نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان صحت ندارد
 


شماره خبر :١٥٣٢٠٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/11    ا   ١٨:٣٢

«کمال الهلباوى»در گفت‌وگو با فارس
اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان صحت ندارد
کمال الهلباوی‌ سخنگوی سابق جماعت اخوان المسلمون مصر خواستار تشکیل دیوان مظالم برای رسیدن به مشکلات مردم شد و اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان را رد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان صحت ندارد

کمال الهلباوی‌ سخنگوی سابق جماعت اخوان المسلمون مصر خواستار تشکیل دیوان مظالم برای رسیدن به مشکلات مردم شد و اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان را رد کرد.

خبرگزاری فارس: اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان صحت ندارد

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس «کمال الهلباوى»، اندیشمند مسلمان مصری و سخنگوی سابق جماعت اخوان المسلمون در اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره درباره سخنان «محمد مرسی»، رئیس جمهوری مصر در اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران گفت که به نظر وی این سخنرانی جامع و کامل بود.

وی دلیل این امر را پرداختن مرسی به قضایای مربوط به خیزش عربی و حوادث مرتبط با آن و تبیین نقش مهم مصر در جهان عربی و اسلامی و تلاش قاهره برای حل بحران سوریه دانست.

 

سخنگوی سابق جماعت اخوان المسلمون مصر خواستار تشکیل دیوان مظالم برای رسیدن به مشکلات مردم شد و اتهام مخالفان برای قبضه کردن قدرت توسط اخوان را رد کرد.

                             آنچه در زیر می‌اید، مشروح این گفت‌وگوست:

فارس: نظر خودتان را درباره سخنان محمد مرسی در اجلاس سران تهران بفرمایید و به نظر شما آیا این سخنرانی توانست پاسخ تمام سوالات مرتبط را بدهد؟

الهلباوی: سخنان مرسی را باید سخنانی زیبا و جامه برشمرد که در آن محمد مرسی تلاش کرد، رسم امانتداری را به جا آورد،‌ چون در سخنان خود به «جمال عبد الناصر» نیز اشاره داشت که از جمله رهبران و بنیانگذاران جنبش عدم تعهد به شمار می‌آید و این نقشی مهم و اساسی به مصر در این جنبش می‌دهد و موضوعی است که باید همه از آن مطلع و آگاه باشند. همچنین وی از سوریه و بحران این کشور سخن گفت که به نظر من سخنی به جا و عقلانی و در عین حال احساسی و درست بود و در این ارتباط نیز مصر طرح‌هایی ارائه داده که باید در انتظار اجرایی شدن این طرح باشیم. مرسی همچنین از نقش جنبش عدم تعهد نیز سخن گفت که باید نقشی تاثیرگذار در عرصه بین المللی باشد.

فارس: به نظر شما جنبش عدم تعهد چگونه می‌تواند تصمیمات تاثیرگذارتری در عرصه بین المللی اتخاذ کند و شاهد تاثیرگذاری بیش از پیش تصمیمات این جنبش باشیم؟

الهلباوی: تشکیل کمیته‌های پیگیری و انتخاب برخی طرح‌ها برای اجرا در حوزه همکاری بین اعضا و تلاش برای اینکه اعضا دارای موضعی متحد و یکپارچه در برابر مجمع عمومی سازمان ملل داشته باشند و دادن نقش بیشتر به جنبش در شورای امنیت بسان آنچه که مرسی در سخنان خود طرح آن را پیشنهاد داد؛ همه جزو طرح‌ها و اقداماتی است که به موجب می‌شود تا جنبش عدم تعهد نقش پر رنگ‌تری در عرصه بین المللی ایفا کند.

فارس: نظرتان درباره مجلس مشورتی که مرسی تشکیل داده چیست و نقش این مجلس در اینده چه خواهد بود؟

هلباوی: تاکنون نقش واقعی مجلس مشورتی مشخص نشده است، اما آنچه تاکنون درباره آن تصمیم‌گیری شده است، آن است که این مجلس به عنوان کمکی برای مرسی در انجام وظایف محوله به وی باشد که براساس انتخاب صورت گرفته باکینام الشرقاوى، مسئول امور سیاسی و عماد عبد الغفور، مسئول امور ارتباطات اجتماعی و رشد و توسعه و  عبدالله الحداد، مسئول امور خارجی خواهد بود.

فارس: آیا وجود مجلس مشورتی به تنهایی می‌تواند، نقش دولت در کشور را ایفا کند و اینکه آیا ممکن است، قالب اجرایی مصر در آینده به این شکل باشد؟

هلباوی: مجلس مشورتی تنها به دولت در انجام کارها و وظایفش کمک خواهد کرد، اما این به تنهایی به معنای پیمودن راه‌های موفقیت نیست، مجلس مشورتی همانگونه که از نام آن پیداست تنها به رئیس جمهوری مشورت و توصیه ارائه می‌کند و در تصمیم ‌گیری‌های نهایی نقش نخواهد داشت، در واقع تصمیم‌گیرنده اصلی رئیس جمهوری است و این مجلس به رئیس جمهور کمک می‌کند تا درست بیاندیشد.

فارس: سخنانی به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه مجلس مشورتی ادامه اقدامات برای اخوانی کردن دولت و گرد آوردن شخصیت‌های وفادار به مرسی و نظام در کنار اوست،‌ آیا این گفته صحت دارد؟

هلباوی: این اتهامی است که از مدت‌ها پیش معارضان به اخوان المسلمون وارد می‌‌کنند، آنها پیشتر حتی از ترکیب وزارتخانه‌ها و دولت و مجلس مشورتی و اینکه اخوانی‌ها قصد دارند، آن را در قبضه خود بگیرند نیز سخن گفته بودند و به نظر من اینها همه اتهاماتی است که به جماعت وارد می‌شود و پایانی ندارد، به نظر من این حق رئیس جمهوری مصر است که هرکه را صلاح بداند و بخواهد به عنوان معاون و مشاور خود انتخاب کند و این طبیعی است که وی شخصیت‌هایی را انتخاب کند که با وی موافق و همراه باشند،‌ این در حالی است که اگر به مجلس مشورتی مرسی نگاه کنید، تنها چهار نفر آن اخوانی هستند و مابقی اعضا جزو جماعت نیستند.

فارس: چه توصیه ای به معارضان می‌دهید؟

هلباوی: من به آنها توصیه می‌ کنم که آنها در کنار ملت باشند و به مردم خدمت کنند و فعالیت‌ها و اقدامات خود را با خواسته‌ها و مطالبات مردم هماهنگ کنند.

فارس: چه پیامی برای رئیس جمهوری مصر دارید؟

هلباوی: بابت خدماتی که در این چندماه مرسی ارائه داده از وی تشکر می‌کنم و از خدا می‌خواهم به او در انجام وظایفش کمک کند و همچنین امیدوارم که برای آزادی مابقی زندانیان انقلاب که در دادگاه‌های نظامی و ناحق محکوم شدند و همچنین برای کمک به مجروحان انقلاب گام بردارد، همچنین از مرسی می‌خواهم که دیوان رد مظالم تشکیل دهد تا به مشکلات مردم رسیدگی کند، نه اینکه مشکلات مردم را آرشیو کند.

فارس: عملکرد دیوان رد مظالمی که تاکنون تشکیل شده است را چگونه ارزیابی می‌کنید، آیا موفق شده که مشکلات مردم را حل کند؟

الهلباوی: از مردم و مشکلات آنها به خوبی استقبال و تلاش می‌کند، مشکلات آنها را در توانایی خود حل و فصل کند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار