نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > مثلث ترکیه، عربستان و امارات در قاچاق اسلحه به یمن
 


شماره خبر :١٨٢٨٥٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/08/21    ا   ١١:١٧

مثلث ترکیه، عربستان و امارات در قاچاق اسلحه به یمن
یک روزنامه ترکی با انتشار جزئیاتی از نحوه قاچاق کشتی حامل اسلحه از ترکیه به یمن، نوشت که مثلث ترکیه، عربستان و امارات در این اقدام نقش داشته‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : مثلث ترکیه، عربستان و امارات در قاچاق اسلحه به یمن

یک روزنامه ترکی با انتشار جزئیاتی از نحوه قاچاق کشتی حامل اسلحه از ترکیه به یمن، نوشت که مثلث ترکیه، عربستان و امارات در این اقدام نقش داشته‌اند.

خبرگزاری فارس: مثلث ترکیه، عربستان و امارات در قاچاق اسلحه به یمن

به گزارش بیداری اسلامی، پایگاه خبری «یمن پرس»، گزارش مفصلی درباره محموله اسلحه کمری کشف شده در بندر عدن به نقل از روزنامه ترکیه‌ای «رادیکال» منتشر کرد.

هفته پیش خبر کشف محموله اسلحه کمری صادره از بندر مرسین ترکیه، در بندر عدن - جنوب یمن - منتشر شد. این محموله شامل 3000 قطعه اسلحه کمری ساخت ترکیه در جعبه های بیسکویت تعبیه شده بود. روایت‌های متعددی از این ماجرا نقل شد، تا اینکه روزنامه رادیکال جزیئات ماجرا را کشف کرد.

بر اساس این گزارش، «حیاتی یازجی» وزیر تجارت و گمرک ترکیه به روزنامه «حریت» گفته بود: کشتی حامل اسلحه از کشورهای مصر، عربستان، یمن و ترکیه عبور کرد و بر اساس مشخصات گمرکی، کانتینر حامل اسلحه در بندر مرسین بارگیری شده است اما مسئول بازرسی آن را با اشعه مادون قرمز بررسی نکرده است. سپس، کشتی به سمت بندر «دایجا» و «حلقلی» ترکیه و از آنجا به مصر و عربستان رفت. وی همچنین اضافه کرد «اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که کانتینر مورد نظر در مصر یا عربستان از کشتی پایین آورده شده است.»

به گزارش رادیکال، اطلاعات یازجی با اطلاعاتی که روزنامه به دست آورد کاملا مطابقت ندارد، در ساعت نه و نیم صبح ششم نوامبر 2012 کانتینر مورد نظر به روی کشتی لیبریایی با نام «نیدلوید» بار شد. در نتیجه کشتی نیجریایی نبود – طبق گفته وزیر – بلکه پرچم لیبریا داشت و تابع کشتیرانی «مایرسک» بود.

12 روز بعد ، کشتی در ساعت 1 و نیم بامداد روز 18 ام نوامبر به بندر جده عربستان رسید و دو روز در بندر ماند، که در این مدت کانتینر حاوی بیسکویت از کشتی پایین آورده شد و روی کشتی دیگر با نام «مایو» که پرچم لیبریا هم داشت بار شده است، در نتیجه گفته وزیر یازجی مبنی بر اینکه کشتی در مصر توقف داشت، درست نبود.

در ساعت شش و نیم در شب 20 ام نوامبر، کشتی مایو بندر جده را به سمت عدن ترک کرد و پس از 5 روز در ساعت 2 بعد از ظهر 25 ام نوامبر به مقصد رسید. درهنگام خالی کردن بار کشتی، کارگران متوجه سنگینی جعبه‌های بیسکویت شدند و دستور بازرسی آنها صادر شد که به جای بیسکویت اسلحه پیدا شد.

روزنامه رادیکال در تماس با مسئولا وزارت تجارت و گمرکی ترکیه جویای این ماجرا شد، اما مسئولان مربوط اعلام کردند که هیچ اطلاعی از کشتی لیبریایی و از جابجایی که در بندر جده رخ داد، ندارند و فقط از آنچه در بندر مرسین رخ داد خبر داشتند.

روزنامه رادیکال اشاره می‌کند که هر دو کشتی پرچم لیبریا داشتند و این باعث شک و شبهه می شود چون کشتی‌های لیبریایی در سازمان ملل به حمل سلاح شهرت دارند و چون کانتینر در بندر مرسین زیر اشعه رد نشده بود این باعث شک بیشتر نسبت به این‌که اسلحه در بندر مرسین تعبیه شده است، شد.

همچنین، بازرسی جعبه‌ها هنگام بار کردن زیر کنترل دوربین‌ها صورت می‌گیرد. اختلاف وزن جعبه های بیسکویت و جعبه سلاح در هنگام حمل آنها به راحتی قابل تشخیص است و این مسئله به طور قطع در دوربینهای بندر مرسین ثبت شده است.

علاوه بر این، جابجایی کشتی در جده این شبهه را بیشتر کرده است. به خصوص که حادثه مشابهی در امارات رخ داده بود وقتی که یک کشتی از ترکیه به سمت یمن توقیف شده بود و حاوی 16 هزار قطعه اسلحه بود.

بر اساس گزارش این روزنامه، شرکت فرستنده بیسکویت پرونده تجاری نداشت و فقط 3 ماه پیش مجوز گرفته بود. صاحب این شرکت، محمد غونیش، می گوید: در صادرات اسلحه شکاری به صورت قانونی فعالیت دارد اما محموله بیسکویت فقط حاوی بیسکویت بوده و شخصا در بار کردن این محموله مشارکت داشتم. از نظر روزنامه رادیکال احتمال اینکه یک تاجر یمنی از آلمان غونیش را فریب داده و با نام او اسلحه به یمن فرستاده باشد، بعید نیست.

همچنین این روزنامه ترکی، احتمال این که، محموله اسلحه برای حمید الاحمر، از چهره های معروف حزب الاصلاح «اخوان المسلمین» صادر شده باشد را رد نکرده است.

در پایان این گزارش روزنامه رادیکال این چنین نتیجه‌گیری می‌کند: مسئول قاچاق اسلحه به یمن مثلث ترکیه،عربستان و امارات است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار