نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > تلاش فرانسه برای بهره بردن از انقلاب لیبی
 


شماره خبر :١٨٥٢٦٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/25    ا   ١٠:٥٩

تلاش فرانسه برای بهره بردن از انقلاب لیبی
سفر اخیر وزیر امور خارجه فرانسه به لیبی و دیدار وی با رئیس کنگره ملی و نخست وزیر این کشور، نشانگر توجه ویژه فرانسه به لیبی است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تلاش فرانسه برای بهره بردن از انقلاب لیبی

سفر اخیر وزیر امور خارجه فرانسه به لیبی و دیدار وی با رئیس کنگره ملی و نخست وزیر این کشور، نشانگر توجه ویژه فرانسه به لیبی است.

 به گزارش بیداری اسلامی به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، سفر "لوران فابیوس"، وزیر امور خارجه فرانسه به لیبی و دیدار با "محمد المقریف"، رئیس کنگره ملی و "علی زیدان"، نخست وزیر این کشور ، سوالاتی را درباره نوع رابطه این دو کشور ایجاد می کند.

پایگاه خبری "الجزیره" با ارائه تحلیلی، این سوال را مطرح می کند که آیا فرانسه میوه های مشارکت در جنگ علیه "معمر قذافی"، رهبر لیبی و حمایت از انقلاب مردم لیبی را می چیند؟

در همین راستا "صالح اجعوده"، عضو برجسته کنگره ملی و نایب رئیس کمیته امنیت ملی این کشور می گوید: پی بردن به ماهیت روابط مخفی لیبی و فرانسه، سخت است، اما موضع فرانسه در حمایت از انقلاب لیبی که به براندازی دولت " معمر قذافی" منجر شد و روابط ویژه دو کشور در نتیجه اوضاع امنیتی نابسامان در کمربند صحرایی اطراف لیبی بویژه چاد، نیجر و مالی، نشانگر روابط خاص دو کشور است.

"اجعوده" یادآور شد که از امتیازات ویژه ای که به فرانسه یا سایر کشورها داده شده است، اطلاعی ندارد، اما هر توافقنامه ای که از سوی دولت "عبدالرحیم الکیب" در طول دوره انتقالی امضا شده است، بویژه در زمینه های آینده اقتصادی، امنیتی و حاکمیتی این کشور، باطل می باشد.

وی افزود: پاریس در زمینه نفت و گاز نیز به عنوان شریک لیبی است و وزیر خارجه فرانسه در سفر اخیر خود از ساخت پالایشگاه نفتی لیبی در نورماندی خبر داده بود.

اجعوده خاطرنشان کرد: فرانسه و لیبی پرونده های مشترک دیگری از جمله همکاریهای امنیتی و همکاری برای پایان دادن به پدیده مهاجرت غیر قانونی نیز دارند.

اما "سعد الشلمانی"، سخنگوی رسمی وزارت خارجه لیبی از اهمیت روابط با پاریس دفاع کرده و تاکید کرد که رابطه با فرانسه مانند روابط لیبی با هر کشور دیگری است.

اما "عبدالقادر الاجطل"، سردبیر روزنامه "لیبیا الیوم"، معتقد است که فرانسه با توجه به افزایش سلاح در شمال مالی، نقش بیشتری را در لیبی ایفا می کند، همچنین بحران های اقتصادی فرانسه موجب شده است که لیبی اهمیت زیادی برای پاریس داشته باشد.

وی افزود: سفر فابیوس در راستای محکم کردن نقش فرانسه در لیبی و در رقابت با سایر کشورهای غربی انجام شد تا پاریس بهره بیشتری از منافع موجود در لیبی داشته باشد.

اما "علاء بن دردف"، تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که علت توجه فرانسه به لیبی این است که امنیت این کشور به امنیت اروپا مرتبط است؛ وی به تحرکات گسترده کشورهای اروپایی از جمله اختصاص 36 میلیون دلار برای ساخت و توسعه بخش های اداری دولت لیبی و یا درخواست ایتالیا از دادگاههای این کشور برای آزاد کردن اموال مسدود شده دولت لیبی اشاره کرد.

"بن دردف" یادآور شد که احتمالا تحرکات جدید کشورهای اروپایی به اقداماتی که برای مداخله نظامی در شمال مالی انجام می شود، مرتبط است.

وی افزود: هرگونه ناامنی در لیبی پیامدهای خطرناکی برای منطقه بویژه در صورت مداخله در مالی به دنبال دارد؛ همچنین در صورت آغاز جنگ در شمال مالی، با موافقت طرابلس، هواپیماهای فرانسوی می توانند برای نظارت بر مرزهای جنوب لیبی، پروازهای شناسایی در مرزهای این کشور انجام دهند.

وی همچنین درباری اعطای امتیازات ویژه به فرانسه تاکید کرد که این امر سابقه داشته و ممکن است فرانسه سهم بیشتری در قراردادهای نفت و گاز و یا سلاح به دست آورد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار