نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > بی‌توجهی رسانه‌های غربی نسبت به پوشش تحولات اردن
 


شماره خبر :٩١٨٤٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/01/21    ا   ٠٨:٣١

بی‌توجهی رسانه‌های غربی نسبت به پوشش تحولات اردن
علي الاحمد - مدير موسسه امور خليج فارس
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : بی‌توجهی رسانه‌های غربی نسبت به پوشش تحولات اردن

ديده‌بان حقوق بشر با اشاره به ضرب‌وجرح و دستگيري معترضان از سوي نيروهاي امنيتي اردن، امان را به سرکوب راه‌پيمايي‌هاي مسالمت‌آميز متهم کرده است.


در همين حال، عفو بين‌الملل نيز آزادي "فوري و بي‌قيد و شرط " ۶ فعال سياسي اردني که به جرم "اهانت" به پادشاه اين کشور دستگير شدند را خواستار شده است.

اردني‌ها از ژانويه ۲۰۱۱ با برگزاري اعتراضات خياباني، خواهان اجراي اصلاحات سياسي از جمله انتخاب نخست وزير با راي مردمي و پايان دادن به فساد در اين کشور هستند.

بیداری اسلامی در اين خصوص با علي الاحمد، مدير "موسسه امور خليج فارس" مصاحبه‌اي انجام داده است که متن آن را در ادامه مي‌خوانيد.

** آقاي احمد، تحولات اردن را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

الاحمد: اوضاع اردن در واقع به ميزان زيادي مورد بي‌توجهي خبري قرار مي‌گيرد با وجود اين‌که هر جمعه اعتراضاتي در بسياري از شهرهاي اردن صورت مي‌گيرد، اعتراضاتي که خواهان پايان دادن به فساد، تغيير رژيم، محکوميت حاکم مستبد اردن و کناره گيري وي از قدرت هستند.

بنابراين، اين کشور شاهد ده‌ها مورد دستگيري، تعداد زيادي ضرب‌وجرح و به حاشيه راندن افراد بوده است. و شما در اين‌جا شاهد نمونه‌اي ديگري از کوتاهي رسانه‌هاي غربي در زمينه ارائه گزارش از رويدادهاي اردن هستيد، رويدادهايي که احتمالا به گستردگي بهار عربي در ساير کشورهاست.

گزارشي در خصوص اردن مخابره نمي‌شود و در حقيقت اين کشور هر جمعه شاهد بهار عربي است.

** موقعيت پادشاه را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ احتمال سرنگوني وي چقدر است؟ منظورم اين است که همان‌طور که در چندين کشور عربي ديگر شاهد سرنگوني ديکتاتورها بوديم. به نظر شما اوضاع اردن چگونه است؟

علي الاحمد: اردن کشوري کاملا پليسي است و اين مساله تازگي ندارد. اين موضوع به دوره پادشاه قبلي برمي گردد.اردن کشوري است که همه چيز زیر نظر است و اگر شما چيزي در مخالفت با پادشاه بگوييد بزرگ‌ترين جنايات را مرتکب شده‌ايد.

اما اکنون اين وضعيت تغيير کرده و در چنين شرايطي احتمال سرنگوني پادشاه بسيار بالاست. حقيقت اين است که مردم در اردن سرگرم اعتراض هستند و مردم به ويژه گروه‌هاي قبایلي اردن در طفيله و ديگر شهرهاي اردن برکناري پادشاه را از قدرت خواستارند.

به نظر من درگيري ميان رژيم و مردم اردن ماه‌هاي پاياني خود را طي مي‌کند چرا که در نهايت نظام پادشاهي و خود شخص پادشاه ، عامل فساد در اردن و مسئول تمامي نابساماني‌ها در جامعه اردن و فساد گسترده و بي‌کاري و محروميت‌هايي است که امروز مردم اردن شاهد آن هستند.

** تصور کنيد که اين درگيري‌ها به نتيجه برسد و پادشاه بر کنار شود. به نظر شما چه نوع ساختار سياسي در اردن تعريف خواهد شد ؟

علي الاحمد: اردن به دليل موقعيت مهمي که دارد غرب علاقه وافري به دخالت دراين کشو دارد. به نظر من شما چرخش قوي را در اردن شاهد هستيد. مردمي که نماينده گروه‌هاي قبایلي هستند و احساس مي‌کنند در حاشيه قرار گرفته‌اند . شما همچنين اردني‌هايي را شاهد هستید که فلسطيني تبار هستند و احساس مي‌کنند که بايد پيام‌اشان شنيده شود و خواسته‌هاي‌اشان مورد توجه قرار گيرد.

بنابر اين شما پاره‌اي ازمشکلات را ميان اين گروه‌هاي اسلام‎گرا و غير اسلام‎گرا شاهد خواهيد بود. با اين حال به نظر من مردم اردن اکنون قوي‌تر شده و براي تشکيل دولتي متحد به جاي نظام پادشاهي مستبد امروز، رژيم اردن ،متحد شده‌اند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار