و در هیچ یک از موازین اختلافی نداشته باشیم و بعد از خدا به آمریکا اطمینان داریم»

این بخشی از سخنان ملک فیصل بن سعود پادشاه وقت عربستان خطاب به پیتر هارت سفیر آمریکا در ریاض در سال 1962 بود.

شناخت مقرن بن عبد العزیز آل سعود جانشین ولی عهد عربستان سعودی تنها به اینکه وی فرزند سی و پنجم ملک عبد العزیز بنیانگذار عربستان سعودی است، محدود نمی‌شود؛ بلکه او یکی از چهار مهره آمریکا در عربستان سعودی است به ویژه بعد از اینکه به منصب جدید یعنی جانشین ولی عهد عربستان یعنی سلمان بن عبد العزیز انتخاب شده است. ولی چرا امیر مقرن؟ آمریکا و عربستان چگونه در مورد این مرد به توافق رسیدند؟

در عربستان سه وزارتخانه به عنوان حساسترین وزارتخانه‌ها شناخته می‌شوند ( وزارت دفاع، وزارت کشور، گارد ملی) که وظیفه تامین خواسته‌های دولت را بر عهده دارند.

بعد از اینکه اخباری مبتنی بر وخامت حال جسمانی ملک عبد الله پادشاه عربستان منتشر شد، رسانه‌ها به سمت شخصیت‌هایی همچون سلمان بن عبد العزیز، محمد بن نایف بن عبد العزیز، متعب بن عبد الله بن عبد العزیز آل سعود چرخش کردند.

ولی بعد از اینکه مقرن بن عبد الغزیز در کنار مردانی مورد رضایت آمریکا مطرح و به عنوان جانشین ولی عهد عربستان معرفی شد،توجه ها را به خود جلب کرد.

بر اساس اظهارات سایمون هندرسون مدیر برنامه خلیج فارس و سیاست انرژی در آکادمی واشنگتن، سلمان بن عبد العزیز ولی‌عهد کنونی،نائب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع عربستان سعودی، از مشکل تمرکز عقلی رنج می‌برد.

بحران تمرکز عقلی سلمان بن عبد العزیز در جریان دیدار با یک هیئت رسمی لیبی که از عربستان دیدار کرده بودند به وضوح خود را نشان داد؛ سلمان  در این دیدار خطاب به هیئت لیبیایی گفت: سلام مرا به برادر معمر القذافی برسانید. این مسئله عربستان سعودی را به مخمصه‌ای انداخت که در توجیه آن گفتند که ولیعهد با این کلام قصد انتقال یک پیام سیاسی را داشته است.

اوضاع جسمانی سلمان بن عبد العزیز راه را به روی محمد بن نایف وزیر کشور عربستان و متعب بن عبد الله فرزند پادشاه باز کرد همچنان که برخی‌ها معتقدند محمد بن نایف وزیر کشور حال حاضر عربستان مرد اول آمریکا است.

در تاریخ 27 مارس گذشته و قبل از سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به عربستان ملک عبد الله پادشاه این کشور در فرمانی امیر مقرن بن عبد العزیز را به عنوان جانشین ولی عهد عربستان انتخاب کرد.انتخاب مقرن عبد العزیز این امکان را به او می‌دهد که در صورت خالی بودن همزمان دو منصب پادشاه و ولی عهد تاج و تخت را در اختیار بگیرد.

سایمون هندرسون معتقد است با انتخاب مقرن بن عبد العزیز هاله‌ای از شک بر احتمالات سیاسی و مالی برای به قدرت رسیدن امیر سلمان بن عبد العزیز و دیگر برادران وی سایه افکنده است.( عبد الرحمان بن عبد العزیز، ترکی بن عبد العزیز و احمد بن عبد العزیز)

ولی حمزه الحسن کارشناس مسائل عربستان معتقد است که این تصمیم به عنوان یک راه حل در قالب یک سناریو اتخاذ و در آن منصب ولی‌عهدی برای متعب بن عبد الله تضمین شده است. ولی عهدی متعب بن عبد الله در شرایطی است که محمد بن نایف وزیر کشور عربستان و مرد شماره یک آمریکا در این کشور منصب جانشینی ولی‌عهد را بعد از به قدرت رسیدن مقرن بن عبد العزیز را در اختیار بگیرد. این سناریو منافع ملک عبد الله و آمریکا را همزمان تامین می‌کند.

پیشتر هندرسون طی مقاله‌ای در آکادمی واشنگتن در پاسخ به این سؤال که بعد از ملک عبد الله چه کسی پادشاه خواهد شد چند سناریو را مطرح و می‌گوید: حرکت احتمالی بعدی در بازی شطرنج خاندان حاکم این است که پزشکان مخصوص ملک عبد الله اعلام کنند شاهزاده سلمان بن عبد العزیز از لحاظ جسمانی شایستگی لازم برای پادشاهی را ندارد و به دنبال این اعلام شاهزاده مقرن بن عبد العزیز می‌تواند به منصب پادشاهی برسد.

در صورتی که امیر سلمان بن عبد العزیز کنار گذاشته شود ملک عبد الله موفق شده است که بحران جانشینی پادشاه را قبل از وقوع آن و بعد از تثبیت فرزندان خود در قدرت، مهار کند.

تغییر کانال انتقال قدرت در عربستان سعوی کار آسانی نیست؛ چگونه نوه‌های ملک عبد العزیز بنیانگذار عربستان سعودی می‌پذیرند که قدرت از دست گروهی از فرزندان به نفع گروه دیگر مصادره شود؟

بعد از به پایان رسیدن مدت حکومت مقرن بن عبد العزیز شیوه انتقال قدرت عمودی که در حال حاضر جاری است ناچار باید به انتقال قدرت افقی تغییر پیدا کند. آیا تحقق این مسئله باعث ایجاد یک زلزله در حکومت آل سعود خواهد شد؟ یا اینکه خانواده حاکم با علم به اینکه سقوط پیکره اصلی خانواده سقوط همه را در پی دارد، به اوضاع سر و سامان خواهد داد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار