نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > ویرایش احادیث نبوی به نفع اسلام اردوغانی
 


شماره خبر :٢٦٥٠٩٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/03/04    ا   ٠٧:١٤

روزنامه العرب
ویرایش احادیث نبوی به نفع اسلام اردوغانی
پنج سال پیش، انتشار گزارش هایی درباره عزم ترکیه برای جمع آوری و تفسیر جدید احادیث نبوی، موجب نگرانی علمای جهان اسلام شد و اینک این تلاش ترکها در غالب یک دایره المعارف به نتیجه رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی :  ویرایش احادیث نبوی به نفع اسلام اردوغانی

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از روزنامه العرب، در آن زمان روحانیون ترک تماس های تلفنی از طرف هایی دریافت کردند که به علت نگرانی از این مسئله، درباره انتشار گزارش های غربی مبنی بر تلاش ترک ها برای ویرایش احادیث نبوی و  تفسیر مجدد آن سوال می کردند.

در ادامه این نگرانی ها یکی از علمای خشمگین عرب از ترک ها پرسید: آیا متن قرآنی جدیدی خواهید نوشت؟

از سوی دیگر "محمد اوزافسار" مدیر طرح و معاون سازمان امور دینی ترکیه در خصوص این مسئله گفت: ما در قرن بیستم زندگی نمی کنیم... اینک نیازمند اقدام جدیدی هستیم که اعتقادات اسلامی را از افق فرهنگ امروزی بیان کند!

هرچند که جمع آوری احادیث در تاریخ اسلام مسئله جدیدی نیست اما ویژگی این اقدام ترکیه گزینش و شرح احادیث از دیدگاه ترکیه معاصر است که با جمع بین نظام لائیک، اقتصاد پویا و جامعه اسلامی، از زمان آغاز بهار عربی، به طور جدی در خاورمیانه مورد توجه قرار گرفته  و گویی این طرح ترکیه با هدف بازاریابی و ترویج اسلام اردوغانی آغاز شده است.

طرح جمع آوری گزینشی احادیث نبوی از سوی ترک ها برای نخستین بار سال 2008 یعنی زمانی که رادیو بی.بی.سی آن را "تفسیر انقلابی از اسلام و مدرنیزه کردن دین" توصیف کرد، مورد توجه قرار گرفت.

خاطرنشان می شود که در سایه این طرح، دایره المعارفی هفت جلدی تالیف شده است که مؤلفان، آن را مهم ترین احادیث نبوی می دانند که این احادیث بر اساس موضوع تقسیم و با زبان مقتضیات امروزی شرح داده شده اند.

علمای ترک به اصل "مدرنیسم محافظه کارانه" ایمان دارند و این اصل مذهبی سنی است که به اصول اساسی اسلام استناد می کند و به متونی که مسلمانان تندرو در مناطق دیگر در جهان اسلام ترویج می دهند، التزام لفظ به لفظ  ندارد.

اوزافسار مدیر این پروژه در ادامه می گوید: دیدگاه های مختلفی در جهان اسلام وجود دارد  که برخی از آنها بسیار تنگ نظرانه است؛ اما ترک ها نگرشی متفاوت به فرهنگ اسلامی دارند!

این نگرش ترکی به دین، در واقع در برگیرنده تقلید لائیک منشانه ای است که به فرد متدین اجازه می دهد مشروبات الکلی بنوشد و زنان لباس غربی بپوشند؛ این درحالی است که جامعه ترکیه در زمان حاکمیت حزب عدالت و توسعه، محافظه کارتر و متدین تر شده است و در مساجد ترکیه، زنان و اعظ و نمایندگان مفتی در چند شهر بزرگ این کشور حضور دارند.

با وجود این که این مجموعه احادیث و بسیاری کتاب های دینی ترکی دیگر در چند دهه اخیر به زبان عربی ترجمه نشده است اما این آرا و عقاید ترکی مورد توجه اندیشمدان عربی قرار گرفته است که برای ایجاد هماهنگی بین اسلام و دموکراسی مدرن تلاش می کنند.

خاطرنشان می شود که چاپخانه های ترک در صدد انتشار نخستین چاپ از این کتاب جدید با نام "اسلام و احادیث نبوی" به زبان ترکی هستند و قرار است این کتاب به صورت رسمی در ماه رمضان منشر شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار