نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > تقلای قطر در لیبی برای نقش آفرینی
 


شماره خبر :١٧٠٧٩٤ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/25    ا   ١٣:١٣

سودای قدرت منطقه‌ای برای کشوری کوچک به پشتوانه دلارهای نفتی
تقلای قطر در لیبی برای نقش آفرینی
قطر که در سال‌های گذشته به لطف درآمدهای کلان نفت و گاز توانسته به قدرت «اقتصادی» منطقه تبدیل شود، حال در سودای کسب قدرت «سیاسی»است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تقلای قطر در لیبی برای نقش آفرینی

قطر که در سال‌های گذشته به لطف درآمدهای کلان نفت و گاز توانسته به قدرت «اقتصادی» منطقه تبدیل شود، حال در سودای کسب قدرت «سیاسی»است.

به گزارش بیداری اسلامی ، اواخر اسفند ماه سال 1389 (19مارس 2011) مداخله نظامی در لیبی پس از قطعنامه 1973 شورای امنیت از سوی ائتلافی از چند کشور در پاسخ به جنگ داخلی لیبی آغاز شد.

پس از ائتلاف اولیه کشورهای بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، ایتالیا، نروژ، قطر، اسپانیا، بریتانیا و ایالات متحده، مجموع آنها به نوزده کشور رسید که در موارد جدیدتر کمک به اجرای منطقه پروازممنوع، انجام محاصره دریایی و ارائه تسلیحات لجستیکی را شامل می‌شد.

آغاز ورود قطر به ماجرای لیبی

سوم فروردین ماه سال 1390 بود که یک مقام مسئول در وزارت دفاع یونان اعلام کرد که 2 جنگنده و 2 هواپیمای ترابری قطر برای شرکت در جنگ کشورهای غربی علیه لیبی وارد 2 پایگاه انگلیسی در خاک یونان شدند.

وی که نامش فاش نشد از 2 جنگنده میراژ از نیروی هوایی قطر نام برد که همراه 2 هواپیمای ترابری از نوع سی.17 در جزیره کریت یونان به زمین نشسته است.

اولین کشور عربی مهاجم

پس از آغاز حملات غربی‌ها به لیبی که به موجب قطعنامه شورای امنیت به شماره 1973 مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در آسمان این کشور آغاز شد، قطر نخستین کشور عربی بود که اقدام به اعزام تجهیزات و نیرو کرد، اما پس از کشته شدن قذافی و سرنگونی نظام وی، بسیاری از لیبیایی‌ها از نقش قطر در این کشور و حمایت مالی و تسلیحاتی از یک گروه خاص و احتمال تأثیر آن بر فرایند سیاسی نگران و ناراضی بودند. این نگرانی زمانی بیشتر شد که رئیس ستاد ارتش قطر اعلام کرد که «ائتلاف بین‌المللی جدیدی به فرماندهی این کشور با پایان مأموریت ناتو، عملیات لیبی را ادامه می‌دهد».

ماموریتی که نیروهای ائتلاف برای قطر در لیبی تعریف کرد، آموزش نیروهای امنیتی این کشور بود که پس از فروپاشی نظام سابق قدرت را در دست گرفته، اما تجربه چندانی برای حفظ امنیت انقلاب نداشتند.

بزودی مشخص شد که قطر تنها به دنبال انجام ماموریت محوله نبوده و نقشه‌هایی برای گسترش آنچه «عمق استراتژیک» خوانده می‌شود، دارد که به زعم «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» این کشور را تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای کند.

حمایت از طیفی «خاص» در لیبی  

چندی بعد مجله تایم به نقل از «علی الترهونی» نایب رئیس دفتر اجرایی شورای انتقالی و وزیر دارایی و نفت سابق لیبی تأکید کرد که اقدامات قطر در لیبی در واقع «حمایت از اخوان المسلمین» است. قطر از جریانات اسلامی تندرو از جمله اخوان المسلمین و سلفی حمایت می‌کند و این در حالی است که جریان اخوان المسلمین در بین مردم لیبی هیچ جایگاهی ندارد.

ادعای توسعه لیبی از سوی قطر و واکنش‌ها نسبت به آن

در ادامه همین فعالیت‌های مداخله جویانه قطر در لیبی بود که «عبد الرحمن شلقم» وزیر امور خارجه اسبق لیبی با لحنی هشدار آمیز اظهار داشت: «شاید قطر به خود بزرگ بینی معمر قذافی دیکتاتور سرنگون شده لیبی دچار شده و خود را رهبر منطقه تصور می‌کند در حالی که فقط تعداد شهدا و مجروحین لیبی بیش از جمعیت قطر است.»

شلقم از اینکه قطر مأموریت توسعه لیبی را به عهده خواهد گرفت، ابراز تعجب کرده و عنوان کرد که «کارشناسانی که امور نفتی و بانکی قطر را مدیریت می‌کنند، اتباع لیبیایی هستند. قطر برتری نسبت به لیبی ندارد تا اتاق عملیات در لیبی تشکیل دهد. ما قطر را بی طرف نمی‌دانیم و لیبی به قطر و آمریکا نیاز ندارد.»

چندی بعد، وزیر خارجه سابق لیبی در واکنش به تحرکات قطر در این کشور با بیان اینکه کشورش یکی از استان‌های وابسته به امیر قطر نیست، گفت که شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی «همچون قذافی به جنون قدرت مبتلا شده است.»

نفوذ در کشورها با دلارهای نفتی

قطر تلاش کرده که با دلارهای نفتی کشورهای «دچار بحران» و کشورهای «کوچک» را تحت سلطه خود درآورد. این سیاست در مورد لیبی نیز صدق می‌کند که اظهارات رئیس سابق شورای ملی انتقالی لیبی شاهدی بر این مدعاست.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس سابق شورای ملی انتقالی لیبی نیز در این مورد آن زمان عنوان داشت که «قطر بیش از 2 میلیارد دلار برای پیروزی انقلاب لیبی کمک کرده است.» که همین موضوع نشان از تلاش جدی مقامات قطری برای تاثیر گذاری در امور لیبی و در  بخش اقتصادی داشت.

اگرچه

گسترش اعتراضات مردمی و آتش زدن پرچم قطر

در ادامه همین سیاست‌ها بود که رفته رفته بر اعتراضات عمومی و نخبگان لیبیایی نسبت به مداخله جویی‌های قطر افزوده شده و این اعتراضات تا به آنجا پیش رفت که مردم به خیابان‌ها ریخته و اعتراضات خود را با آتش زدن پرچم قطر (و البته عربستان) اعلام کردند. این اعتراضات حتی در سطح منطقه‌ای نیز خود را نشان داد.

«علی ابو الخیر» کارشناس مسائل استراتژیک مصر نیز با انتقاد از دخالت سریالی قطر در تحولات کشورهای عربی، از فشار قطر بر مسئولان لیبایی خبر داده و در این زمینه عنوان کرده بود که «دوحه از طرابلس خواسته است که از واحد پول قطر استفاده کند.»

شاید به دلیل همین نفرت و اعتراض بود که خرداد ماه سال جاری «اسعد ابوقیله» روزنامه نگار مستقل لیبیایی و خبرنگار «دنیا الوطن» در طرابلس گفته بود که «پس از انتشار خبر آتش سوزی در قطر که منجر به مرگ 19 تن شد، بر خلاف اندوه گسترده در این کشور، طرابلس پایتخت لیبی و چند شهر دیگر این کشور کارناوال‌های شادی به راه انداختند.»

نقش شبکه الجزیره در لیبی

بازوی رسانه‌ای قطر در منطقه، شبکه الجزیره است که بر اساس آن سیاست‌های خود را دنبال می‌کند. این تاثیر منفی در لیبی تا به آنجا بود که برخی کارشناسان و تحلیلگران، بخشی از جنگ داخلی را متأثر از آن می‌دانند.

یک نویسنده لبیبیایی در این خصوص تأکید دارد که شیوخ قطر و شبکه الجزیره، ایجاد جنگ قبیله‌ای در لیبی را مورد حمایت خود قرار می‌دهند. این کشور از شبکه ماهواره‌ای خود، الجزیره برای به راه انداختن جنگ روانی و فراهم آوردن زمینه‌های جنگ داخلی استفاده می‌کند.

وی امیدوار است که قطر به عنوان بزرگترین پایگاه آمریکا در منطقه، به تحریک نیروهای مسلح خود و همدستی با عربستان برای توطئه علیه لیبی اقدام نکند.

بعد دیگر توطئه قطر علیه لیبی

این مداخله در اواسط سال 1390 وارد مرحله جدیدی شد که عبارت بود از تلاش برای عادی‌سازی روابط رژیم اسرائیل و لیبی که هماهنگ کننده ائتلاف انقلابیون 17 فوریه در مورد آن هشدار داده بود.

وی بیان کرده بود که «محال است لیبی با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کند، زیرا ملت ما این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسد.»

قطر در سال‌های اخیر و به لطف درآمدهای نفتی و گازی فراوان توانسته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شود، اما امیر قطر به این سطح از قدرت بسنده نکرده و تلاش دارد که خود را به یک قدرت«سیاسی» در منطقه تبدیل کند. «شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی» رویای قدرت منطقه‌ای را در سر دارد، اما باید در نظر داشت که «اقتصاد» تنها یکی از عوامل قدرت یابی یک کشور است و عوامل دیگری از جمله جمعیت، وسعت سرزمینی و توانایی نظامی را نیز باید به آن اضافه کرد، وسعت سرزمینی و جمعیت را با پول نمی‌توان به دست آورد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار