نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > ترکیه، عربستان و قطر بدنبال محور ضدایرانی-ضدشیعی
 


شماره خبر :٢١٣٤٦٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/10/26    ا   ٠٨:١٨

«المانیتور» مطرح کرد
ترکیه، عربستان و قطر بدنبال محور ضدایرانی-ضدشیعی
«المانیتور» نوشت ترکیه، عربستان و قطر با حمایت آمریکا تلاش دارند محوری را علیه ایران و دیگر شیعیان منطقه ایجاد کنند و موضع‌گیری ترکیه درقبال سوریه نیز برای دموکراسی و حقوق بشر نیست بلکه برای تحقق منافع این محور سنی است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ترکیه، عربستان و قطر بدنبال محور ضدایرانی-ضدشیعی

به گزارش بیداری اسلامی ، «سمیه ایدیز» روزنامه‌نگار باسابقه ترک در زمینه دیپلماسی و سیاست خارجی و از نویسندگان سایت خبری «المانیتور» در مقاله‌ای با بررسی روابط نظامی اخیر بین ترکیه، عربستان و قطر، نوشت این کشورها در حال تشکیل محوری ضد شیعی و ضد ایرانی در خاورمیانه هستند.

موضع‌گیری‌های ترکیه در قبال سوریه نیز بر خلاف ادعای مقامات این کشور بر اساس مصالح دموکراتیک و حقوق بشر نیست؛ بلکه برای تحقق منافع این محور سنی در منطقه خلیج فارس است.

 

* دولت بوش در زمان حمله به عراق این واقعیت را در نظر نگرفته بود که اکثریت جمعیت این کشور را شیعیان تشکیل می‌دهند

یکی از نتایج مهم حمله سال 2003 آمریکا به عراق این بود که جمعیت شیعی خاورمیانه نمود پیدا کرد. اکنون به وضوح می‌توان دید که دولت بوش در آن زمان ساختار جمعیتی عراق را مورد بررسی کافی قرار نداده بود؛ جمعیتی که اکثریت قاطع آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 

* حمله آمریکا به عراق در نهایت به سود ایران و گسترش نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی تمام شد

نتیجه این اقدام آمریکا ورود گروه‌های سنی جهادی و تبدیل عراق به صحنه جنگ خونین فرقه‌ای بود که اکنون این کشور را در لبه پرتگاه تجزیه بر اساس گروه‌های نژادی و فرقه‌ای قرار داده است. حمله آمریکا به عراق همچنین به سود کشور شیعی ایران تمام شد و فرصتی را در اختیار تهران قرار داد تا در بحبوحه درگیری‌های فرقه‌ای، نفوذ منطقه‌ای خود را افزایش دهد.

این دوره همچنین شاهد رشد برنامه و آرمان‌های هسته‌ای ایران بود که علاوه بر به وحشت انداختن اسرائیل، موجب شده تا قدرت‌های سنی نظیر عربستان سعودی و قطر که همیشه به دیده تردید به تهران نگاه می‌کرده‌اند اکنون احساس خطر بیش‌تری کنند.

 

* حمایت‌های اولیه ترکیه از برنامه هسته‌ای ایران در مقابل غرب

با توجه به سیاست دولت رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر «صفر مشکل با همسایگان» و البته روابط با ایران، این کشور در آن زمان عمدتاً بی‌طرف بود. روابط خوب بین آنکارا و تهران همچنین به دولت اردوغان اجازه داد تا سیاست خارجی ترکیه را وارد مرحله جدیدی کند و آن را از فشارهای خارجی به ویژه از جانب واشینگتن رها سازد.

نخست‌وزیر ترکیه هیچ فرصتی را هم برای دفاع از ایران در مقابل انتقادهای غربی از دست نمی‌داد. مثلاً وی در سال 2008 در واشینگتن و در مقابل جمعیت حاضر در اندیشکده «مؤسسه بروکینگز» علی‌رغم میل میزبانان آمریکایی‌اش گفت: «کسانی که به ایران می‌گویند نباید سلاح‌های هسته‌ای تولید کند، خودشان هم نباید از این سلاح‌ها داشته باشند.»

وی همین اظهارات را در بیانیه‌های بعدی خود در غرب و در مصاحبه‌هایش با رسانه‌های غربی نیز تکرار کرد. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، موضع اردوغان نگرانی‌های اروپا و آمریکا را از این افزایش داد که ترکیه تحت کنترل دولت اسلامی خود دارد از موضع سنتی خود در طرفداری از غرب فاصله می‌گیرد و به سمت جهان اسلام گام برمی‌دارد.

 

* مخالفت واشینگتن با معامله پیشنهادی اردوغان برای توافق غرب و تهران درباره فعالیت‌های غنی‌سازی ایران

نقطه اوج دولت اردوغان زمانی بود که آنکارا در ماه مه سال 2010 به همراه شریک خود برزیل (که از اعضای دائم شورای امنیت نیست) تلاش کرد معامله‌ای را درباره فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران به امضای تهران و غرب برساند. این حرکت که بسیار هم رسانه‌ای شد، قرار بود تنش‌ها بین غرب و جمهوری اسلامی را کاهش و جایگاه ترکیه را نیز در جهان شدیداً ارتقا دهد.

با این حال، فضای خرسندی در آنکارا و تهران زمانی از بین رفت که واشینگتن این معامله را رد کرد و عملاً این معامله را «بی‌فایده و تاریخ‌مصرف گذشته» دانست؛ این باعث شد تا ترکیه خود را در بن‌بست بزرگی ببیند. در مقابل، دولت اردوغان نیز بیش از پیش با غرب مخالفت و از ایران حمایت کرد.

 

* دخالت کشورهای غربی و به راه انداختن جنگ در خاورمیانه از جمله دلایل به خشونت کشیده شدن بحران سوریه است

شرایط فوق پس از ظهور بهار عربی آرام آرام شروع به تغییر کرد؛ ترکیه از این جنبش‌ها حمایت می‌کرد در حالی که ایران هنوز هم معتقد است این جنبش‌ها نتیجه توطئه‌های آمریکایی و اسرائیلی بوده‌اند.

به علاوه، روابط ترکیه با عربستان و قطر نیز صمیمی و بر اساس همکاری‌های دو جانبه بود؛ اما بعد نظامی نداشت. این بعد پس از سال 2011 و اصولاً به دلیل بحران سوریه به همکاری‌های دو طرف اضافه شد. این بحران اکنون قدرت‌های سنی را در مقابل ایران شیعی و متحدان منطقه‌ایش قرار داده است و دو طرف اکنون بر سر اعمال نفوذ در خاورمیانه با هم رقابت می‌کنند.

سوریه و عراق هم به میدان‌های جنگ بین نیروهای نیابتی و حامیانشان در شورای امنیت تبدیل شده‌اند؛ واقعیتی که رسیدن به راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران سوریه را غیر ممکن کرده است. ظاهراً دولت اردوغان هم با توجه به ریشه‌های اسلامی‌اش دیگر نمی‌توانست در این درگیری بی‌طرف باشد؛ علی‌رغم آن که سیاست خارجی ترکیه در گذشته نسبت به درگیری‌ها خاورمیانه موضع‌گیری‌های بزرگی نمی‌کرد. آنکارا امروزه شرکت در این رقابت فرقه‌ای و یا داشتن مشکلات عمده با ایران را انکار می‌کند. اما بیانات سیاست‌مداران و مقامات نظامی در تهران، و تحلیل‌های رسانه‌ای در ایران دیدگاه کاملاً متفاوتی را نشان می‌دهد.

 

* بروز اختلاف‌نظرهای بی‌سابقه بین ترکیه و ایران بر سر بحران سوریه و جانب‌داری آنکارا از موضع غرب

به هر حال، بحران سوریه (که در آن تهران از حکومت اسد حمایت می‌کند و ترکیه از مخالفان مسلح) از یک سو و استقرار موشک‌های «پاتریوت» توسط ناتو در ترکیه برای مقابله با سوریه از سوی دیگر موجب شده تا اختلاف‌نظرهای بی‌سابقه‌ای بین دولت اردوغان و تهران به وجود بیاید.

 

* اعتقاد ایران به تشکیل محوری ضد ایرانی و ضد شیعی متشکل از ترکیه، عربستان و قطر با حمایت آمریکا و ناتو

ایران امروزه «محوری» ضد ایرانی و ضد شیعی را متشکل از ترکیه، عربستان سعودی و قطر می‌بیند که رهبری آن به دست آمریکا است. نوری المالکی نخست‌وزیر عراق هم همین عقیده را دارد؛ وی یک شیعه طرفدار ایران است که همین چند روز پیش بار دیگر اعلام کرد که ترکیه دارد به درگیری‌های فرقه‌ای در کشورش دامن می‌زند. مسلم است که ایران عقیده دارد کشورهای مخالف دارند این کشور را محاصره می‌کنند.

ترکیه که همکاری‌های نظامی‌اش با آمریکا نیم قرن سابقه دارد، در سال 2011 تصمیم گرفت تأسیسات راداری ضد موشک‌های بالستیک ناتو و تحت کنترل آمریکا را در شهر آناتولی شرقی احداث کند. آنکارا انکار می‌کند که این پدآفند برای مقابله با ایران ساخته شده است؛ اما مقامات آمریکا به وضوح اعلام کرده‌اند که واقعیت چیز دیگری است.

 

* همکاری‌های نظامی برخی کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان و قطر با واشینگتن علیه ایران

واشینگتن که هم اکنون حضور نظامی گسترده‌ای در قطر و عربستان دارد، در تلاش است تا این حضور را در منطقه باز هم گسترش دهد. آمریکا در سال 2011 با عربستان قراردادی بست که به موجب آن چندین جنگنده اف-15 به ارزش 30 میلیارد دلار به این کشور می‌فروشد.

کاخ سفید همچنین تصمیم گرفت باند پایگاه هوایی العدید را نیز عریض‌تر کند تا برای بمب‌افکن‌های مخفی بی-2 قابل استفاده باشد؛ این هواپیماها به عنوان پیشرفته‌ترین سلاح‌های دوربرد آمریکا در حال حاضر شناخته می‌شوند.

 

* مشکوک بودن ایران به همکاری‌های نظامی بین ترکیه، عربستان و قطر

در ماه نوامبر 2012، ژنرال «نجدت اوزل» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه به عربستان سفر کرد تا رسماً همتای خود ژنرال «حسین بن عبدالله القبیل» را برای سفر به کشورش دعوت کند؛ این در حالی است که مدت زیادی از سفر قبلی مقام عربستانی به ترکیه نمی‌گذشت. از سال 1992 تا کنون هیچ یک از رؤسای ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه به عربستان سفر نکرده بود؛ بنابراین طبیعی است که سفر «اوزل» موجب شود تا تهران به تشکیل محوری سنی علیه ایران مشکوک گردد.

نکته دیگری نیز که ایران به آن توجه داشت این بود که ژنرال «حمد بن علی العطیه» نیز در ژوئیه 2012 به آنکارا سفر و توافقنامه همکاری‌های نظامی با ترکیه امضا کرده بود.

 

* بر خلاف ادعاهای آنکارا، موضع‌گیری‌های منطقه‌ای ترکیه بر اساس منافع فرقه‌ای این کشور است نه دموکراسی و حقوق بشر

رسانه‌های ایرانی و تحلیلگران ترکیه که سیاست خارجی دولت اردوغان را تحت تأثیر ملاحظات فرقه‌ای می‌دانند، اشاره کرده‌اند که آنکارا در برابر بحران در کشورهای شیعی منطقه خلیج فارس سکوت اختیار نموده و انتقادی هم به رفتارهای ضد دموکراتیک و ضد انسانی عربستان و قطر نمی‌کند.

تحلیلگران معتقدند این موضع‌گیری‌ها نشان می‌دهد که ادعای آنکارا در مخالفت با بشار اسد بنا به دلایل دموکراتیک و حقوق بشر دروغ است و این کشور سیاست‌های خود را صرفاً با توجه به منافع فرقه‌ای خود در خاورمیانه تدوین می‌کند و به دنبال پیش‌برد منافع سنی‌ها است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار