نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > سعودیها به دنبال چه دولتی در لبنان هستند؟
 


شماره خبر :٣٣٥٥٠٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/10/21    ا   ٠٩:٢٦

روزنامه "الاخبار" لبنان :
سعودیها به دنبال چه دولتی در لبنان هستند؟
برخی منابع آگاه گفتند که رژیم سعودی درصدد دخالت در روند تشکیل دولت جدید لبنان برای سپرده شدن 2 پست کلیدی وزارت خارجه و وزارت کشور به گروه 14 مارس طرفدار خود در این کشور است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : سعودیها به دنبال چه دولتی در لبنان هستند؟

 روزنامه "الاخبار" لبنان به نقل از منابع و محافل آگاه نوشت: عربستان در هفته های اخیر رویکرد جدی مبنی بر جلوگیری نکردن از مشارکت گروه 14 مارس در دولت جدید لبنان ارایه داد.

به گفته این محافل، رویکرد عرستان در مسیر پذیرش مشارکت گروه 14 مارس در دولت جدید همراه با اهمیت دستیابی این گروه به دو وزارتخانه کلیدی امور خارجه و وزارت کشور است به گونه ای که وزارت کشور در اختیار جریان المستقبل و وزارت خارجه در اختیار جریان های مسیحی تشکیل دهنده گروه 14 مارس قرار گیرد.

روزنامه الاخبار نوشت: علت تلاش عربستان برای سپرده شدن پست وزارت خارجه به گروه 14 مارس این است که تجربه عدنان منصور وزیر خارجه کنونی لبنان و تحویل این پست به وزیری وابسته به حزب الله لبنان تکرار نشود.

عدنان منصور وزیر امور خارجه کنونی لبنان در جریان موضعگیری های خود بر بی طرفی کشورش در بحران ها و تلاش برای حفظ وحدت و انسجام داخلی و حمایت از مقاومت تاکید کرده است؛ امری که به مذاق گروه 14 مارس و عربستان به عنوان بزرگترین حامی این گروه خوش نیامده است.

اهمیت پست وزارت خارجه لبنان زمانی نمایان تر می شود که منطقه در آستانه برگزاری اجلاس ژنو 2 درباره سوریه قرار دارد و مشارکت و رویکرد وزیر خارجه دولت جدید لبنان در این اجلاس تاثیر زیادی بر روند امور آن خواهد داشت.

اهمیت وزارت کشور نیز برکسی پوشیده نیست چرا که نظارت بر دستگاه امنیت داخلی بویژه شاخه اطلاعاتی آن و برقراری نظم و امنیت عمومی است. سپرده شدن این پست به گروه 14 مارس نیز دست دولت سعودی برای دخالت در امور امنیتی لبنان باز خواهد گذاشت.

اخیرا یک سری انفجارهای تروریستی در لبنان روی داد که از جمله، حمله به سفارت ایران در بیروت بود. ماجد الماجد سرکرده سعودی گروه تروریستی عبدالله عزام مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. ماجد الماجد توسط نیروهای امنیتی لبنان دستگیر اما اندکی بعد به طرز مشکوکی مرد و برخی گزارشها حکایت از آن داشت که وی با وزارت اطلاعات عربستان در ارتباط بوده و سعودیها برای افشا نشدن رازهای الماجد در جریان بازجویی به طور غیرمستقم وی را کشته اند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار