نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > آینده روابط مصر و اسرائیل پس از انقلاب/ چرخش سیاست مصر به سود فلسطینیان
 


شماره خبر :٢٣٢٩٠٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/12/14    ا   ٠٩:١٨

اندیشکده تحقیقات استراتژیک «سبا» بررسی کرد
آینده روابط مصر و اسرائیل پس از انقلاب/ چرخش سیاست مصر به سود فلسطینیان
آینده روابط مصر و اسرائیل از جمله موضوعاتی است که به شدت ذهن سران رژیم صهیونیستی و در عین حال کارشناسان آن را با توجه به تغییر نظام در مصر و روی کار آمدن اسلامگرایان در آن، درگیر و نگران کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : آینده روابط مصر و اسرائیل پس از انقلاب/ چرخش سیاست مصر به سود فلسطینیان

به گزارش بیداری اسلامی ، پیروزی انقلاب 25 ژانویه مصر و به دنبال آن به قدرت رسیدن جماعت اخوان المسلمین در این کشور بحث و جدل‌های بسیاری درباره آینده روابط مصر و اسرائیل به راه انداخت و این بحث و جدل‌ها بیش از هر چیز میان محافل صهیونیستی به چشم می‌خورد که در قبال وضعیت معاهده صلح بین دو قاهره‌ - تل‌آویو (کمپ دیوید) به شدت نگران نشان می‌دادند.

اما صرف نظر از معاهده کمپ دیوید آنچه بیش از پیش بر نگرانی رژیم صهیونیستی می‌افزود، انزوای منطقه‌ای آن به دنبال از دست دادن مهمترین هم پیمان منطقه‌ایش یعنی رژیم «حسنی مبارک» بود. چون تل‌آویو انتظار داشت به همان ترتیب که رژیم حاکم در مصر تغییر کرده، سیاست خارجی‌اش در دو عرصه منطقه‌ای و بین المللی به طور عام و در قبال قضیه فلسطینی به طور خاص شاهد تغییر و تحولاتی باشد و در این میان افکار عمومی مصر نقش مهمی در شکل دهی سیاست خارجی این دوره از کشور مصر ایفا می‌کردند.

این قضایا همان طور که گفته شد، سوالات بسیاری را درباره آینده روابط اسرائیل و مصر به ویژه درباره پیمان کمپ دیوید به وجود آورده‌اند و پاسخ به آنها نیازمند توجه به عوامل و محدودیت‌های حاکم برسر راه تغییر و تحول روابط دو طرف و به ویژه نظام حاکم در آنهاست. در این بین شرایط منطقه‌ای و بین المللی تحمیل شده بر دو طرف از جمله عواملی هستند که بر روابط مصر و اسرائیل تاثیرگذار هستند. از جمله این عوامل منطقه‌ای و بین المللی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تحولات عرصه منطقه‌ای

تغییر و تحولات منطقه‌ای از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روابط مصر و اسرائیل است. همزمان با افزایش و پر رنگ‌تر شدن نقش ایران و ترکیه در منطقه و به خصوص در قضایای عربی و به خصوص بهار عربی که منطقه به طور کلی و مصر به طور خاص شاهد آن بود، به نظر می‌رسد که مصر بار دیگر نقش گذشته خود در جهان عرب را باز یابد و این پیش از هر چیز موجب آغاز دوره‌ای جدید در روابط قاهره – تل‌آویو خواهد شد.

- پیامدهای انقلاب عربی بر اسرائیل

تغییر و تحولات منطقه‌ای بر گزینه‌های استراتژیک اسرائیل و در بلندمدت تاثیرات خطرناکی بر این رژیم خواهد گذاشت، که مهمترین این تاثیرات را می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

1) افزایش انزوای منطقه‌ای اسرائیل در نتیجه فروپاشی روابط سنتی منطقه‌ای آن.

2) آینده توافقنامه صلح مصر و اسرائیل که در این خصوص اسرائیل در قبال آینده این توافقنامه بیمناک است.

3) نگرانی‌های امنیتی و ادامه عدم ثبات و استقرار در جهان عرب.

- نگاهی کلی و جامع به آینده روابط مصر و اسرائیل

با وجود اختلاف نظر و دیدگاه کارشناسان و تحلیلگران در قبال روابط دو طرف، با این حال آنها بر این نکته اتفاق نظر دارند که روابط دو طرف در آینده افق چندانی روشنی نخواهد داشت و در این بین عوامل چندی بر سیاست‌های مصر در قبال اسرائیل تاثیر می‌گذارد:

یک: شورای عالی نظامی مصر: روابط نظامی مصر و اسرائیل پیشتر بر قدرت بازدارندگی متقابل و براساس بندهای مذکور در توافقنامه صلح امضا شده بین دو طرف استوار بود و هرگونه نقض این بندها از جانب دو طرف جنگ بین قاهره و تل‌آویو را به دنبال دارد. تحلیلگران در این شرایط بر این باورند که مصر در این شرایط کنونی خود را درگیر جنگ با اسرائیل نخواهد کرد.

دو: اوضاع داخلی مصر: اوضاع داخلی مصر از جمله عوامل تاثیرگذار و تعیین کننده در روند سیاست خارجی آینده مصر است. در این بین سرو سامان دادن به اوضاع داخلی نیازمند صرف وقت بسیار توسط رهبران جدید مصر است. این درحالی است که باید به وضعیت اقتصادی مصر که در رکود به سرمی‌برد و نقش مردم این کشور در تعیین سیاست‌های جدید این کشور و حضور مجدد آن در عرصه سیاست خارجی را نادیده گرفت.

سه: تجدید نظر در ساختار اقتصادی مصر: نظام جدید حاکم بر مصر به خوبی می‌داند که اقتصاد قدرتمند یکی از مهمترین عواملی است که تقویت نقش منطقه‌ای مصر را به دنبال دارد، به همین دلیل رهبران کنونی مصر در اندیشه احیای مجدد اقتصاد این کشور هستند.

چهارم: نقش آمریکا و تاثیر آن بر روابط مصر – اسرائیل: صلح بین مصر و اسرائیل یکی از مهمترین موفقیت‌های دیپلماتیک آمریکا در دوره جنگ سرد به شمار می‌آید و التزام و تعهد مصر و اسرائیل به این توافقنامه را باید رهاورد حمایت‌های سخاوتمندانه آمریکا به خصوص در عرصه مالی از مصر و اسرائیل آن هم به دلایل استراتژیک ملاحظه کرد.

- چرخش سیاست مصر به سود فلسطینیان

مصر پیش از فروپاشی رژیم مبارک تلاش داشت قضیه فلسطینی را براساس ماهیت روابط خود با اسرائیل حل و فصل کند. اما در مرحله آینده به نظر می‌رسد که قضیه فلسطینی مورد توجه بسیار بیشتر طرف مصری است و بالطبع سیاست‌های مصر در این دوره به سود قضیه فلسطینی چرخش خواهد داشت.

تمام عوامل فوق الذکر موجب می‌شود، افق‌های روشنی پیش روی روابط مصر و اسرائیل به چشم نخورد و این هیچ‌گاه برای رهبران اسرائیل امری خوشایند نخواهد بود.

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار