نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > حمله به سوریه، تکرار سناریوی ناموفق عراق و افغانستان
 


شماره خبر :٢٩٦٧٦٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1392/06/16    ا   ١١:٢٠

دکتر سید وحید ظهوری حسینی - مسئول بنیاد علمی فرهنگی کوثر(افغانستان)
حمله به سوریه، تکرار سناریوی ناموفق عراق و افغانستان
دکتر سید وحید ظهوری حسینی - کارشناس حقوق بین‌الملل
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : حمله به سوریه، تکرار سناریوی ناموفق عراق و افغانستان

تکرار تجربه (ناموفق) اشغال عراق و افغانستان، حتی در صورت حمله احتمالی آمریکا به سوریه، نشان داده که غرب در بنیان نهادن حکومتی دموکراتیک و با ثبات پس از اشغال نظامی ناکام بوده و اکنون نیز ضمانتی برای این امر وجود ندارد.


در پی استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم بی‌دفاع سوریه، آمریکا سناریوی جدید خود را به اجرا درآورده و قبل از اعلام نتیجه و تشخیص کارشناسی و تصمیم گیری قانونی این جنایت وحشتناک، اوباما زمزمه‌های حمله به سوریه را بدون آنکه به عواقب آن بیندیشد، اعلام کرده است.

حضور ناوهای آمریکا و انگلیس در دریای مدیترانه و شمارش معکوس زمان حمله، التهاب و آشوب داخلی و خارجی را به همراه داشت و بنابراین اعتراضات و مخالفت‌های عمومی و بین‌المللی ضد جنگ به سرعت جهان را فرا گرفته است.

بر این اساس، علیرغم سرو صدای زیاد و با توجه به شرایطی که وجود دارد و حمله را بعید می‌سازد؛ اگر این حمله انجام شود، دنیا شاهد جنایت دیگری خواهد بود که 2 تجربۀ تلخ، ناکام و بی‌نتیجۀ قبلی در عراق و افغانستان را زنده می‌کند و ادعاهای دروغین عاملان آن را به اثبات خواهد رساند.

آنچه در این راستا قابل تحلیل و ارزیابی است موضوع کشورهای دخالت کننده و همصدایی‌ها و مخالفت‌ها با آمریکاست و لذا امروز سوریه به محک آزمایشی در صحنه بین‌المللی تبدیل شده و جریان بوجود آمده در حقیقت مرزهای مزدوران صهیونیستی و مخالفان آن را در جهان مشخص می‌کند.

کشورهای عربستان، ترکیه، مصر وحتی امارات و قطر در خدمت به رژیم صهیونیستی سعی در ربودن گوی سبقت از دیگری دارند، بنابراین هر یک در حد و توان خود از آمریکا اعلام حمایت کرده و در مقابل سوریه که جبهه مقاومت علیه اسرائیل است تلاش می‌کنند.

دلیل حرکت‌های این حکام، ترس از سرنگونی رژیم‌هایشان بوده و به همین دلیل حتی مخارج و تامین هزینه‌های جنگ علیه سوریه توسط این رژیم‌ها بویژه عربستان به آمریکا پیشنهاد شده است. در نتیجه آمریکا با فریبکاری بدنبال فرصتی برای قلع و قمع همه است.

اخوانی‌ها باوجود سرکوبی در مصر در سوریه تحت نام «ارتش آزاد» حمایت می‌شوند، ترکیه‌ی مخالف اسد با مرسی و ارتش کودتاچی مصر با عربستان همپیمان می‌شوند و در عین حال سلفی‌ها و وهابی‌ها هم همینطور! بنابراین همه اشتراک منافعی که داشتند نمایان شده و اوباما هم بنا به قول «رابرت فیسک» روزنامه‌نگار برجسته انگلیسی در حمله به سوریه بازی خود را در زمین القاعده آغاز کرده است .

به همین سبب اخوانی‌ها باوجود سرکوبی در مصر در سوریه تحت نام «ارتش آزاد» حمایت می‌شوند، ترکیه‌ی مخالف اسد با مرسی و ارتش کودتاچی مصر با عربستان همپیمان می‌شوند و در عین حال سلفی‌ها و وهابی‌ها هم همینطور! بنابراین همه اشتراک منافعی که داشتند نمایان شده و اوباما هم بنا به قول «رابرت فیسک» روزنامه‌نگار برجسته انگلیسی در حمله به سوریه بازی خود را در زمین القاعده آغاز کرده است زیرا حمله آمریکا به سوریه در حقیقت همراهی با القاعده است و کاخ سفید را با همان کسانی همراه می‌کند که در حملات 11 سپتامبر، هزاران آمریکایی را به خاک و خون کشاند.

بدون شک بحران سوریه در خاورمیانه به نقطه حساسی رسیده که کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه مهمترین بعد این بحران به شمار می‌رود، چنانچه می‌دانیم شکست بیش از 2 سال تلاش جدی و همه جانبه جبهه استکباری برای سرنگونی دولت سوریه با وجود استفاده از هر نوع ترفند و جنایت توسط ارتش به اصطلاح آزاد و با وجود حمایت همه جانبه از آنان، دشمن را به دیوانگی واداشت و آن‌ها را بسوی تجریه حمله وحشتناک شیمیایی مانند عراق کشاند.

در تنگنا قرار گرفتن این مزدوران پس از پیروزی‌های چشمگیری که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته دولت سوریه بدست آورد و توانست توازن قوا را در مدت کوتاهی به سود خود تغییر دهد و بعد از بازپس‌گیری شهرهای قصیر و حلب که در اختیار مخالفان بود، دلیل عمده توجه به مناطق اطراف دمشق، پایتخت این کشور بود تا جبهه مضمحل شده را نجات دهند.

خبر حمله شیمیایی به این مناطق رخدادی بود که از زمان حکومت صدام در عراق سابقه نداشت و لذا جامعه جهانی را برای واکنش به آن به تکاپو انداخت و بر خلاف رویکرد پیشین ایالات متحده که بر احتیاط و دوری از مداخله مستقیم در سوریه استوار بود، این کشور چرخشی ناگهانی کرد و اینک مقامات این کشور از لزوم مداخله نظامی سخن می‌گویند.

رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و جدیت تلاش‌های مسئولان جمهوری اسلامی، جدا شدن فرانسه، مخالفت‌های روسیه و چین و بالاخره طرح موضوع به شورای امنیت برای کسب مشروعیت که با مخالفت عجیب و بی‌سابقه‌ای مواجه شد؛ جرقه‌های امید عدم آغاز جنگ نامعلوم را به وجود آورد، چنانچه نمایندگان چین و روسیه در این مخالفت از جلسه شورای امنیت خارج شدند.

یکی از راهکارهای پیش روی آمریکا، مداخله نظامی در سوریه به همان شیوه‌ای است که در کوزوو و یا لیبی انجام گرفت، ولی تفاوت آن در اینست که سوریه بر خلاف حکومت قذافی و یا صربستان دارای دوستان و متحدان منطقه‌ای و جهانی از جمله ایران و روسیه است.

به هرحال تکرار تجربه (ناموفق) اشغال عراق و افغانستان، حتی در صورت پیروزی آمریکا در سوریه، نشان داده که غرب در بنیان نهادن حکومتی دموکراتیک و با ثبات پس از اشغال نظامی ناکام بوده و اکنون نیز ضمانتی برای این امر وجود ندارد.

اما آنچه در نقطه مقابل نتیجه این سناریو دیده می‌شود واقعیت انکار ناپذیر رعب و وحشت کسانی است که برایشان این همه قربانی صورت می‌گیرد.

شبکه خبری المیادین اعلام کرد، شهرک‌نشینان صهیونیست از ترس پاسخ مقاومت، به حملات احتمالی غرب به سوریه، به تلاطم افتاده‌اند تا آذوقه لازم برای مواجه شدن با وضعیت جنگی را تامین کنند. پناهگاه‌های صهیونیست‌ها نیز به روی مردم باز شده‌ و صف‌های طولانی در محله‌های مختلف برای دریافت آذوقه از جمله کنسرو، دارو و ماسک‌های شیمیایی شکل گرفته است.

المیادین تاکید کرد که با وجود اقدامات دولت برای مقابله با حمله احتمالی و تبلیغ گسترده رسانه‌ها، چیزی از نگرانی شهرک نشینان کاسته نشده است. در عین حال رژیم صهیونیستی همچنین برای به خدمت گرفتن سربازان ذخیره فراخوان داده است.

اما آن طرف در جبهه دیپلماتیک می‌بینیم که تلاش‌های آمریکا حتی برای همپیمانان نزدیکش مانند انگلیس نیز با شکست مواجه شده و یکی یکی از همراهی اوباما انصراف داده‌اند و در عین حال اعلام به تعویق افتادن مرحله به مرحله زمان حمله توسط آمریکا ناشی از رعب و ترسی است که خود پیامدهای قابل پیش‌بینی آن را می‌داند، این در حالی است که سعی در مشروعیت بخشیدن این حمله نیز با شکست مواجه شده است.

رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و جدیت تلاش‌های مسئولان جمهوری اسلامی، جدا شدن فرانسه، مخالفت‌های روسیه و چین و بالاخره طرح موضوع به شورای امنیت برای کسب مشروعیت که با مخالفت عجیب و بی‌سابقه‌ای مواجه شد؛ جرقه‌های امید عدم آغاز جنگ نامعلوم را به وجود آورد، چنانچه نمایندگان چین و روسیه در این مخالفت از جلسه شورای امنیت خارج شدند در حالی که معمولا این‌ها به مخالفت اکتفا می‌کردند.

یکی از راهکارهای پیش روی آمریکا، مداخله نظامی در سوریه به همان شیوه‌ای است که در کوزوو و یا لیبی انجام گرفت، ولی تفاوت آن در اینست که سوریه بر خلاف حکومت قذافی و یا صربستان دارای دوستان و متحدان منطقه‌ای و جهانی از جمله ایران و روسیه است.

این خروج معنادار می‌تواند صف آرایی جدیدی در جهان ایجاد کند زیرا برای اولین بار است که نمایندگان قدرت‌های پنجگانه از جلسه خارج می‌شوند یعنی این دو کشور با این حرکت اخطار جدی دادند.لازم به یادآوری است، روسیه در واکنش به ارائه پیش نویس قطعنامه ضد سوری انگلیس، به سازمان ملل اعلام کرده که هنوز برای این کار زود است و باید منتظر نتایج تحقیقات بازرسان شیمیایی سازمان ملل ماند.

این قطعنامه که بر اساس آن انجام هر اقدامی برای حفظ جان شهروندان سوری آزاد خواهد بود؛ همانند همان قطعنامه‌ای است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه لیبی صادر شد و البته روسیه و چین تاکنون 3 بار قطعنامه‌های شورای امنیت علیه دولت سوریه را وتو کرده‌اند.در پایان ضمن محکوم کردن این اقدامات ضد بشری و نادیده گرفتن حقوق انسان‌های بی‌دفاع توسط مدعیان حقوق بشر و منشور سازمان ملل، حداقل پیامدهای مهم حمله به سوریه را قرار ذیل می‌توان شمرد:

1- وخامت درگیری‌های قومی در سوریه

2- افزایش تنش‌ میان قدرت‌های منطقه همانند ایران و عربستان

3- عدم تغییر در وضعیت شورشیان و بشار اسد

4- به وجود آمدن موجی از تبعات دنباله دار و به هم مرتبط

5- افزایش احساسات ضد آمریکایی

6- تشدید درگیری‌های قومی و قبیله‌ای در خاورمیانه و کشیده شدن آن به مناطق دیگری همچون سرزمین‌های اشغالی و ترکیه را در پی داشته و در نتیجه هیچ پیشرفتی برای شورشیان وجود نخواهد داشت.

*دکتر سید وحید ظهوری حسینی؛ کارشناس حقوق بین‌الملل و مسئول بنیاد علمی فرهنگی کوثر(افغانستان)

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار