نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > تحلیلگر: عربستان سعودی و قطر از تروریسم در دنیای عرب حمایت مالی می‌کنند
 


شماره خبر :١٥٧٥٨٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/24    ا   ٠١:٤٣

تحلیلگر: عربستان سعودی و قطر از تروریسم در دنیای عرب حمایت مالی می‌کنند
صبری مالک- سخنگوی حزب دموکرات لیبی
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تحلیلگر: عربستان سعودی و قطر از تروریسم در دنیای عرب حمایت مالی می‌کنند

سعودی‌ها و قطری‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که انقلاب بهار عربی به شبه جزیره عرب کشیده نخواهد شد.»

صبری مالک، سخنگوی حزب دموکرات لیبی

خشم مسلمانان از فيلم کفرآميز امريکايي که به حضرت محمد (ص) توهين کرده، در سراسر جهان رو به افرايش است.


معترضان خشمگين در ليبي و مصر، روز چهارشنبه (۲۲ شهريور، ۱۲ سپتامبر) تظاهرات خود را براي دومين روز متوالي پس از انتشار اين فيلم موهن ادامه دادند.

در کشورهاي ديگر از جمله تونس، مراکش و سودان نيز در اعتراض به اين فيلم تظاهرات مشابهي برگزار شد.

اين درحالي است که مردم فلسطين نيز در شهر غزه با سوزاندن پرچم امريکا خشم خود را از انتشار اين فيلم ضد اسلامي ابراز داشتند.

شبکه پرس تي‌وي در اين باره مصاحبه‌اي را با صبري مالک، سخنگوي حزب دموکرات ليبي، ترتيب داده است. در زير برگردان اين گفت‌وگو را مي‌خوانيد.

پرس تي‌وي: نظر شما درباره ميليون‌ها نفر انساني که در جنگ‌هايي که امريکا در خط مقدم جبهه‌هاي آن بود، کشته شدند چيست؟

مالک: اجازه دهيد در ابتدا اين را بسيار واضح بيان کنم. اين فيلم امريکايي بسيار تحريک‌آميز بود و با هدف برانگيختن واکنشي خشونت‌آميز در جهان اسلام طراحي شده بود.

ما آن را محکوم مي‌کنيم. اين راه (مناسبي) براي روابط بهتر ميان غرب و جهان اسلام نيست.

با وجود اين، واکنش خشونت‌آميز در ليبي، ويراني کنسولگري بنغازي، کشته شدن سفير امريکا در ليبي و همکاران وي، يک قتل است. اين کار به دلیل توليد اين فيلم به هيچ وجه توجيه نمي‌شود.

ما مسلمانان نبايد اين گونه رفتار کنيم. ما بايد به قوانين بين‌المللي احترام بگذاريم. ما بايد به خود اسلام احترام بگذاريم.

آقاي کريستوفر استيونز، سفير امريکا در ليبي که در اين کشور کشته شد، دوست دنياي عرب بود. دوست اسلام بود. در حقيقت، وي خود يک مسلمان بود. وي پيرو دين الهي اسلام بود. او صوفي بود. وي سخنگوي دموکراسي در دنياي عرب در وزارت خارجه امريکا بود. ما به واقع يکي از دوستان بزرگ خود را از دست داده‌ايم.

چيزي که ديروز در بنغازي اتفاق افتاد بايد از سوي تمامي جهان محکوم شود. ما مسلمانان آن را محکوم مي‌کنيم. ما در حزب دموکرات آن را محکوم مي‌کنيم.

پرس تي‌وي: دوست دارم نظر شما را درباره شرايط پشت توليد اين فيلم که يک يهودي امريکايي به نام باسيلي ان را ساخته است، بدانم.

آيا جالب نيست که اين فيلم در ۱۱ سپتامبر منتشر شده است؟ آيا جالب نيست که اين يک فيلم دو ساعته است؟ جدا از آن، اين که هيلاري کلينتون وزير خارجه و باراک اوباما، رئيس‌جمهور امريکا، با دانستن اين که اين فيلم در عميق‌ترين سطح خود به مسلمانان توهين کرده است، عکس‌العملي که از خود نشان دادند اين بود که قصد دارند امنيت سفيران امريکايي در سراسر جهان را تشديد کنند.

تحليل خود را در اين باره با ما در ميان بگذاريد و بگوييد آيا اين موضوع با آن چه در خاورميانه در جريان است به لحاظ آن چه امريکا و هم‌پيمانان غربي آن درباره ترسيم مجدد نقشه و غيره صحبت کرده‌اند مربوط است؟

مالک: ليبي بر خلاف تونس و مصر به سوي دموکراسی پيش مي‌رود. اين مساله به شدت سعودي‌ها و قطري‌ها را ناراحت مي‌کند.

همه ما مي‌دانيم که جنبش وهابي‌ها در دنياي عرب و به واقع در جهان اسلام و همچنين جنبش سلفي‌ها، هر دو به لحاظ مالي و فکري از سوي سازمان اطلاعات عربستان هدايت شده است.

اکنون، وهابي‌ها آن‌هايي هستند که ديروز به کنسولگري امريکا حمله کردند و سفير و همکاران وي را کشتند .اين افراد نمي‌خواهند ليبي یک کشور دموکراتيک باشد.

آن‌ها از سوي سعودي‌ها و قطري‌ها حمايت مي‌شوند. سعودي‌ها و قطري‌ها مي‌خواهند مطمئن شوند که انقلاب بهار عربي به شبه جزيره عرب کشيده نخواهد شد.

يک عامل ديگر نيز در اين توطئه وجود دارد و آن اين است که الساعدي، پسر قذافي که اکنون در نيجر است، خودش نيز سلفي است و با سازمان اطلاعات عربستان تباني مي‌کند.

دوست دارم بگويم که هيچ راهي براي شکست وهابيت و سلفيت در جهان اسلام وجود ندارد، مگر آن که ريشه‌ي اين مشکل را که در رياض است، بخشکانيم. رژيم سعودي بايد سرنگون شود، در غير اين صورت ما هيچ‌گاه شاهد صلح در خاورميانه نخواهيم بود و هيچ‌گاه دموکراسي نخواهيم داشت.

تقريبا زمان آن رسيده است که امريکايي‌ها با قطري‌ها و سعودي‌ها صحبت کنند و آن‌ها را از تروريسم مالي در دنياي عرب باز دارند.

ما در ليبي دموکراسي مي‌خواهيم، نمي‌خواهيم راهي بنيادگرا را در پيش گيريم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار