نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > «غرب؛ مسبب آدمخواری در سوریه»
 


شماره خبر :٢٦٥٧٧١ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/03/05    ا   ٠٧:٤٥

فينيان کانينگام
«غرب؛ مسبب آدمخواری در سوریه»
انتشار ويدئوي دريده شدن سينه‌ي يک سرباز سوري به دست يکي از فرمانده‌هان نيروهاي شبه‌نظامي اين کشور و سپس خورده شدن اعضاي داخلي بدن وي توسط آن شبه‌نظامي، امري است که بسياري را شوکه کرده و اکنون نيز واکنش آشکاراي رسانه‌هاي خبري غرب را برانگيخته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : «غرب؛ مسبب آدمخواری در سوریه»

 

رسانه‌هاي غربي در تلاشي دون مايه و رقت انگيز براي معاف کردن دولت‌هاي خود از مداخله در اين درگيري و يا دست داشتن در اين نوع خشونت‌ها اکنون جبهه گرفته‌اند. اين پاسخ فوريتِ ويژه‌اي دارد، چرا که دولت‌هاي غربي اکنون تلاش مي‌کنند ارسال آشکاراي تسليحات به شبه‌نظاميان سوريه را توجيه کنند و در عين حال نيز سعي دارند دولتِ مستقلِ بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه را در نشستِ به اصطلاح صلحي که ماه آينده برگزار مي‌شود، به پايِ ميز مذاکره‌ با جانيانِ آدمکش و بمب‌گذارانِ خودرو بکشانند. 

جالب اينجاست که احتمالا اگر «ويدئوي اين آدمخوار» به صورت اتفاقي در اينترنت منتشر نمي‌شد و دست به دست نمي‌چرخيد، رسانه‌هاي غربي حتي با آنکه از وجود اين فيلم مطلع بودند، سخني از آن به ميان نمي‌آوردند، اقدامي که احتمالا به سبب وحشت از آگاهي مردم از اين قضيه انجام نمي‌شد.

نخست بايد توجه داشت که چگونه ابراز انزجار و وحشت رسانه‌هاي غربي به سرعت با گزارش آنان و نکوهش‌هاي فراوانِ اين رويداد مخوف از سوي گروه موسوم به ارتش آزاد سوريه همراه مي‌شود. رسانه‌هاي غربي با اين واکنشِ خود آشکارا در تلاشند تا اين ويدئوي وحشتناک را رفتار يکي از گروه‌هاي افراطي که خارج از کنترلِ شبه نظاميانِ «معقول» و «متمدن» است، بنامند.

رسانه‌هاي غربي به جاي آنکه تنها عملِ وحشيانه‌ي رخ داده در اين ويدئو را گزارش کنند، به گونه‌اي قبيح سعي دارند تا خساراتِ عمومي و احتمالي ناشي از اين حقيقتِ آشکار که اين ماهيتِ خشونتِ منزجرکننده‌اي است که دولت‌هاي غربي براي نزديک به دو سال در سوريه از آن حمايت کرده‌اند، را به حداقل برسانند. اگر باراک اوباما، رئيس‌جمهور امريکا، ديويد کامرون، نخست وزير انگليس و فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه به کار خود ادامه دهند و حتي بيش از پيش مزدوراني که در سوريه هستند را مورد حمايت تسليحاتي خود قرار دهند، اين حمام خوني که در سوريه به راه افتاده است همچنان ادامه خواهد داشت.

در سايه‌ي انتشار ويدئوي اخيري که در آن خالد الحمد، فرمانده شبه‌نظاميان با نام مستعار ابوشاکر صحت عملِ شنيع و آدمخواري خود را تاييد مي‌کند، رسانه‌هاي غربي چهره‌اي مظلومانه به خود گرفته و پرسيده‌اند که: دولت‌هاي غربي چگونه مي‌توانند اطمينان حاصل کنند که حمايت آنان از «مخالفان» به نفعِ شخصِ ديگري تمام نمي‌شود؟

اين دوگانگي بين «شورشيان خوب» که غرب گمانِ حمايت از آنان را دارد و «شورشيان بدي» که به اصطلاح خواستارِ انزواي آنان است، چيزي جز وهم و منفعت‌طلبي نيست. حقيقت آن است که دولت‌هاي غربي در دوسالِ گذشته قلّاده‌هاي سگ‌هاي جنگي‌ خود را در سوريه باز کرده‌اند، امري که به اين ويراني گسترده و کشته شدنِ ۸۰ تا ۹۰ هزار تن انجاميده است. در حدود يک پنجم تا يک چهارم جمعيت اين کشور که روزي آرام، موفق و چند حزب‌گرا بود اکنون از خانه‌ و کاشانه خود رانده شده‌ و به فلاکتِ اردوگاه‌هاي موجود در کشورهاي همسايه تن داده‌اند.

چنين خشونتي که غرب آتش آن را برانگيخته به جنايات و قتل‌عام‌هاي بي‌شمار انجاميده است، از انفجارهايِ خودرو در مناطق شهري گرفته تا اين آخرين «ويدئوي آدمخواري». بدون شک نيروهايِ حامي دولت نيز جناياتي مرتکب شده‌اند، چرا که اين بخشي از جنگ است. گزارش‌هاي معتبر اما تاييد نشده‌اي از اعمال خشونت‌آميزِ نيروهاي حامي دولت بر ضد غيرنظاميان بانياس واقع در استان طرطوس نيز وجود دارد.

اما حقيقت مهم آن است که اگر خشونت و ويراني‌هاي تحت حمايت دولت‌هاي غربي و هم‌پيمانان منطقه‌اي آنان از جمله اسرائيل، ترکيه و ديکتاتوري‌هاي حاشيه خليج فارس مانند عربستان سعودي، قطر و امارات متّحده عربي نبود، کار به اينجا نمي‌کشيد. تنها کاري که بايد انجام دهیم آن است که پيِ جريان تسليحات و پول‌هايي که روانه شبه‌نظاميان مي‌شود را بگيريم تا منبع اين جرم و بي‌رحمي در سوريه را پيدا کنيم.

اکنون، هنگامي که تنها يک جلوه از اين خشونتِ شنيع رخ مي‌نمايد، رسانه‌هاي غربي به تقلا مي‌افتند تا تظاهر کنند اين موضوع با سياست‌هاي دولت آنان براي کشاندنِ سوريه به اين مغاکِ ناآرامي هيچ ارتباطي ندارد.

بدتر از آن اينکه بر پايه شواهد موجود، رسانه‌هاي غربي سعي دارند اين خشونت وحشيانه ‌را لاپوشاني کنند. آنان تنها اکنون که اين ويدئو در اينترنت منتشر شده و البته گفته مي‌شود يک منبع حامي دولتِ سوريه مسبب آن بوده است، اين موضوع را گزارش کرده‌اند.

نشريه تايم در اقدامي عجيب و قريب افشا کرد که اولين بار اين ويدئوي مخوف از آدمخواري ابوشاکر را چند هفته‌ي پيش ديده، اما آن را گزارش نکرده است. نشريه تايم در تاريخ ۱۴ مي نيز اينگونه سعي در توجيه اقدام خود براي عدم گزارش اين خبر مهم کرد:

«ابتدا در ماه آوريل دو تن از گزارشگران نشريه تايم اين ويدئو را در حضور چندين تن از جنگجويان و حاميان ابوشاکر، از جمله برادر وي ديدند. همه آنان موثق بودن اين ويدئو را تاييد کردند. بعدها نسخه‌اي از آن را به دست آورديم. از آن پس تايم سعي داشت مطمئن شود که اين فيلم به لحاظ ديجيتال به هيچ وجه دستکاري نشده است. يک فيلم جعلي مانند اين که از شورشيان يک تصوير تروريستي ارائه مي‌دهد، مي‌توانست تبليغات بزرگي براي دولت (سوريه) باشد، نشريه تايم تاکنون نيز نتوانسته است درستي آن را تصديق کند.»

به طور حتم اگر تايم ويدئويي حاکي از جنايت نسبت داده شده به نيروهاي دولت سوريه در دست داشت، با تيترهاي درشت، سرخط خبرهاي خود را از اين موضوع پر مي‌کرد، اين همان کاري است که رسانه‌هاي غربي پيش از اين نيز در برخورد با ويدئوهايي که بسياري از آنان جعلي بوده است، انجام داده‌اند.

بنابراين، آنچه از پاسخ تايم برمي‌آيد اين است که آنان سعي داشتند اين ويدئو را منکوب کنند، اما هنگامي که اين ويدئو هفته گذشته در سراسر اينترنت پخش شد، تايم نيز احساس وظيفه کرد تا پرده از آنچه در ابتدا مي‌دانسته است، بردارد، شايد که بتواند به اين سبب خود را از اتهامات مربوط به عدم پوششِ کامل اين موضوع برهاند.

فرانسه ۲۴، يکي ديگر از رسانه‌هاي غربي نيز اين هفته با «شوک و وحشت» درباره اين ويدئو گزارش داد. اين در حالي است که اين شبکه‌ي خبري ملي در گزارش‌هاي خود هيچ گونه راه ارتباطي براي دستيابي به اين ويدئو فراهم نکرد. با اين وجود، فرانسه ۲۴ همواره ويدئوهايي از خشونت و کارشکني‌هاي دولت سوريه به نمايش مي‌گذارد که حتي صحت آنان نيز تاييد نشده است، اين شبکه در آخرين گزارش خود در اقدامي گمراه کننده اين ويدئو را سندي بر «سرکوب وحشيانه مردم از سوي رژيم» معرفي کرده است.

نشريه تايم، در اقدامي نامتجانس به نقل از سرتيپ سليم ادريس، رئيس ستاد مشترک گروه موسوم به ارتش آزاد سوريه، که گفته مي‌شود «بيش از ۹۰ درصد از نيروهاي شورشي» را تحت کنترل خود دارد، مطلبي را منتشر کرد. وي اقدام اين شبه‌نظامي سنگدل در ويدئو را محکوم کرد و گفت: «اگر شواهدي وجود داشته باشد مبني بر اينکه مبارزان ارتش آزاد سوريه کاري بر ضد حقوق بشر و يا قوانين بين‌المللي انجام مي‌دهند، آنان را مجازات خواهيم کرد.»

خب، اگر ادريس به عنوان شخصي که مورد حمايت تسليحاتيِ آشکارِ دولت‌هاي غربي قرار دارد و آنگونه که رسانه‌هاي غربي مي‌گويند کنترل ۹۰ درصد از نيروهاي شورشي را در دست دارد، با وجود چنين نظم و نفوذي چگونه چنين رويدادهاي وحشتناکي به دست شبه‌نظاميان روي مي‌دهد؟

ويدئويي که در آن شبه‌نظاميان يک پسر جوان را مجبور کردند تا يک مبارز اسير شده را سر بِبُرد به ياد آوريد. ويدئويي که در آن شبه‌نظاميان قربانيان را از يک ساختمان چند طبقه پايين مي‌انداختند به ياد آوريد. ويدئويي که در آن اسيران لحظاتي پيش از آنکه در کمال خونسردي کشته شوند، براي زندگي‌شان التماس مي‌کردند را به يادآوريد. يا افرادي که يک گلوله در مغزشان چپاندند و اجسادشان را کنار جادّه به صف کردند؛ يا بيش از ۹۰ جسدي که در رودخانه‌ي قويق شناور بودند. ديگر لازم نيست به بمب‌گذاري‌هاي خودرو که بارها در مناطق شهري و در نزديکي بيمارستان‌ها و مدارس دمشق و حلب روي داده است، اشاره کنم.

تبليغات رسانه‌هاي غربي نمي‌تواند اين حقيقت که ابوشاکر، همان آدمخوارِ بي‌رحم، فرمانده تيپِ فاروق، يکي از واحدهاي اصلي گروه موسوم به ارتش آزاد سوريه، است را پنهان کند. غرب نيز همانند جبهه النصره، سعي دارد تظاهر کند که اين ويدئو به نوعي از حواشي کارشکني‌هاي تحت حمايتِ دولتِ سوريه بوده است.

اين ويدئوي عجيب که آدم خواري يک مرد را نشان مي‌دهد، به واقع جلوه‌اي از آدمخواري دولت‌هاي غربي است که به جانِ مردم سوريه افتاده‌اند. هيولاي تروريسمِ دولتي که رسانه‌هاي غربي آن را لاپوشاني مي‌کنند.

مترجم: پروانه کريمي

فينيان کانينگام نويسنده و کارشناس ايرلندي مسائل خاورميانه و شرق آفريقا است. پيش‌تر وي در بحرين سکونت داشت و شاهد تحولات سياسي اين کشور پادشاهي در سال 2011 و همچنين سرکوب اعتراضات دموکراسي خواهانه از سوي نيروهاي عربستان سعودي بود. فينيان به دليل انتقاد شديد از موارد نقض حقوق بشر از سوي رژيم بحرين، از اين کشور اخراج شد. مقالات فينان به بيش از 17 زبان ترجمه شده است. وي اهل بلفاست ايرلند است و هم اکنون در شرق آفريقا مستقر و مشغول نگارش کتابي درباره بحرين و بيداري اسلامي مي‌باشد.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار