نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > تحریم گفت‌وگوهای ملی در صنعاء/معرفی قریب‌الوقوع رهبر جنوب یمن
 


شماره خبر :١٥٣٥٦٢ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/12    ا   ١١:٢٠

یکی از رهبران جنوب یمن در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تحریم گفت‌وگوهای ملی در صنعاء/معرفی قریب‌الوقوع رهبر جنوب یمن
یکی از رهبران جنبش اعتراضی جنوب یمن با اشاره به اینکه بزودی رهبر این جنبش معرفی می‌شود، تاکید کرد که جنوبی‌ها گفت‌وگوهای ملی را نیز مانند طرح ابتکاری شورای همکاری که مسئله جنوب را نادیده گرفته، تحریم می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : تحریم گفت‌وگوهای ملی در صنعاء/معرفی قریب‌الوقوع رهبر جنوب یمن

یکی از رهبران جنبش اعتراضی جنوب یمن با اشاره به اینکه بزودی رهبر این جنبش معرفی می‌شود، تاکید کرد که جنوبی‌ها گفت‌وگوهای ملی را نیز مانند طرح ابتکاری شورای همکاری که مسئله جنوب را نادیده گرفته، تحریم می‌کنند.

خبرگزاری فارس: تحریم گفت‌وگوهای ملی در صنعاء/معرفی قریب‌الوقوع رهبر جنوب یمن

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس سید «نزار هیثم» فعال سیاسی و رهبر جنبش اعتراضی جنوب یمن در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعاء به بررسی اهداف و عملکرد جنبش اعتراضی جنوب پرداخت.

نزار هیثم ضمن اعلام مخالفت این جنبش و مردم جنوب یمن با طرح گفت‌وگوی ملی نظام حاکم گفت: هیچ فرد میانه‌رویی در جنوب یمن نیست که گفت‌وگوهای ملی رژیم یمن را که تکمیل طرح شورای همکاری خلیج فارس است بپذیرد چرا که این طرح، مسئله سیاسی جنوب و حقوق مردم  این منطقه را کاملا نادیده گرفته است.

وی افزود: جنبش اعتراضی جنوب، از مبارزات مسالمت‌آمیز خود دست برنخواهد داشت تا همه را مجبور کند که  آزادیسازی و تشکیل کشور مستقل در جنوب یمن را بپذیرند.

هیثم رژیم حاکم یمن را اشغالگر توصیف کرد و از جامعه بین‌الملل خواست برای حمایت از ملت جنوب و اعمال فشار بر صنعاء در خارج کردن نیروهای خود از سرزمین جنوب مداخله کند.

این عضو جنبش اعتراضی جنوب با اشاره به اینکه رهبر موقت این جنبش به زودی معرفی می‌شود، گفت: واقعیت این است که صنعاء جنوب را استعمار کرده است همان‌گونه که علی محسن الاحمر یکی از شرکای این نظام اشغالگر، این سخن را تایید کرد.

وی ضمن تاکید بر اینکه حداقل 97 درصد مردم جنوب خواستار استقلال کامل و تشکیل کشور مستقل هستند، تاکید کرد: اکنون بیشتر استان‌های جنوبی یمن در دست جنبش اعتراضی جنوب  است. آخرین آنها نیز شهر عدن بود که اکنون مدیریت بیشتر نهادهایش از دست نظام خارج شده و به دست جوانان جنوب اداره می‌شود و به نظر شخص من اکنون حداقل 97 درصد مردم جنوب خواستار جدایی کامل هستند.

رهبر جنبش اعتراضی جنوب یمن گفت: آنچه در عدن جریان دارد تکرار سناریوی ابین و دیگر استان‌های جنوبی تحت اشغال رژیم حاکم است که به دنبال نسل کشی مردم جنوب و حفظ ثروت و خاک چپاول شده آنها است. ناامنی در شهر عدن و خدمات‌رسانی بسیار بسیار ضعیف در این شهر، ادامه سیاست تضعیف کردن شهروندان ساده‌ای است که محتاج نان شب خود هستند. رژیم صنعاء با تصمیمی سیاسی درگیری‌ها بین طرف‌های دیگر در صنعا را به این شهر انتقال می‌دهد تا جنبش اعتراضی ما را سرکوب کند.

**** متن کامل گفت‌وگو در پی می‌آید****

فارس: موضع شما در جنبش اعتراضی جنوب یمن درباره طرح گفت‌وگوی ملی در این کشور چیست؟

هیثم جنبش اعتراضی جنوب با همه اعضای آن از گفت‌وگو به عنوان اصل ثابت حمایت می‌کنند و اما هیچ فرد میانه‌رویی در جنوب یمن نیست که گفت‌وگوهای ملی رژیم را که تکمیل طرح شورای همکاری خلیج [فارس] است بپذیرد چرا که این طرح مسئله سیاسی جنوب را کاملا نادیده گرفته است و اگر به واقع طرح شورای همکاری و حامیان آن مسئله جنوب یمن را همچون مسئله صعده موضوعی داخلی می‌بینند بنابراین، این گفت‌وگوی ملی فایده‌ای ندارد.

فارس: شما در جنبش اعتراضی جنوب، خواسته‌هایتان چیست و برای حل مسئله جنوب به چه کمک منطقه‌ای و بین‌المللی امیدوار هستید؟

هیثم: همه گروه‌های آزادیخواه جنوب، خواه گروه‌های سیاسی و یا نهادهای جامعه مدنی در چارچوب تحرکات مسالمت‌آمیز برای تحقق تنها خواسته خود یعنی آزاد‌سازی و بازگرداندن هویت خود و مشروعیت دولت جنوبی با حاکمیت مستقل مبارزه می‌کنند. جامعه بین‌الملل باید درک کند که وضعیت کنونی ارتباطی با توافقنامه وحدت و قوانین آن ندارد زیرا تمام توافقنامه‌ها با یورش نظامی اشغالگران در تابستان سال 94 نقض شد بنابراین توافقنامه وحدت و قوانین آن پس ازجنگ دیگر مشروعیت ندارد و همه آنچه که بر سر آن توافق شده بود لغو شده است و وحدت به اشغالگری آشکار تغییر کرده است و جامعه بین‌الملل باید برای حمایت از ملت جنوب و اعمال فشار بر نظام اشغالگر صنعا برای خارج کردن نیروهای خود از سرزمین جنوب مداخله کند و ما به مبارزات خود ادامه می‌دهیم.

فارس: نظر شما درباره موضع اعضای دائم شورای امنیت و اظهارات سفرای کشورهای اروپایی در صنعا و تاکید آنها بر اینکه حل مسئله جنوب باید در چارچوب حفظ یمن و وحدت آن صورت گیرد چیست؟

هیثم:بر هیچ فردی پنهان نیست که تصمیم‌گیری‌های سیاسی و گرایشات کشورهای عضو دائم شورای امنیت و در راس آن آمریکا بر اساس منافع خودشان است و آمریکا در راس این کشورها سیاست مذکور را دنبال می‌کند، آمریکا یا دیگر کشورها اکنون برای اینکه منافعشان با نظام صنعا در معرض خطر قرار نگیرد به ویژه پس از آنکه طرح شورای همکاری بر اساس منافع صنعا بنا گردید، موضع‌گیری می‌کنند.

سفرای کشورهای عضو شورای امنیت در صنعاء در اظهارات مختلف خود برای رسانه‌های وابسته به رژیم یمن راه باج‌گیری سیاسی را در پیش گرفته‌اند و اظهاراتی که بیشتر آنها اشتباه است درباره جنوبی‌های یمن به کار می‌برند تا تلاش مردم جنوب برای رسیدن به استقلال را با شکست مواجه کنند.

فارس: اما چرا جامعه بین المللی و همه طرف‌های اروپایی مسئله جنوب را یکی از مسائل مهمی می‌دانند که یمن با آن روبه‌رو است؟

هیثم: همه تلاش‌های نظام صنعاء و شرکایشان در به حاشیه کشاندن مسئله جنوب شکست خورده است وبرای جامعه بین‌المللی ثبات منطقه و حفظ آشتی ملی اهمیت دارد و اکنون جامعه بین الملل نیز یقین پیدا کرده است که منافعش با مردم جنوب یمن در ارتباط است که از مبارزات مسالمت‌آمیز خود دست برنخواهد داشت تا همگان را مجبور کند که  آزادسازی و تشکیل کشور مستقل در جنوب یمن را بپذیرند.

فارس: نظر شما درباره نتایج دیدارهای که اکنون در خارج از یمن بین برخی رهبران سیاسی جنوب  با کمیته‌های تماس دولت صنعاء جریان دارد چیست؟

هیثم: نخست اینکه همگان باید این واقعیت را درک کنند که همه اقشار جامعه جنوب بر خواسته خود در قطع هرگونه ارتباط و جدایی کامل از جمهوری یمن تاکید دارند از جمله برخی رهبران جنوب که در حزب «کنگره ملی» و حزب «تجمع برای اصلاح یمن» عضویت دارند و درباره اینکه برخی رهبران سیاسی جنوب یمن که در خارج از کشور به سر می‌برند به طور غیر رسمی با اعضای کمیته تماس نظام صنعاء دیدار کرده‌اند باید گفت که این دامی برای کشاندن جنوبی‌ها به گفت‌وگوهای خیالی ملی است بنابراین این حق همه جنوبی‌ها است که برای مسئله جنوب تصمیم‌‌گیری کنند.

در دیدارهایی که در خارج از کشور صورت گرفته است، مجموعه شرایط و درخواست‌هایی به کمیته برای مشارکت رهبران جنوب تعیین شده است که از مهم‌ترین آن به رسمیت شناخته شدن حق تعیین سرنوشت جنوبی‌ها و برشمردن قضیه جنوب به عنوان قضیه‌ای سیاسی است و دیگر اینکه فتواهایی که شماری از مفتی‌های هوادار رژیم صالح در سال 1994 علیه جنوبی‌ها صادر کرده بودند، محکوم شود.

فارس:دلیل اختلاف بین رهبران داخلی و خارجی جنبش اعتراضی جنوب چیست با وجود اینکه همگی از یک قضیه سخن می‌گویند؟

هیثم: جنوبی‌ها طی سال‌های گذشته که تحت حکومت مرکزی بوده‌اند ضربه زیادی خوردند چرا که این حکومت با تعدد حزبی مخالف بود و دیکتاتورمآبانه حکمرانی می‌کرد و جنوبی‌ها در انزوا به سر می‌بردند بنابراین از آشتی با دولت مرکزی ضربه خوردند و جنبش اعتراضی جنوب به همگان ثابت کرد که به مبارزه متمدنانه و مسالمت آمیز خود ایمان دارد و همه بر هدفی واحد که همان آزادسازی سرزمینمان و تشکیل دولت مستقل است اتفاق نظر داریم.

فارس: اشکال جنبش اعتراضی جنوب در چیست آیا اشکال در نداشتن دیدگاه آشکار درباره حل مسئله جنوب است یا اینکه رهبران و طرح‌های مختلفی در این باره وجود دارد؟ به نظر شما نماینده قانونی جنوبی‌ها در داخل و خارج این کشور کیست؟

هیثم: جنبش ما هیچ مشکلی ندارد و بالعکس از دیدگاه روشنی برخوردار است قضیه ملی در یمن، «قضیه جمهوری دموکراتیک و مردمی یمن» است. واقعیت این است که رژیم حاکم، جنوب را استعمار کرده است همان گونه که «علی محسن الاحمر» یکی از شرکای این نظام اشغالگر این سخن را بر زبان راند.

همه می‌دانند که ملت جنوب و جنبش مسالمت‌آمیز و آزادی‌خواه آن صاحب تصمیم‌گیری مشروع داخلی و خارجی است که از طریق رهبری موقت خود که بزودی آن را انتخاب خواهد کرد، این تصمیمات اعلام می‌شود. قضیه ما در درجه اول ملی است و انقلابمان به طور مسالمت آمیز ادامه دارد و نباید مبارزات ملت ما با برخی شخصیت‌های ملی رهبری جنوب که در داخل یا خارج کشور به سر می‌برند مرتبط شود.

فارس: اما برخی در جنوب یمن نگران این موضوع هستند که با جدایی، این بخش از یمن بار دیگر با درگیری‌های داخلی مواجه شود؟

هیثم: اینها ادعاهای دروغینی است که رژیم حاکم به راه انداخته است تا یا بین طبقات مختلف جامعه جنوب فتنه‌انگیزی کند یا چهره جنبش ما را مخدوش کند. جنبشی که هر جنوبی بر حق آن در تعیین سرنوشت ملت جنوب ایمان دارد و همه مردم جنوب می‌دانند که رژیم می‌خواهد آنچه را که از زمین و ثروت جنوب چپاول کرده است برای خود نگاه دارد.

فارس:ولی آیا گمان نمی‌کنید وجود بیش از یک نهاد یا رهبری در جنبش، امیدها برای مذاکره با کشورها وسازمان‌های بین المللی برای رسیدن به ساختار آشکار و واحدی درباره قضیه جنوب را برباد می‌دهد؟

هیثم: جامعه بین المللی باید درک خود از مبارزات ملت جنوب یمن را ابراز دارد و همه نیروهای سیاسی جنوب برای دستیابی به خواسته خود در  برخورداری از حق تعیین سرنوشت اتفاق نظر دارند.  

فارس: اکنون گزینه برتر برای مردم جنوب گزینه تبدیل شدن به حکومت فدرال است یا اینکه کاملا از کشور یمن جدا شوند و کشور مستقلی را تشکیل دهند؟

هیثم: تا زمانی که ملت جنوب و تحرکات مسالمت آمیز آنها انقلاب جنوب را زنده نگاه داشته است و شبانه روز با برپایی تظاهرات از استعمار برائت می‌جویند منطقی نیست که خواسته‌ای به غیر از خواسته اکثریت ملت را قبول کنیم. بر اساس تحقیقی که نهادهای یمنی در صنعاء در سال 2010 انجام دادند 70 درصد مردم جنوب یمن خواستار استقلال کامل و قطع ارتباط با دیگران هستند و اکنون بیشتر استان‌های جنوبی در دست جنبش اعتراضی جنوب است و آخرین آن شهر عدن است که مدیریت بیشتر نهادهای آن از دست نظام خارج شده و به دست جوانان جنوب اداره می‌شود و به نظر شخصی من اکنون این درصد کمتر از 97 نیست.

فارس: نظر شما درباره ناامنی و خشونت در شهر عدن چیست؟

هیثم: آنچه در عدن جریان دارد؛ تکرار سناریوی حوادث ابین و دیگر استان‌های جنوبی تحت اشغال نظام صنعاء است که به دنبال نسل کشی مردم جنوب و حفظ ثروت و خاک چپاول شده آنها است و ناامنی شهر عدن و خدمات رسانی بسیار بسیار ضعیف در این شهر به شهروندان ادامه سیاست تضعیف کردن شهروندان ساده‌ای است که محتاج نان شب خود هستند و صنعاء با تصمیمی سیاسی درگیری‌ها بین طرف‌های دیگر در صنعاء را به این شهر انتقال می‌دهد تا جنبش اعتراضی را سرکوب کند و به رئیس کمیته امنیتی شهر عدن دستور ارتکاب جنایتی نابخشودنی و کشتار 15 تن از شهروندان در یورش به میدان شهدای جنوب در المنصوره صادر کرد جایی که جوانان انقلاب 16 فوریه به طور مسالمت آمیز از آغاز فوریه 2011 تجمع می‌کردند و این جرایم رژیم حاکم به جای تامین آب و برق و اشتغال و دیگر خدمات به شهروندان عدنی صورت می‌گیرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار