نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > اهداف طراحان خشونت در تونس/احتمال دخالت سلفی‌های افراطی در ترور اخیر
 


شماره خبر :٢٢٣٣٧٦ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/23    ا   ١٢:٠٠

اهداف طراحان خشونت در تونس/احتمال دخالت سلفی‌های افراطی در ترور اخیر
سیدهادی سید افقهی - کارشناس مسائل آفریقا
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اهداف طراحان خشونت در تونس/احتمال دخالت سلفی‌های افراطی در ترور اخیر

سیدهادی سید افقهی کارشناس مسائل آفریقا درباره آخرین تحولات تونس و ترور یکی از معارضان این کشور گفت: «شکری بلعید» از معارضان دولت فعلی تونس بود که دولتی ائتلافی به رهبری حزب النهضة به عنوان حزبی  اسلامگرا در آن قدرت اصلی را دارد.

سید افقهی تصریح کرد که دولت جدید تونس که پس از سرنگونی دیکتاتور سابق این کشور به قدرت رسیده موفقیت چندانی در اداره کشور نداشته و وزیر دارایی تونس اعلام کرده که دولت تنها یک ماه می‌تواند حقوق کارکنان را پرداخت کند.

وی گفت که در حال حاضر چپ‌ها و ملی‌گراها معارضان اصلی دولت هستند که به طور مستمر با برگزاری تظاهرات دولت را تحت فشار مضاعف قرار دادند.

این کارشناس اظهار داشت که یک جناح سومی در تونس شکل گرفته که متشکل از سلفی‌ها تندرو هستند که نه در دولت حضور دارند و نه خود را معارض محسوب می‌کنند بلکه خود را جدا از این ساختارها می‌دانند.

وی با بیان اینکه سلفی‌ها ادبیاتی بسیار تند و سطحی دارند که به القاعده و طالبان نزدیک است، ابراز داشت: این گروه‌های تندرو با بهره‌گیری از ضعف دولت در برخی استان‌ها در جنوب تونس اعلام امارات اسلامی کردند که ارتش وادار به واکنش شد و مردم هم این تفکرات را قبول نکرده‌اند.

سید افقهی با اشاره به اینکه مردم تونس با تفکرات القاعده‌ای و سلفی غریبه هستند و محبت اهل بیت را دارند، ابراز داشت: رهبران جریان سلفی تونس مورد حمایت عربستان هستند.

وی با بیان اینکه سلفی‌های افراطی یکی از راه‌های مواجه با مخالفان سیاسی را ترور می‌دانند و به سرعت با صدور حکم اقدام به ترور می‌کنند، افزود: همسر بلعید گفته که شوهرش بیش از این توسط سلفی‌ها مورد تهدید قرار گرفته بود.

این کارشناس در ادامه با بیان اینکه سلفی‌‌های افراطی و القاعده ابراز آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان هستند، اظهار داشت که این ترور فضای بحرانی را در تونس ایجاد کرده است.

وی تأکید کرد که دخالت سلفی‌ها یکی از احتمالات است ولی احتمال دست داشتن دستگاه اطلاعاتی کشورهای غربی یا عربی نیز دور از ذهن نیست.

سید افقهی اظهار داشت که فرانسوی‌ها با دولت جدید تونس مشکلی ندارند و خود آنها از القاعده و سلفی‌ها واهمه پیدا کرده‌اند، هر چند غربی‌ها توان حرکت همزمان با تندروها و میانه‌روها را دارند.

وی تأکید کرد که احزاب مخالف به دنبال کنار گذاشتن حماد جبالی نخست‌وزیر به دلیل ناتوانی در تأمین امنیت هستند و به همین بهانه از مجلس موسسان کناره‌گیری کردند.

این کارشناس مسائل آفریقا دلیل اقدام عجولانه نخست‌وزیر در اعلام سقوط کابینه جدید را تلاش برای آرام کردن اوضاع دانست و گفت: دولت فعلی قادر به اداره امور با وضعیت پیش آمده نیست و بحران‌زده است.

وی اظهار داشت که حماد جبالی از رهبران حزب اسلامگرای النهضه پیش از نیز با مصطفی مرزوقی رئیس جمهور تونس اختلاف داشته، افزود: نخست‌وزیر به دنبال این بود تا ابتکار عمل به خرج دهد.

سید افقهی در ادامه ابراز داشت که نگرانی اصلی حزب النهضه این است که با توجه به شرایط موجود این حزب دیگر پیروز انتخابات بعدی شود.

وی تأکید کرد که قطعاً هدف این ترور بر هم زدن توازن سیاسی تونس و ناآرام کردن اوضاع است و سرنگون کردن دولت است.

این کارشناس مسائل آفریقا با اشاره به شباهت سناریوی سرنگونی دولت اخوانی تونس با سناریو سرنگونی دولت محمد مرسی در مصر تصریح کرد که نگاه غرب پس از ترور سفیر آمریکا در لیبی و نیز نگاه و تحلیل غرب نسبت به اسلامگرایان دچار تغییر شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار