نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > تحلیل 
اخبار > اردن در هفته‏ای که گذشت
 


شماره خبر :١٢٠١٤٣ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/03/13    ا   ١١:٠٣

اردن در هفته‏ای که گذشت
دیدار کوفی عنان با نخست وزیر و وزیر خارجه اردن، پایان رزمایش آمریکا در اردن و تظاهرات شهروندان اردنی علیه پارلمان از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن در هفته‏ای که گذشت

دیدار کوفی عنان با نخست وزیر و وزیر خارجه اردن، پایان رزمایش آمریکا در اردن و تظاهرات شهروندان اردنی علیه پارلمان از مهم‏ترین رخدادهای این کشور در هفته گذشته است.

خبرگزاری فارس: اردن در هفته‏ای که گذشت

به گزارش بیداری اسلامی، سیاستمداران، اعضای احزاب و فعالان سیاسی اردن هفته گذشته با حضور در گردهمایی "نگاهی به پیش نویس قانون جدید انتخابات"، ضمن انتقاد از سیاست ها و عملکرد پارلمان این کشور، اعلام کردند که پارلمان کنونی این کشور، صلاحیت وضع قوانین را ندارد.

در این گردهمایی که توسط مرکز پژوهش های سیاسی قدس در شهر "امان" برگزار شد، "بسام حدادین" نماینده پارلمان طی سخنانی گفت: متاسفانه قانون انتخابات اردن به گونه ای است که عدالت در آن رعایت نشده و باید در این قانون بازنگری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: پیش نویس قانون جدید انتخابات که توسط "عون خصاونه" نخست وزیر سابق ارائه شده، هیچ نتیجه مثبتی برای کشور در پی نخواهد داشت و صرفا مورد توافق نهادهای تصمیم گیری کشور قرار گرفته و به هیچ عنوان پاسخگوی مطالبات ملت نیست.

"عبدالله نسور" دیگر نماینده پارلمان اردن ضمن محکوم کردن قانون انتخابات این کشور بویژه قانون "تک رأی" (هر شهروند اردنی در تمامی انتخابات ها فقط حق رأی دادن به یک نامزد را دارد)، بر لزوم انحلال پارلمان و برکناری دولت این کشور تاکید کرد.

وی ناکارآمدی پارلمان در تامین خواسته های ملت را بزرگ ترین ضعف خانه ملت اردن دانست.

"زکی بنی ارشید" ناظر کل جماعت اخوان المسلمین اردن نیز از دیگر سخنرانان این گردهمایی بود.

وی در سخنانش با اشاره به ناکارآمدی پارلمان در انجام وظایفش، خواستار انحلال آن شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه پارلمان نه تنها هیچ کمکی به تحقق روند اصلاحات در کشور نمی کند بلکه سبب توقف اصلاحات در کشور شده و از همین رو باید هرچه سریع تر منحل شود تا پارلمانی حقیقی و منتخب ملت بر سر کار آید.

*پایان رزمایش آمریکا در اردن 3 روز قبل از موعد

اردن رزمایش مشترک خود با آمریکا و چندین کشور عربی تحت عنوان «شیر آماده 12» را به پایان برد.

این رزمایش سه روز زودتر از موعد اعلام شده به پایان رسید.

این رزمایش که 7 می آغاز شد، بزرگ‌ترین مانور نظامی اردن بود و 8 هزار نفر نظامی از 5 قاره جهان در آن شرکت کردند.

19 کشور در این رزمایش شرکت کردند. در حالی که قبل از آغاز آن، منابع خبری غربی و عربی اعلام کردند که اسرائیل در رزمایشی شرکت می‌کند که قرار است ظرف روزهای آتی در اردن و تحت عنوان "شیر آماده" برگزار شود.

منابع خبری در این راستا اعلام کردند که اسرائیل از چند روز پیش اقدام به از بین بردن میدان‌هایی کرده که در مناطق مرزی سرزمین‌های اشغالی با اردن ایجاد کرده بود تا زمینه ورود تانک‌های صهیونیستی به خاک اردن را فراهم کند.

برخی تحلیلگران و منابع خبری اعلام کردند که آمریکا تحت پوشش این رزمایش در حال آموزش تروریست‌ها برای اعزام به سوریه است.

منابع سیاسی در اردن همچنین در هفته گذشته اعلام کردند که عبدالله دوم شاه اردن پس از توافق با آمریکا، اجازه داد تا افراد مسلح برای اعزام به سوریه تحت پوشش رزمایش آمریکا آموزش ببینند.

اعتراضات شهروندان اردنی به افزایش قیمت‏ها

بلافاصله پس از افزایش قیمت برخی کالاها از جمله بنزین و برق در هفته گذشته، شهروندان اردنی اعتراضات خود را به این اقدام دولت آغاز کردند.

کسری بودجه اردن امسال به بیش از 4 میلیارد دلار خواهد رسید و دولت این کشور برای جبران کسری بودجه قیمت برق و بنزین را فزایش داد.

این نخستین بار پس از وقوع تنشهای سیاسی داخلی و تظاهرات اعتراضی مردم اردن است که دولت این کشور اقدام به افزایش قیمت بنزین و برق کرده است. بر اساس این گزارش قیمت هر لیتر بنزین در اردن از 0.795 دینار به بیش از یک دینار افزایش یافته است که این رقم معادل رشد 20 درصدی بوده است.

قطع صادرات گاز طبیعی مصر به اردن نیز در سال گذشته تاثیر زیادی بر افزایش قیمت برق تولیدی در این کشور داشته است. بیش از 80 درصد برق مصرفی در اردن در نیروگاههای گازی تولید می شود.

همین امر سبب شد تا "فایز طراونه" نخست وزیر اردن با وجود اعتراضات مردمی به سوء مدیریت دولت، قیمت سوخت و برق را افزایش دهد ولی این اقدام با اعتراض شدید شهرندان همراه شد.

در شهر "اربد" (شمال اردن) صدها تن از شهروندان با برگزاری یک تظاهرات اعتراضی از مقابل مسجد جامع این شهر، سیاست دولت در افزایش قیمت ها را به شدت محکوم کردند.

شهروندان اربد در این تظاهرات خواستار برکناری دولت به دلیل اتخاذ سیاست های نادرست و عدم توانایی در حل بحران جاری شدند.

شهروندان پایتخت اردن نیز با تحصن در برابر کاخ نخست وزیری این کشور، اعتراض خود را به سیاست افزایش قیمت دولت نشان دادند.

معترضان "امان" اعلام کردند که دولت باید هرچه سریع تر قیمت ها را کاهش دهد و تحقق این مساله به معنای لطف دولت به ملت نیست بلکه وظیفه آن است.

نخست وزیر اردن نیز وعده تشکیل دولت پارلمانی داد

پس از وعده‌های مکرر پادشاه اردن مبنی بر تشکیل دولت پارلمانی و عدم تحقق آن، هفته گذشته نخست وزیر این کشور نیز وعده تشکیل دولت پارلمانی داد.

"فایز طراونه" نخست وزیر اردن هفته گذشته در دیدار با اعضای کمیته عالی احزاب مخالف دولت اردن به تشریح وضعیت موجود در کشور و تلاش دولت جهت تحقق اصلاحات مورد نظر شهروندان و احزاب پرداخت.

در این دیدار مسائل مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که از جمله آن‏ها می توان لزوم تحق اصلاحات سیاسی به منظور دستیابی به قانون انتخابات، متناسب با نیازهای روز کشور و تشکیل دولت پارلمانی اشاره کرد.

ضرورت اتخاذ اقدامات لازم جهت اجام اصلاحات اقتصادی به منظور بهبود وضعیت معیشتی شهروندان از دیگر مسائل مطرح شده در این دیدار بود.

طراونه در این دیدار تصریح کرد: انجام اصلاحات سیاسی در اولویت برنامه های دولت قرار دارد و پس از تحقق این مساله، اردن وارد مرحله تشکیل دولت جدید خواهد شد و بدون شک دولت های آینده در اردن، پارلمانی خواهد بود.

وی افزود: دولت اردن چند وظیفه مهم بر عهده دارد که از جمله آن‏ها تصویب قانون جدید انتخابات است تا بتوانیم بر مبنای آن، شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی و نیز انتخابات شوراهای شهر باشیم.

وی بهبود وضعیت اقتصادی کشور در سایه افزایش کسری بودجه و بدهی خارجی را از دیگر مشکلات جاری در اردن بیان کرد.

*ناامیدی مخالفان دولت اردن از تحقق اصلاحات

پس از دیدار نخست وزیر اردن با اعضای کمیته عالی احزاب مخالف دولت، مخالفان دولت اردن اعلام کردند که دولت "فایز طراونه" هیچ جدیتی در تحقق اصلاحات ندارد.

بلافاصله پس از دیدار نخست وزیر اردن با اعضای کمیته عالی احزاب مخالف دولت، این کمیته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دولت "فایز طراونه" هیچ جدیتی در تحقق اصلاحات ندارد.

در این بیانیه آمده بود: هدف از دیدار احزاب مخالف دولت با نخست وزیر، رساندن پیام ملت به دولت مبنی بر لزوم تحقق اصلاحات در کشور و نیز ضرورت مشارکت ملت در تصمیم گیری ها بود.

این بیانیه افزود: کمیته عالی احزاب مخالف دولت همچنان در کنار ملت ایستاده و از حقوق آنان به طور کامل دفاع خواهد کرد.

این کمیته ضمن محکوم کردن سیاست دولت در افزایشقیمت برخی کالاها و خدمات از جمله افزایش مبلغ سوخت و برق، نسبت به ادامه این روند به شدت هشدار داد و اعلام کرد که ادامه چنین سیاست هایی نه تنها سودی برای کشور ندارد بلکه سبب بحرانی تر شدن اوضاع خواهد شد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: متاسفانه از زمان آغاز اعتراضات مردمی در کشورف چند دولت بر سر کار آمده است ولی تمامی دولت ها صرفا وعده تحقق اصلاحات را داده اند ولی در عمل هیچ اصلاحاتی در کشور صورت نگرفته است.

*دیدار کوفی عنان با نخست وزیر و وزیر خارجه اردن

کوفی عنان فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب هفته گذشته در سفر به اردن با "فایز طراونه" نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‏وگو کرد.

عنان در این دیدار، نخست وزیر اردن را در جریان سفرش به سوریه، دیدار با بشار اسد و نتایج این سفر قرار داد.

در این دیدار، آخرین تحولات جاری در سوریه و تلاش های صورت گرفته به منظور پایان دادن به بحران این کشور و توقف خشونت ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

نخست وزیر اردن ضمن اعلام حمایت از طرح کوفی عنان، بر ضرورت پایان دادن مسالمت آمیز به بحران سوریه تاکید کرد.

طراونه ضمن اعلام آمادگی کشورش جهت تحقق طرح صلح کوفی عنان، خواستار توقف هرچه سریع‏تر خشونت ها در سوریه شد.

عنان نیز اظهار امیدواری کرد که جامعه بین المللی هرچه سریع‏تر زمینه را برای پایان دادن به خشونت ها و حل مسالمت آمیز بحران سوریه فراهم کند.

پس از این دیدار، عنان با "ناصر جوده" وزیر امور خارجه اردن نیز دیدار و گفت‏وگو کرد.

تحولات جاری سوریه و تلاش های صورت گرفته به منظور پایان دادن به خشونت ها در این کشور، محور دیدار فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب با وزیر امور خارجه اردن بود.

دو طرف در این دیدار بر لزوم رایزنی و همکاری هرچه بیشتر به منظور حل بحران سوریه تاکید کردند.

ناصر جوده پس از این دیدار با حضور در یک نشست مطبوعاتی گفت: در این دیدار آخرین تحولات سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در مجموع این دیدار بسیار سودمند بود.

وی افزود: اردن همچنان معتقد است که بحران جاری در سوریه باید به طور مسالمت آمیز پایان یابد و تمامیت ارضی سوریه و سلامت ملت آن حفظ شود.

*تظاهرات اردنی‏ها علیه پارلمان این کشور

صدها نفر از مردم شهر امان امروز جمعه با برپایی تظاهرات مخالفت خود را با افزایش قیمت ها و مالیات ها اعلام کردند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت تعرفه برق و قیمت برخی فرآورده های سوختی را بالا برد.

اردن با بدهی بیش از 21 میلیارد دلاری روبرو است.

این تظاهرات بعد از برگزاری نماز جمعه از جلوی مسجد الحسینی در مرکز شهر امان با مشارکت گروههای جوانان شروع شد و تظاهرکنندگان شعار می دادند: "مردم دستور عدم بالا رفتن قیمت ها را دادند"، "ای نمازگزاران برای دفاع از فرزندان خود برخیزید".

شرکت کنندگان در تظاهرات یک هفته پس از رای اعتماد پارلمان به دولت فایز الطراونه پلاکاردهایی با خود حمل می کردند که روی آن عبارتهای "نه به افزایش قیمتها" و "مردم خواهان انحلال پارلمان هستند" نوشته شده بود.

دولت جدید اردن دوم ماه مه گذشته تشکیل شد.

اردن از ژانویه سال 2011 میلادی شاهد تظاهرات و اعتراضات برای درخواست جهت اصلاحات سیاسی و اقتصادی و مبارزه جدی با فساد است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار