نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > اردن بدون حمایت غرب و صهیونیست‌ها ناتوان است
 


شماره خبر :١٦٦٨٣٠ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/07/17    ا   ٠٩:١٧

صائب شعث، نویسنده و کارشناس مسائل خاورمیانه :
اردن بدون حمایت غرب و صهیونیست‌ها ناتوان است
ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در بحبوحه اعتراضات مردمي، پارلمان اين کشور را منحل کرده و انتخابات زود هنگام را خواستار شده است.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اردن بدون حمایت غرب و صهیونیست‌ها ناتوان است

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در بحبوحه اعتراضات مردمي، پارلمان اين کشور را منحل کرده و انتخابات زود هنگام را خواستار شده است.

براي انتخابات زمان خاصي مشخص نشده است اما برپايه گزارش‌ها، ملک عبدالله تصميم دارد قبل از پايان سال ۲۰۱۲ انتخابات را برگزار کند.

اردني‌ها از ژانويه ۲۰۱۱ با برگزاري تظاهرات، خواهان اجراي اصلاحات سياسي از جمله انتخاب نخست وزير با راي مردمي و پايان دادن به فساد در اين کشور هستند.

بیداری اسلامی در اين باره مصاحبه‌اي را با صائب شعث، نويسنده و کارشناس مسائل خاورميانه ترتيب داده است که در زير برگردان آن را مي‌خوانيد.

بیداری اسلامی: امان، پايتخت اردن امروز شاهد يکي از بزرگترين اعتراضاتي بود که در چند سال اخير در اين کشور برگزار شده است. لطفا در مورد پويايي سياسي اردن، که ضعيف‌ترين پادشاهي خاورميانه است براي ما بگوييد.

شعث: اردن پس از تصميم قيوميت انگليس براي تقسيم کردن فلسطين به شرق، که اردن و غرب که نهاد صهيونيستي است به عنوان يک منطقه حائل بين نهاد صهيونيستي تاسيس شد تا اين‌که نقش حائلي ميان مسلمانان و عرب‌ها براي حفاظت از اسرائيلي‌ها باشد.

هرگونه مانور سياسي در اردن بايد به نفع صهيونيست‌ها و امپرياليست‌ها در خاورميانه باشد و اين عملکرد اردن است.

دولت اردن در سال ۱۹۵۸ منحل شد و قدرت دولت و پارلمان پس گرفته شد؛ از آن‌جايي که گمان مي‌کردند روند وحدت بين مصر و سوريه در سال ۱۹۵۸ اردن را تهديد مي‌کند.

از آن زمان، پادشاه اردن قدرت را از مردم پس گرفت.

امروز، احزاب سياسي و به ويژه اخوان المسلمين مي‌خواهند اين گونه قدرت‌ها به پارلمان و احزاب سياسي بازگردد.

تنها راه براي انجام چنين چيزي اين است که شاه و حاميان امپرياليست غربي‌اش بتوانند خواسته‌هاي اخوان المسلمين را ضمانت کنند، بر طبق دستور کار امپرياليست‌ها که به طور مثال پيمان صلح با اسرائيل را حفظ کنند، و چنين چيزي سبب اطمينان خاطر مي‌شود که اسرائيلي‌ها با هرگونه پيشرفت اخوان المسلمين در نظام آن‌جا موافق هستند.

از آن‌جايي که اين هدف اصلي شاه است، اين‌که به غرب و اسرائيل ضمانت بدهد، هيچ‌گونه اصلاحاتي که بتواند بر امنيت اسرائيل تاثير بگذارد در کار نخواهد بود.

اخوان المسلمين نمي‌خواهد به سمت انتخابات برود زيرا مي‌دانند که سناريوي جديد انتخابات به آن‌ها قدرت و يا حتي اکثريت پارلمان که خواهان دستيابي به آن هستند را نخواهد داد.

بیداری اسلامی: بنابراين شما مجموعه‌اي از خواسته‌ها را داريد که مطمئنا انتخاب نخست وزير به صورت دموکراتيک يکي از آن‌ها است. البته اردن به واقع درآمد چنداني ندارد، براي مثال هجوم پناهندگان از سوريه نيز به بودجه اين کشور فشار مي‌آورد. آيا شما فکر مي‌کنيد که زمان ملک عبدالله به سر آمده است؟

اگر اين چنين است، چنين چيزي براي کشورهاي منطقه مثل عربستان سعودي و قطر که هم پيمانان امريکا و اسرائيل هستند به چه معنا خواهد بود؟ از سوي ديگر چنين چيزي براي امريکا که يکي از هم پيمانان خود را از دست مي‌دهد به چه معنا خواهد بود؟

شعث: اگر توجه کنيم، سال گذشته با موج بهار عربي که استان الشرقيه عربستان را لمس کرد، کشورهاي خليج فارس از مراکش و اردن دعوت کردند تا بخشي از شوراي مشروط کشورهاي خليج فارس باشند.

بنابر با حضور تمامي سلطنت‌هاي جهان عرب و اعضاي خانواده سلطنتي در يک باشگاه، آن‌ها از جمعيت اردن و مراکش به عنوان سربازاني براي امنيت عربستان سعودي و سلطنت‌هاي خليج فارس استفاده مي‌کنند.

آينده پادشاهي هاشمي اردن به طرح امپرياليستي و صهيونيستي در خاورميانه ارتباط دارد.

تا آن‌جا که باید يک اسرائيل قوي وجود داشته باشد، به وجود پادشاهي امن و قوي هاشمي در اردن و همچنين صهيونيست‌ها براي حفاظت از آن نياز است.

ما ملک عبدالله را تا زماني که امريکايي‌ها، غرب و صهيونيست‌ها آن را مي‌خواهند در اردن خواهيم ديد. او به آنان وابسته است. اين پادشاهي به دست آنان ساخته شد و به دست آنان نيز حمايت خواهد شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار