نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پیشنهاد ما
پرونده شجره خبیثه ملعونه
اندیشنامه امت واحده
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار


فرار به عربستان سعودی در حال محاکمه ... به درک واصل شد ...
به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد... به زودی سرنگون خواهد شد...
صفحه اصلي > مخزن محتوای بیداری اسلامی > گفتگو 
اخبار > ایران و مصر می‌توانند نقش مهمی در جهان اسلام و عرب ایفا کنند
 


شماره خبر :١٥٢٨١٩ 

  تاریخ انتشار خبر : 1391/06/09    ا   ١٩:٥٢

کارشناس سوری مسائل منطقه در گفت‌وگو با فارس
ایران و مصر می‌توانند نقش مهمی در جهان اسلام و عرب ایفا کنند
کارشناس سوری تاکید کرد که ایران و مصر در کنار یکدیگر می‌توانند نقش بسیار مهمی را در حل و فصل مسائل جهان اسلام و عرب به ویژه قضیه فلسطین و قدس اشغالی ایفا کنند.
پایگاه خبری تحلیلی بیداری اسلامی : ایران و مصر می‌توانند نقش مهمی در جهان اسلام و عرب ایفا کنند

کارشناس سوری تاکید کرد که ایران و مصر در کنار یکدیگر می‌توانند نقش بسیار مهمی را در حل و فصل مسائل جهان اسلام و عرب به ویژه قضیه فلسطین و قدس اشغالی ایفا کنند.

خبرگزاری فارس: ایران و مصر می‌توانند نقش مهمی در جهان اسلام و عرب ایفا کنند

به گزارش بیداری اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس «تحسین الحلبی» کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دمشق به بررسی برگزاری نشست غیر متعهدها در تهران پرداخت و درباره حضور مصر در این اجلاس آن هم پس سه دهه قطع رابطه دو کشور گفت: در واقع حقایقی پس از انقلاب مصر در این کشور هم اکنون وجود دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت، از جمله اینکه انقلابی که در این کشور رخ داد موجب شد تا حکومت و دولتی در این کشور روی کار بیاید که نماینده واقعی مردم مصر باشد و تاکید کند که هدف اصلی آنها برآوردن خواسته‌ها و مطالبات واقعی مردم مصر است.

وی با اشاره به معاهده کمپ دیوید بین مصر و رژیم صهیونیستی، افزود: به نظر می‌رسد که مصر باید در این معاهده تجدید نظر کند، چون این معاهده ظلم و ستم‌های بسیاری را بر ملت مصر روا داشته است و این ستم تنها ملت مصر را شامل نمی‌شود، بلکه کشورهای عربی و اسلامی و از جمله فلسطین را نیز در بر گرفته است، به ویژه آنکه مردم مصر نیز خواهان لغو این قرارداد هستند و از این لحاظ به نظر من رئیس جمهوری مصر باید به خواسته مردم کشور خود عمل کند.

این کارشناس امور رژیم صهیونیستی در ادامه افزود: اما مرسی هم اکنون در برابر امتحان بزرگ و مهمی قرار دارد یا باید خود را با این خواسته‌ها هماهنگ کند و در این راستا باید شاهد تغییر در سیاست خارجی مصر باشیم یا اینکه همان خط مشی رژیم سابق را ادامه دهد.

وی گفت: ما می‌دانیم سیاست خارجی مصر در قبال اسرائیل نمی‌تواند یکباره تغییر کند،‌ چون رژیم سابق و اسبق حاکم بر مصر همواره به خصومت و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران و دوستی با اسرائیل معروف بوده است، ما هیچ‌گاه استقبال سادات از شاه مخلوع ایران را فراموش نمی‌کنیم و مبارک نیز دشمنی خود با ایران را ادامه داد.

الحلبی درباره تجدید نظر در رابطه مصر و اسرائیل گفت: پیش‌بینی می‌رود که خواسته‌های مردم مصر بر قطع رابطه با رژیم صهیونیستی ادامه یابد و در این راستا مردم این کشور از حکومت خود بخواهند که از قضیه فلسطینی و حق و حقوق مردم فلسطین در تمام اشکال آن دفاع کنند و بی‌تردید اتخاذ چنین سیاستی وجهه مصر را در میان کشورهای اسلامی و عربی احیا خواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه مرسی هم اکنون در دام سینا گرفتار آمده است. آنچه در سینا رخ داد تجاوز به شماری سرباز مصری بود. همه می‌دانند که این اقدام نمی‌تواند اقدام فلسطینی‌ها یا هر گروه جماعتی از مسلمانان باشد که به نام اسلام تمام شود، همه می‌دانند که این توطئه‌ای ساخته و پرداخته اسرائیل است.

این کارشناس امور منطقه گفت: ما از برکناری وزیر دفاع سابق مصر خرسند هستیم چون تصور می‌کنیم که مرسی به این ترتیب تصمیم گرفته است، حضور بازماندگان رژیم سابق را از حکومت خود دور کند و این هم یکی دیگر از خواسته‌های مردم مصر است، همان طور که آنها مخالف صدور گاز کشور خود به رژیم صهیونیستی هستند، اگر غیر از این بود، هیچ‌گاه لوله‌های انتقال گاز مصر به اسرائیل ظرف این یک‌سال و نیم گذشته از انقلاب بارها منفجر نمی‌شد،‌ آیا این جز به معنای عدم رضایت مردم مصر در صدور گاز و سرمایه ملی‌شان به اسرائیل است.

الحلبی در ادامه با اشاره به لزوم از سرگیری رابطه تهران – قاهره گفت که این رابطه بهتر است هرچه سریع‌تر از سرگرفته شود، به ویژه که هم اکنون پس از سه دهه زمینه برقراری چنین رابطه‌ای نیز فراهم است و ایران و مصر در کنار هم می‌توانند نقشی اساسی را در قضایای جهان اسلام و عربی به ویژه قضیه فلسطینی و قدس اشغالی ایفا کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پرونده ها
پایان قصه حلب
پرونده شجره ملعونه خبیثه آۀ سعود
پرونده تحولات یمن : مظلوم پایدار
پرونده پیروزی حزب الله در جنگ سی و سه روزه
پرونده بررسی انتخابات سوریه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
پرونده واکاوی نقش ترکیه در تحولات منطقه
استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
آخرین اخبار