نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > امام خمینی (ره) وحدت مسلمانان را تحکیم کرد
 


شماره خبر :٢٢٠٤١٨ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/11/15    ا   ١١:٣٤

اندیشمند ترک تاکید کرد :
امام خمینی (ره) وحدت مسلمانان را تحکیم کرد
پرفسور محمد نوردوغان - استاد دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : امام خمینی (ره) وحدت مسلمانان را تحکیم کرد

به گزارش بیداری اسلامی، آقای پرفسور محمد نوردوغان استاد دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول که برای شرکت در بیست و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به تهران سفر کرده در گفت‌وگوی اختصاصی با فارس به تشریح ابعاد وحدت اسلامی و اهمیت آن پرداخت.

این اندیشمند ترک با تاکید بر اینکه وحدت اسلامی ضروری ترین نیاز مسلمانان جهان است، خاطرنشان کرد که وحدت اسلامی تنها جنبه دینی نداشته، بلکه ابعاد فرهنگی نیز دارد. وی با ذکر اینکه یاد و خاطر امام خمینی (ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی می دارد به تلاش امام راحل برای حل اختلاف نظر در تاریخ ولادت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در روایات شیعه و سنی و اعلام هفته وحدت در همین راستا اشاره کرد و گفت تلاش امام برای برطرف کردن خلاء بین روزهای 11 الی 17 ربیع الاول که با هدف تحکیم برادری بین مسلمانان صورت گرفته را باید با دقت هر چه تمام و همانند یک میراث گرانقدر حفظ کرد. وی افزود امروز می توان حول همین محور برادری ایجاد شده از سوی امام راحل به حل مشکلات پرداخت.

پرفسور نوردوغان در ادامه تصریح کرد که دین مبین اسلام همچنین بعدی فرهنگی حول محور قرآن دارد و از این منظر دین اسلام دارای قدرت و برتری بی همتایی است. وی گفت: کشورهای اسلامی و ملت های مسلمان بر اساس فرهنگ عالی اسلامی ملتی واحد محسوب می شوند و نام این ملت همان ملت اسلام و یا امت اسلام است. این امر به منزله این است که می توان با ارزش های اسلامی ارزش های ملی هر ملت مسلمان را غنی ساخت و با گردآوری مسلمانان حول یک محور، قدرت، هوش و غنای ملت های مسلمان را که به منزله فرهنگ و مدنیتی بسیار بزرگ است، به سمت هدف مشترک که همان پیشرفت و توسعه در عرصه های دینی و دنیوی است، سوق داد. اگر به مسئله وحدت از این منظر نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که وحدت اسلامی و اتحاد تنها در عرصه های دینی مطرح نبوده، بلکه در عرصه ادبیات و کلمات و مفاهیم مشترکی که در زبان روزمره خود را نشان می دهد نیز مطرح بوده و این بعد وحدت اسلامی نیز باید حفظ شود. به عبارتی "وحدت کلمه" به تعبیر امام راحل به معنای واقعی آن باید تحقق یابد.

این اندیشمند ترک خاطر نشان کرد: کلمه توحید که عامل وحدت قلبی ماست از سوی همه ما مسلمانان با همان کلمات بیان شده و در نماز و اذان و سایر عبادات نیز صدها کلمه و اصطلاح به طور مشترک استفاده می شود و باید توجه داشت که این امر تا چه حد در غنای ادبیات ملت های مسلمان تاثیرگذار بوده است. نامگذاری عبادت نماز از سوی یک ترک زبان با همین کلمه فارسی "نماز" و یا نامگذاری عمل "وضو" که در فارسی به همین شکل بیان می شود از سوی ترک زبان ها با واژه فارسی "آبدست" نمونه هایی از صدها نمونه در این زمینه است. آیا نگارش دیوان شعر از سوی پادشاهان دولت عثمانی به زبان فارسی و یا نگارش دیوان شعر ترکی از سوی پادشاهان ایران نیز نمونه جالبی از وحدت اسلامی در عرصه فرهنگ نیست؟

پرفسور نوردوغان با تاکید بر تاثیرگذاری و مفید بودن سخنرانی رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در ادامه تصریح کرد که باید این قبیل برنامه ها در میان مسلمانان به صورت هماهنگ تر و برنامه ریزی شده برگزار شود و به عقیده وی این قبیل برنامه ها نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای جامعه بشری که در جستجوی راه نجات است مفید واقع شده و دستاوردهای بسیاری در بر خواهد داشت.

اندیشمند ترک با اشاره به وجود پیوندهای عمیق بین کشورهای اسلامی و به خصوص دو کشور همسایه و برادر ایران و ترکیه خاطرنشان کرد که این رابطه و پیوند برادری بین ایران و ترکیه که نظیر آن کمتر در بین دیگر کشورهای اسلامی به چشم می خورد، باید بیش از این تقویت شده و تبدیل به قدرتی موثر در راستای خدمت به توسعه منطقه و جهان شود.

در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی امسال در تهران علاوه بر پرفسور نوردوغان، شخصیت های دیگری منجمله پرفسور احمد آتیال شن ترک از دانشگاه آرل، پرفسور اولوی آوجاآتا رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه ایلدیز، پرفسور جهان اوکویوجو از دانشگاه ایلدیز و دکتر رضوان جانیم و دکتر جمال آک سو و دکتر متین گورسان از دانشگاه آتاتورک شرکت کردند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار